قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت
رئیس دانشگاه تهران مطرح كرد؛

تدوین آئین نامه ای برای بهبود و ارتقای حقوق هیئت علمی

تدوین آئین نامه ای برای بهبود و ارتقای حقوق هیئت علمی

رییس دانشگاه تهران از تدوین بخشنامه ای برای بهبود و ارتقای حقوق اعضای هیئت علمی آگاهی داد و اظهار داشت: رییس جمهور به شورای حقوق و دستمزد فرمان داده تا این بخشنامه اجرائی شود.به گزارش قائم به نقل از دانشگاه تهران، سید محمد مقیمی بامداد امروز سه شنبه ۲۱ تیر ماه در سی و ششمین اجلاس رؤسای دانشگاه های بزرگ کشور که در محل سالن شهید سلیمانی دانشگاه تهران درحال برگزاری است، ضمن اشاره به بررسی مفروضات و مبناهای برنامه هفتم توسعه در سازمان برنامه و بودجه، عنوان کرد: بعد از اعلام نظرات رؤسای دانشگاه های بزرگ درباره نقش دانشگاه ها در برنامه هفتم توسعه، محورهای پیشنهادی مان درباره برنامه هفتم توسعه را از منظر همین اجلاسیه در چارچوب یک بیانیه پیشنهاد خواهیم داد.
وی با تکیه بر احیا و ارتقای ظرفیت های هیأت امنای دانشگاه ها در برنامه هفتم توسعه، تصریح کرد: در شرایطی می توانیم ظرفیت خوب هیأت امنا را به کمک دانشگاه ها بیاوریم که حداقل قانون برنامه هفتم را به قانون برنامه پنجم نزدیک کنیم؛ این کف درخواست ما در تدوین برنامه هفتم است. ازاین رو نیاز است که برنامه پنجم را ارزیابی نماییم و چارچوب هایش را ببینیم و بر مبنای آن پیشنهادهایی را برای برنامه هفتم عرضه نماییم.
رئیس اجلاس رؤسای دانشگاه های بزرگ با تکیه بر استفاده بیشتر از ظرفیت این اجلاسیه بعنوان یک اتحادیه فعال و پویا، ابراز امیدواری کرد: فراتر از مسائل جاری مبتلابه دانشگاه ها، باید بحث های بنیادین را برای مجموعه آموزش عالی در اجلاس رؤسای دانشگاه های بزرگ دنبال نماییم.
رئیس دانشگاه تهران اضافه کرد: از ظرفیت اجلاسیه رؤسای دانشگاه ها برای پیگیری برخی موضوعات مشترک و وحدت رویه درباره بحث های مبتلابه دانشگاه ها استفاده نماییم. بعنوان نمونه، کنسرسیومی تشکیل دهیم که به صورت مشترک حق عضویت پایگاه های اطلاعات علمی را پرداخت نماییم و همگی دانشگاه ها از این منابع علمی بهره مند شوند.
مقیمی تصریح کرد: پس از تجربه چند ساله برگزاری اجلاسیه رؤسای دانشگاه های بزرگ، ضروریست که ساختار این اتحادیه را عملیاتی تر نماییم. در دانشگاه تهران آمادگی داریم که ساختمانی را برای این تشکیلات در نظر بگیریم و ساختارمندتر فعالیتهای این نهاد مهم را دنبال نماییم و نشست های کارشناسی و پیگیری های اداری را سازماندهی نمائیم.
رئیس دانشگاه تهران در بخش دیگر سخنانش از مذاکره با وزیر امور خارجه کشورمان درباره ایجاد شعبه های مختلف دانشگاه تهران در خارج کشور اطلاع داد و اظهار داشت: بحث ایجاد شعبه دانشگاه تهران در لبنان از گذشته مطرح بوده است. می توانیم راه اندازی شعبه در لبنان را با همکاری جمعی دانشگاه های بزرگ دنبال نماییم و راهبری برخی رشته ها در این شعبه دانشگاهی را با دانشگاه های بزرگ کشور به اشتراک بگذاریم.
مقیمی همینطور ضمن تقدیر از همکاری مؤثر شهردار تهران با دانشگاه ها، ضمن اشاره به تعریف ناحیه های نوآوری توسط شهرداری تهران، عنوان کرد: شهرداری تهران علاقمند است به دانشگاه ها در مبحث ناحیه های نوآوری همکاری کنند. همینطور میتوان در زمینه مسائل دانشگاه ها در حوزه مسکن و خوابگاه های دانشجویی با شهرداری تهران تعامل کرد و این مدل همکاری دانشگاه های تهران با شهرداری تهران را میتوان بعنوان یک الگو برای تعامل دانشگاه های دیگر با شهرداران کلانشهرها قابل بهره برداری نمود.
وی درباره آخرین وضعیت پیگیری تغییرات در احکام حقوق اعضای هیأت علمی هم عنوان کرد: دانشگاه تهران درباره بهبود و ارتقای حقوق اعضای هیئت علمی، آیین نامه ای را به کمیته منتخب ریاست محترم جمهوری با محوریت مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری پیشنهاد داده است که این آیین نامه نهایی شده است و آخرین پیگیری ها در اینباره حاکی می باشد که رئیس محترم جمهوری به شورای حقوق و دستمزد دستور داده تا اجرایی شدن آنرا در دستور کار شورا قرار دهد.
مهدی شهبازی، مشاور رئیس دانشگاه و رئیس مرکز حوزه ریاست و روابط عمومی با تبریک دهه امامت و ولایت، اظهار داشت: بحث و تبادل نظر درباره برنامه هفتم توسعه کشور و جایگاه دانشگاه ها، تحول ساختاری دانشگاه های بزرگ، نقش دانشگاه ها در تحقق شعار سال و همینطور مسائل فرهنگی جاری در دانشگاه ها و ترویج جهاد تبیین همچون محورهای این اجلاس رؤسای دانشگاه های بزرگ است.
دبیر اجلاس رؤسای دانشگاه های بزرگ کشور اضافه کرد: هماهنگی بین دانشگاه ها در اولویت های مشترک و مسائل جاری و ایجاد هم افزایی بین دانشگاه های بزرگ برای دسترسی به پایگاه های اطلاعات علمی از دیگر اهداف این اجلاس است.
شهبازی همینطور درباره آخرین وضعیت برنامه ریزی برای اجلاس دانشگاه های برتر ایران و روسیه، اعلام نمود: اجلاس آتی اتحادیه دانشگاه های برتر ایران و روسیه در تاریخ ۲۸ و ۲۹ مهر ماه ۱۴۰۱ در روسیه برگزار می گردد.

1401/04/22
08:01:38
5.0 / 5
359
تگهای خبر: آموزش , امام , برنامه , دین
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳