قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت
وزیر نیرو در دیدار با وزیر علوم مطرح كرد؛

پشتیبانی از پژوهش های دانشگاهی در زمینه نرم افزاری آب و برق

پشتیبانی از پژوهش های دانشگاهی در زمینه نرم افزاری آب و برق

قائم: وزیر نیرو در دیدار با وزیر علوم، مشکلات دانشگاه ها در ارتباط با موضوعات مربوط به وزارت نیرو را مورد بررسی قرار داد و برای پشتیبانی از تحقیقات در زمینه نرم افزاری آب و برق اعلام آمادگی کرد.به گزارش قائم به نقل از وزارت علوم، علی اکبر محرابیان، وزیر نیرو در این دیدار که با حضور دکتر زلفی گل و برخی روسای دانشگاه های کشور صورت گرفت با اشاره به اهمیت موضوع علم و دانش اظهار داشت: ما کشوری هستیم که در تولید علم، رتبه سوم جهان را داریم ولی در زمینه فناوری و تولید ثروت از علم، راه ناپیموده بسیار داریم.
وی اضافه کرد: در زمینه آب و برق شاهد رشد خوبی در سالهای پس از انقلاب در موضوعات سازه ای، ساخت تجهیزات و قطعات بوده ایم، اما در موضوعات نرم افزاری این حوزه، اشکالات بسیار داریم و تمرکز در تحقیقات روی این موضوعات می تواند راهگشای خیلی از تنگناهای کشور باشد.
وزیر نیرو در ادامه آمایش سرزمین، ایجاد تعادل در عرضه و تقاضا در موضوع آب و برق، و انرژی های تجدیدپذیر را سه نکته مهم در موضوع پژوهش در زمینه آب و برق معرفی و اشاره کرد: در مدل هایی که برای حل مشکلات کشور می دهیم، توجه به بومی سازی، موضوع کلیدی و راهبردی است.
وی ۷ موضوع بهینه سازی مصرف، افزایش راندمان تولید، کاهش هزینه و تلفات، کاهش زمان اجرای پروژه ها، خودکفایی در ساخت قطعات و تجهیزات، افزایش و پایداری منابع و جلب رضایت مردم را بعنوان ضرورت های پژوهشی برای حل مشکلات در زمینه آب و انرژی معرفی و خواهان یاری دانشگاه ها برای حل آن شد.
مهندس محرابیان در ادامه این دیدار پای صحبت برخی رؤسای دانشگاه های کشور نشست و در جریان مشکلات و مسائل آنان قرار گرفت و در امتداد حل مسائل آنان قول مساعد برای همکاری داد.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری نیز در این دیدار ضمن تشکر و قدردانی از حضور دکتر محرابیان در این وزارتخانه، اظهار داشت: "حضور باارزش شخص وزیر محترم نیرو در وزارت علوم، نشان از اهمیت دادن ایشان به علم و دانش و کرامت دانشگاه و دانشگاهیان از نظر ایشان دارد و از این بابت از آقای مهندس محرابیان بسیار ممنون و سپاسگزارم".
دکتر زلفی گل ضمن بیان توانمندی های دانشگاهیان در حل مسائل و مشکلات گریبان گیر جامعه در زمینه آب و برق ابراز امیدواری کرد با همکاری دو وزارتخانه قسمتی از مشکلات این حوزه رفع و در امتداد توسعه و پیشرفت کشور گام های اساسی برداشته شود.
گفتنی است؛ در این دیدار مدیرکل حوزه وزارتی و معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم نیز حضور داشتند. پشتیبانی از ایجاد پردیس فناوری نیرو مهم ترین موضوعی بود که مورد توافق طرفین قرار گرفت و قرار شد معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم این مساله را از وزارت نیرو پیگیری کند.


منبع:

1401/03/22
09:27:42
5.0 / 5
460
تگهای خبر: دكتر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳