قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت
رئیس مركز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه كشور:

مسابقات ایران معتبرترین مسابقه بین المللی قرآن جهان است

مسابقات ایران معتبرترین مسابقه بین المللی قرآن جهان است

به گزارش قائم ایرنا- رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه کشور اظهار داشت: این سازمان متولی برگزاری مسابقات قرآن جمهوری اسلامی ایران است، این مسابقات بدون شک معتبر ترین مسابقه بین المللی قرآن در جهان است.


به گزارش قائم به نقل از خبرگزاری ایرنا، حمید مجیدی مهر روز سه شنبه در نشست خبری در اداره کل اوقاف و امور خیریه استان قم که پیرامون چهل و پنجمین دوره مسابقات کشوری قرآن کریم جمهوری اسلامی در بخش معارفی برگزار شد، اظهار داشت: آن چه در مورد مسابقات بین المللی قرآن جمهوری اسلامی هم می باشد، این است که از داخل منازل آغاز می شود بدین منظور که در بخش های معارفی نهج البلاغه بیشترین استقبال را از جانب بانوان و مادران دارد و امروز قشری از مخاطب با ما همراه می باشد که خیلی به آن توجه نکردیم.
وی عنوان کرد: در۲ سال قبل تنها کشوری در دنیا بودیم که مسابقاتی در تراز یک دوره مسابقه حاکمیتی برگزار کردیم.
وی افزود: با شرایط کرونایی ۲ سال گذشته، ۲۶ کشور دنیا مسابقات خویش را به تعویق انداختند اما ایران مسابقات خویش را در تاریخ مقرر به صورت بین المللی با سبک مجازی برگزار کرد و برخی کشورها بعدا از ایران الگو گرفتند.
رهبر معظم انقلاب بزرگ ترین حامی قرآنیان جهان اسلام هستند
رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه عنوان کرد: به برکت نظامی که در راس آن شخصیتی قرآنی وجود دارد توجه به این کتاب الهی در سرلوحه امور کشور قرار دارد و رهبر معظم انقلاب اسلامی بزرگ ترین حامی مشتاقان به قرآن درایران و جهان اسلام هستند.
وی خاطرنشان کرد: سازمان اوقاف مفتخر است سبکی از برگزاری مسابقات را به دنیا معرفی کرده که حتی کشوری چون مالزی با سابقه ۶۲ دوره برگزاری مسابقه قرآنی با ستاد برگزاری ارتباط می گیرد و می خواهد در بخش های حضوری و مجازی با مسابقات ما همراهی کند.
وی تصریح کرد: در مسابقات قرآنی کشورهای دیگر اصل فعالیت صرفاً مسابقه است اما برای ما مسابقه فرع بر این رویداد است، آن چه اهمیت دارد بستری برای انس با کلام الله مجید است و پس از آن به سمت تدبر و عمل خالصانه می رویم.
مجیدی مهر اضافه کرد: مجموعه برگزار کننده مسابقات پس از گذشت بیشتر از چهار دهه برگزاری به این نتیجه رسیدند که گام در راه تدبر بردارند و در رشته تفسیر در پنج سال قبل ۲ رشته مفاهیم نهج البلاغه و صحیفه سجادیه را به مجموعه رقابتی مسابقات قرآن جمهوری اسلامی اضافه کردیم.
بهترین داوران ایران قضاوت رقابت ها را بر عهده دارند
رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه کشور در ادامه سخنانش به مبحث داوری رقابت های بین المللی قرآن جمهوری اسلامی پرداخت و اضافه کرد: مسابقه استانداردهای خاص خود دارد که به فلسفه رقابتی بودن آن بر می گردد و در عین حال بهترین داوران جمهوری اسلامی قضاوت مسابقات را بر عهده دارند.
وی خاطرنشان کرد که پنج هزار نفر داور قرآنی با مدرک داوری درجه یک تا چهار در ایران فعال می باشند.
مجیدی مهر اضافه کرد: داوران خارجی که به ایران می آیند آئین نامه مسابقات را بعنوان سوغات با خود می برند و اذعان دارند که کمتر آئین نامه ای به نظم آئین نامه مسابقات ایران باشد.
وی در مورد بخش معارفی مسابقات اظهار داشت: میزبانی این بخش، به حق به قم آمده است و این شهر در بخش معارفی پیشتاز است و اهلیت برگزاری مسابقات را دارد.
مجیدی مهر اضافه کرد: در گذشته مسابقات بین المللی قرآن در طول یک هفته برگزار می شد و سال جاری بخش معارفی به قم و اگذار شده و بخش های دیگری از مسابقات بین المللی قرآن کریم جمهوری اسلامی هم به استانهای کرمانشاه، خوزستان قزوین و خراسان رضوی واگذار شده است.
وی خاطرنشان کرد: اختتامیه بخش معارفی آذر ماه سال جاری در قم و اختتامیه مسابقات بین المللی همزمان با مبعث پیامبر اسلام در بهمن ماه در تهران برگزار می گردد.
کمتر از ۲ درصد نیت های وقف در ایران قرآنی است
مجیدی مهر در ادامه ضمن اشاره به نیت های موقوفات در کشور اظهار داشت: کمتر از ۲ درصد نیت های وقف در ایران قرآنی است و در حوزه موقوفات باید توجه بیشتری نسبت به موقوفات قرآنی صورت گیرد.
وی افزود: متقاضیان اطلاع از وقف قرآنی می توانند با تلفن ۶۴۸۷۰۰۰۰ ۰۲۱ تماس حاصل کرده و به صورت مستقیم به بخشی که مشخصا عهده دار وقف های قرآنی است هدایت و راهنمایی های وقفی و حقوقی به آنان داده می شود.
وی خاطرنشان کرد: متقاضیان وقف قرآنی هم چنین در استان ها می توانند با ادارات کل اوقاف استان ها ارتباط بگیرند.
ستاد راهبری طرح ملی حفظ کشور برای سه سال به اوقاف واگذار شد
وی در ادامه اظهار داشت: مقام معظم رهبری ۱۰ سال قبل فرمودند که باید ۱۰ میلیون نفر حافظ قرآن در کشور داشته باشیم که منظورشان حافظ کل قرآن بود.
مجیدی مهر اضافه کرد: دستگاههای مختلف کارهای زیادی در زمینه تحقق این فرمایش انجام دادند اما حالا ستاد راهبری طرح ملی حفظ کشور به مدت سه سال به سازمان اوقاف کشور واگذار شده چون عملکرد موثرتر و بهتری داشته است.
وی تصریح کرد: در این حوزه کوتاهی و کم کاری فراوان بوده و دستگاههای مختلف باید پاسخگو باشند اما حالا کمتر از ۶ ماه است ستاد راهبری طرح ملی حفظ قرآن کشور به اوقاف واگذار شده و قرار بر این است که هیچ دستگاه و ارگانی به دفتر رهبر معظم انقلاب آمار حفظ ارسال نکند و تمام دستگاه ها توسط اوقاف پایش و ارزیابی می شوند.
برای اطلاعات از جزئیات برگزاری بخش معارفی مسابقات قرآن کریم ایران در دیگر خبر ایرنا، اینجا کلیک کنید.


منبع:

1401/03/27
13:42:03
5.0 / 5
671
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لینک دوستان قائم