قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت

از ایران برای شناسایی و پشتیبانی از ایده های فرهنگی عرصه بین المللی فراخوان داد

از ایران برای شناسایی و پشتیبانی از ایده های فرهنگی عرصه بین المللی فراخوان داد

سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به منظور شناسایی و پشتیبانی از ایده ها، محصولات و شرکت های نوآفرین فرهنگی عرصه بین الملل با اجرای طرح «از ایران» فراخوان داد.


به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا موضوع افزایش سهم جمهوری اسلامی ایران در صادرات محصولات و خدمات فرهنگی یکی از رویکرد های تحولی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی است. طرح «از ایران» با همکاری مشترک وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، وزارت امور خارجه، شهرداری و صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران اجرا می شود.
به همین منظور در امتداد تصویب موضوع شورای توسعه صادرات محصولات و خدمات فرهنگی کشور و رونمایی از پوستر «نخستین رویداد شناسایی و پشتیبانی از ایده ها، محصولات و شرکت های نوآفرین فرهنگی عرصه بین الملل»، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برای اجرای این طرح با عنوان «از ایران» فراخوانی را منتشر نمود. ایده ها، فعالیت ها و شرکت های نوآفرین فرهنگی در قالب طرح «از ایران» به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با هدف معرفی در عرصه بین الملل، حمایت می شوند.
در اجرای این طرح، پنج محور قرآن و تبلیغات دینی، رسانه، صوت و تصویر، هنر و صنایع خلاق، آموزش، علم و فناوری و صنایع دستی و گردشگری اعلام شده است. این طرح شامل فعالان، مستعدان و ایده پردازان حوزه فرهنگی می شود که در داخل کشور دارای محصول و ایده ای هستند، اما به سبب شناخت ناکافی از قوانین بین الملل و مقرارت داخلی کشورهای دریافت کننده موفق به عرضه محصول خود نشدند.
بر همین اساس، نهادها و متولیان این حوزه همیشه تلاش می کنند که بستر مناسبی برای انجام این فعالیت مهم فرهنگی ـ اقتصادی برای فعالان، مستعدان و ایده پردازان حوزه فرهنگی خود فراهم آورند. فعالانی که در یکی از محورهای فوق ایده داشته باشند، می توانند در این طرح ثبت نام و طرح خودرا ارائه دهند.
این طرح شامل افراد حقیقی و حقوقی است و ثبت نام به سه روش صورت می گیرد؛ فرد متقاضی این طرح، دارای ایده باشد، فعالیت یا خدمتی انجام بدهد و یا محصولی دارند و نیازمند حمایت نهاد و سازمانی برای عرضه آن در محیط بین الملل باشند. شناسایی ظرفیت ها در کشورمان، گسترش حوزه صادرات محصولات فرهنگی در عرصه بین الملل و پشتیبانی از استعدادها و ایده های برتر همچون اهداف اجرائی شدن این طرح است.
این گزارش می افزاید: مهلت ثبت نام در این رویداد، ۳۱ خردادماه اعلام شده است و علاوه بر پشتیبانی از برگزیدگان برای معرفی ایده های خود، جوایز بهادار مادی و غیرمادی به آنان اهدا خواهد شد. همچنین، طرح های برگزیده این رویداد در نمایشگاه ها و برنامه های فرهنگی خارج از کشور معرفی و عرضه خواهد شد و علاقه مندان برای کسب اطلاعات بیشتر به aziran.icro.ir مراجعه کنند.
به گزارش قائم به نقل از خبرگزاری ایرنا، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هفته های اخیر در نشست اولین شورای توسعه صادرات محصولات و خدمات فرهنگی کشور، توسعه صادرات محصولات فرهنگی را نوید بخش یک کار مهم و اثر گذار دانست که باجدیت دنبال خواهد شد.
محمد مهدی اسماعیلی با اشاره به این که موضوع صنایع فرهنگی یکی از ۳۷ سرفصل مهم برنامه تحولی دولت شمرده می شود، اظهارداشت: این مهم بعنوان یکی از برنامه ها و مقرری های دولت مردمی درحال پیگیری و انجام است بدین جهت همه بخش ها، معاونت ها و زیر مجموعه های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی موضوع توجه و اهتمام ویژه به صنایع فرهنگی مورد تاکید قرار گرفته است.
اسماعیلی در ادامه به نقش بی بدیل رایزنی های فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی بعنوان حلقه نهایی تمامی امور و کارهای انجام گرفته درمعرفی و تبیین محصولات فرهنگی و صنایع این حوزه اشاره نمود و اظهار داشت: باید به نقطه ای برسیم که این رایزنی ها از گسترش و آموزش زبان فارسی گرفته تا ارائه محصولات فرهنگی را با جدیت دنبال کرده و از اولویت های اصلی کاری خود قرار داده و حتی یکی از شاخصه های ارزیابی عملکرد و اعزام رایزنان در حقیقت توجه و اهتمام جدی به موارد فوق باشد.


وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه با اشاره به اقدامات و کوشش های انجام شده در موضوع اقتصاد فرهنگ و هنر، اشاره کرد: در زمینه اقتصاد فرهنگ به شدت نیازمند صدور صنایع فرهنگی و محصولات این عرصه به جهان هستیم.
مهدی مصطفوی قائم مقام معاونت ارتباطات بین الملل دفتر رهبر معظم انقلاب، حجت الاسلام محمد مهدی ایمانی پور رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، علی اکبر قاضی زاده هاشمی نماینده مجلس شورای اسلامی، محمد رضا بهمنی معاون فرهنگی و بین الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و تعدادی از دست اندرکاران و نمایندگان فرهنگی دستگاهها در اولین شورای توسعه صادرات محصولات و خدمات فرهنگی کشور حضور داشتند.


1401/03/19
13:13:33
5.0 / 5
397
تگهای خبر: آموزش , اسلام , اسلامی , برنامه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳