قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت
رئیس دانشگاه گیلان تأكید كرد؛

ضرورت بهره گیری از ظرفیت دانشگاه های شمال برای حل مشکلات مشترک

ضرورت بهره گیری از ظرفیت دانشگاه های شمال برای حل مشکلات مشترک

قائم: رئیس دانشگاه گیلان اظهار داشت: باید از ظرفیت دانشگاه های شمال برای حل مشکلات مشترک بین این استان ها استفاده گردد.به گزارش قائم به نقل از مهر، فرید نجفی قبل از ظهر دوشنبه در نشست رؤسای دانشگاه های شمال کشور در سالن دانشگاه گیلان با اشاره به اینکه این جلسه و جلسات آتی با هدف رفع مشکلات استانهای شمالی برگزار می شود، اظهار داشت: هدف عمده ما این است که از ظرفیت ۹ دانشگاه سه استان شمالی برای حل مشکلات مشترک مانند پسماند و محیط زیست استفاده نماییم.
رئیس دانشگاه گیلان با اشاره به اینکه یکی از خصوصیت های این دانشگاه یکی بودن آن است، اضافه کرد: دانشگاه گیلان در منطقه جلگه گیلان واقع شده که پتانسیل خیلی بالایی در حوزه کشاورزی دارد و در صدد پیاده سازی کشاورزی دانش بنیان در این دانشگاه هستیم.
وی اضافه کرد: اواخر سال قبل تفاهمنامه ای منعقد شد تا منطقه دانشگاه گیلان را منطقه کشاورزی دانش بنیان نماییم و این نوع کشاورزی را در استان توسعه دهیم.
لزوم تبدیل دانشگاه گیلان به دانشگاه اسلامی نسل چهارم
نجفی با تکیه بر لزوم توسعه کشت برنج و بخش دانش بنیان حوزه کشاورزی اظهار داشت: اطراف دانشگاه گیلان مراکز تحقیقاتی واقع شدند که ظرفیت بالایی دارند و میتوان از آن جهت رفع مشکلات بهره گرفت.
رئیس دانشگاه گیلان ضمن اشاره به تعیین تکلیف دانشجویان غیربومی دانشگاه های شمال کشور، اضافه کرد: پیشنهاد بنده تبادل دانشجویان بومی دانشگاه های شمال کشور جهت مدیریت هزینه ها است.
نجفی با اشاره به اینکه پیشنهاد می کنم مرکز رشد را با دانشگاه های شمال مشترک نماییم، خاطرنشان کرد: شرکتهای مرکز رشد هم می توانند در استان ها شعبه ایجاد کنند تا حوزه فعالیت خویش را در کل منطقه شمال توسعه دهند.
وی ضمن اشاره به این که دانشگاه گیلان باید به دانشگاه اسلامی نسل چهارم تبدیل گردد، بیان نمود: دانشگاه اسلامی بر مبنای اصول معنویت و اخلاق است و نسل چهارم هم جامعه محور و با هدف حل مشکلات کشور فعالیت می کند.
آموزش عالی موتور محرک احیای هویت تمدنی و پیشرفت جمهوری اسلامی است
مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه گیلان هم در این نشست با اشاره به اینکه دانشگاه ها موتور پیشرفت و پیشران کشور هستند و نقش مؤثری در رشد جامعه اسلامی دارند، اظهار داشت: جامعه اسلامی مبانی اسلامی را مبنای خود قرار می دهد و مطالبه دارد که آموزش عالی را متناسب با مفاهیم اسلامی داشته باشیم تا این مفاهیم در جامعه ترویج یابد.
حجت الاسلام علی محمد عباسی ضمن اشاره به این که احیای هویت تمدنی و پیشرفت جمهوری اسلامی مستلزم رشد همه جانبه ای است که آموزش عالی نقش موتور محرکه را در آن بر عهده دارد، خاطرنشان کرد: دانشگاه می تواند ساختارهای منطقه ای را رهبری کند.
وی اضافه کرد: با شبکه سازی های مختلف از اساتید، دانشجویان و مدیران میتوان شاخصهای اسلامی را به جامعه نزدیک کرد و با تقویت همگرایی در حوزه های مختلف میتوان بالندگی ویژه ای برای دانشگاه های منطقه ایجاد کرد.


منبع:

1401/04/13
20:11:17
5.0 / 5
368
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لینک دوستان قائم