قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت

اعلان شعار اربعین ۱۴۰۱ انا من حسین(ع) رونمایی گردید

اعلان شعار اربعین ۱۴۰۱ انا من حسین(ع) رونمایی گردید

به گزارش قائم اعلان شعار «انا من حسین (ع)» با حضور مسؤلان ستاد مرکزی اربعین، حج و زیارت و برخی مسؤلان فرهنگی و غیره کشور رونمایی گردید.


به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت بامداد امروز -۲۳ خرداد ماه- در تالار وحدت و در آیین رونمایی از اعلان شعار اربعین ۱۴۰۱ با عنوان «انا من حسین (ع)» اظهارداشت: سالار شهیدان و شعاری که برای عاشقان زیارت آن حضرت انتخاب شده برگرفته از سخنان انسان کاملی است که خدای بزرگ بر طبق حدیث قدسی فرمودند که اگر تو نبودی افلاک را نمی آفریدم.»
حجت الاسلام سید عبدالفتاح نواب عنوان کرد: شعار انتخاب شده برای اربعین سال جاری، کاملا هدفمند و دارای ابعاد مختلف است، اساسا شعار بیان کننده مکنون انسان ها و خط و مشی انسان است، گاهی اوقات این شعار موزون می شود و در نبرد و جنگ به کار می رود که به آن رجز گفته می شود و گاهی اوقات در ارتباط با اهداف جمع و گروهی یا مکنون افراد است که به آن شعار گفته می شود، خط مشی را دقیقاً شعار بیان می کند.
وی افزود: معمولاً در پرچم ها هم از شعار استفاده می نمایند، وقتی پرچم می خواهد غنی سازی بشود، با همان پیوست فرهنگی و پیوستی که دارد طراحی می شود.
نماینده ولی فقیه در حج و زیارت اضافه کرد: بعنوان مثال شعار جمهوری اسلامی ایران در پرچم طراحی شده که همان کلمه «الله» است که هدفی بسیار پرارزش و با عنوان «لَا إِلَهَ إِلَّا اللَّه» است، در شعارهای اصلی جمهوری اسلامی هم استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی که حدودا یکی از غنی ترین شعارهای کشورهای جهان بوده و دارای چارچوب ارزشمند ای در ارتباط با روابط اجتماعی و بین المللی، اهداف و خط مشی طراحی شده است.
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت بیان نمود: برخی از کشورها هم شعارشان، شعار ارزشمندی است اما به شعارشان عمل نمی کنند، مثلاً آمریکا شعارش «ما به خدا ایمان داریم» هست اما هر چه که انسان در حرکت هایشان نگاه می کند، می بیند، به چیزی که ایمان ندارند، به خداست بلکه به مادیات، قدرت، ظلم و گرفتن حق و حقوق دیگران و از بین بردن حقوق افراد عمل می کنند.
به گفته وی، بعنوان مثال در شعار هند می خوانیم که «تنها راستی است که پیروز است» این هم در روایات دینی ما هم آمده که «النَّجاةُ فی الصِّدق»، از کلمات حکیمانه انتخاب شده اما در خط مشی ها که نگاه می نماییم، می بینیم که با شعارشان فاصله بسیار دارند، بسیاری از کشورها، در ارتباط با هندیان و آمریکایی ها نمی خواهم بگویم، کلی می گویم.
وی اظهارداشت: از گذشته هم شعار در جنگ ها هم بعنوان رجز استفاده می شده که این رجز و شعار جنگی در طول تاریخ بوده است، مثلاً در واقعه جنگ احد وقتی که مسلمان ها حدودا شکست ابتدایی خوردند اما در نهایت به پیروزی رسیدند، شعاری که آنها می گفتند «به هول قول» بود.
نواب اظهار داشت: خصوصیت های شعار خوب این است که فراگیر باشد؛ از نظر جمعیتی همه را شامل بشود، فراگیر اجتماعی باشد، کسی نباشد که در مقابلش قد علم کند و بگوید این شعار، این اشکال را دارد و اشکال تراشی را برای این شعار بکند.
وی اضافه کرد: شعار خوب باید حکیمانه باشد، از روی حکمتی انتخاب شده باشد و از نظر زمانی فراگیر باشد؛ یکبار مصرف نباشد، حالا میتوان شعار را برپایه برهه ای، جمعی و هدف کوتاهی برگزید اما شعارها به این صورت که اعلام کردم برپایه حکمت، فراگیر جمعیتی و زمانی باشد.
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با قدردانی از خادمان امام حسین(ع) و همه افرادی که در این خصوص زحمت می کشند، اظهار داشت: افرادی که در کشور عراق هستند و در آن کشور برای امام حسین(ع) کوشیده و زحمت می کشند و افرادی که در ایران اسلامی فعالیت می نمایند، بخصوص افرادی که در ستاد مرکزی اربعین هستند و کمیته ها بخصوص کمیته آموزشی و فرهنگی اربعین که تلاش می کنند.
حجت الاسلام حمید احمدی رییس کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین با اشاره به اینکه شعار اربعین بر گرفته از حدیث پیامبر گرامی اسلام در مورد سیدالشهدا (ع) است که می فرمایند من از حسین (ع) هستم اظهار داشت: این شعار به تصویب اعضا کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین رسید.


احمدی با تکیه بر این که مطرح کردن نام پیامبر گرامی اسلام (ص) یکی از اهداف تعیین شعار سال جاری اربعین بوده است، اظهار داشت: ایجاد انتصاب خود به نام امام حسین(ع) بر اساس این که ما حسینی هستیم از دیگر اهداف نام گذاری شعار اربعین است.
رییس کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین در ادامه ضمن اشاره به موضوعات فرهنگی در این ایام عنوان کرد: حضور مبلغان و مبلغه ها در موکب ها و ارائه خدمات معنوی از دیگر برنامه های فرهنگی تدارک دیده شده برای این ایام است.
رییس کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین از هماهنگی اصحاب هنر و رسانه برای فعالیت در عرصه انتقال پیام این حرکت عظیم و برگزاری برنامه های متنوع برای کودکان، نوجوانان و دیگر برنامه های پیشبینی شد در این حوزه اطلاع داد.
وی همینطور در حاشیه این مراسم در گفتگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا عنوان کرد: لغو روادید اربعین به دنبال سفر اخیر وزیر کشور عراق به ایران و دیدار با مسؤلان ستاد مرکزی اربعین و دیگر مسؤلان کشور رخ داده که در نهایت منجر به امضا توافقنامه شده و الان منتظر اعلام دولت عراق برای انجام برخی هماهنگی های لازم هستیم.
به گزارش روابط عمومی ستاد مرکزی اربعین حسینی هم سعید غضنفری دبیر کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین حسینی ضمن اشاره به انتخاب شعار محوری اربعین ۱۴۰۱ اظهار داشت: شعار نماد فکری یک جریان است و تابلوی جهت گیری ها و چشم اندازها و طبق فرمایش مقام معظم رهبری شعارها باید هویت ساز و مکتب ساز باشد.
دبیر کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین حسینی اضافه کرد: بنابراین انتخاب شعار برای مراسم اربعین حائز اهمیت بسیاری است که همین مساله مشورت گروههای مختلف اندیشمندان را می طلبد.
وی ضمن اشاره به انتخاب شعار «انا من حسین (ع)» ویژه اربعین ۱۴۰۱ و رونمایی از این شعار اظهار داشت: انتخاب شعار محوری اربعین ۱۴۰۱ با مشورت گروههای فرهنگی ایران و عراق از اسفندماه مورد بررسی قرار گرفته است.
غضنفری اضافه کرد: در میان شعارهای پیشنهادی در نهایت شعار پرمضمون «انا من حسین(ع)» انتخاب گردید که بر گرفته از حدیث رسول کونین حضرت محمد(ص) است که می فرماید: «حُسَیْنٌ مِنِّی وَ أَنَا مِنْ حُسَیْنٍ» و و یکی از مهم ترین خصوصیت های آن وحدت آفرینی است.
وی با اشاره به اینکه بهره گیری از از نام مبارک امام حسین (ع) و کلام پیامبر اسلام (ص)، گامی بلند در جهت جهانی سازی اربعین حسینی(ع) است اظهار داشت: وحدت آفرینی و توجه به جهانی سازی این مراسم از خصوصیت های در نظر گرفته شده برای این شعار است.
دبیر کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین حسینی افزود: با عنایت به همین الزامات، این حدیث شریف که بر سر درب آستان حرم حضرت سید الشهدا(ع) هم نصب شده بعنوان شعار محوری اربعین ۱۴۰۱ برگزیده و روز گذشته رونمایی گردید.
غضنفری اضافه کرد: این شعار به عنواد نماد و تابلوی اربعین سال ۱۴۰۱ قرار می گیرد و در همه همایش ها، تولیدات فرهنگی و... مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
وی در ادامه ضمن اشاره به مراسم رونمایی از شعار محوری اربعین ۱۴۰۱ که روز گذشته در بعثه مقام معظم رهبری صورت گرفت اظهار داشت: روز گذشته این پوستر شعار اربعین ۱۴۰۱ با سه زبان فارسی، عربی و انگلیسی با حضور حجت الاسلام نواب نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت، حجت الاسلام غلامرضا اباذری رایزنی فرهنگی ایران در بغداد و رئیس ستاد فرهنگی اربعین، حجت الاسلام دکتر احمدی رئیس کمیته فرهنگی و آموزشی اربعین کشور و محمدتقی باقری دبیر ستاد مرکزی اربعین رونمایی گردید.
1401/03/26
10:17:36
5.0 / 5
519
تگهای خبر: آموزش , اربعین , اسلام , اسلامی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱