قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت
دبیر سوگواره ملت امام حسین(ع):

جریان سازی در زندگی مردم هدف این رویداد است

جریان سازی در زندگی مردم هدف این رویداد است

به گزارش قائم دبیرکل دومین سوگواره بین المللی ملت امام حسین(ع)، حرکت سیدالشهدا را یکی از مصادیق جهاد تبیین عنوان نمود و اظهار داشت: جریان سازی در زندگی مردم هدف این رویداد است.


به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، حجت الاسلام محمد شیخ الاسلامی روز یکشنبه- ۹مردادماه - در نشست رسانه ای دومین سوگواره بین المللی ملت امام حسین(ع) که به همت مرکز توسعه فرهنگ و هنر در فضای مجازی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در محل این وزارت خانه برگزار شد، ضمن اشاره به این که هدف در این سوگواره ایجاد جریان در زندگی مردم است، عنوان کرد: اولین اولویت ما در این سوگواره پرداختن به هیات های خانگی و تربیت حسینی است، بسیاری از اتفاقات در گذشته در دل همین هیات های خانگی رقم می خورد و محلات با پرچم سیاه جلوی درب منازل به این ایام زینت می دادند.
وی افزود: اولویت دوم اقدام درست در جهت مسئولیت و انسجام اجتماعی است، گاهی در گسیل کردن مسئولیت اجتماعی نمی توانیم به انسجام برسیم، این در شرایطی است که در عزای سیدالشهدا همه گروه ها با همه تفکرات مختلف یک ید واحد می شوند.
معاون فضای مجازی، هنر و رسانه دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم در ادامه با تاکید براینکه مسئله امام حسین (ع) نباید برای یک کنش یا گروه محصور بشود، خاطرنشان کرد: سیدالشهدا(ع) منادی وحدت بود، همانطور که در خیلی از کشورها شاهد می باشیم خیلی از مردم آن کشورها مسلمان نیستند اما در مورد عزای سیدالشهدا(ع) به دور پرچم امام حسین(ع) می گردند.


وی جریان سازی و فرهنگ سازی را از اهداف مهم دومین سوگواره ملت امام حسین(ع) عنوان نمود و اظهار داشت: با عنایت به اقبال خوب و استقبال چشم گیر مردم از این رویداد بزرگ فرهنگی و مذهبی، تلاش ما این است تا با استفاده از همه ظرفیت ها بخصوص حضور اقشار مختلف مردم این سوگواره ادامه دار و دائمی شود.
شیخ الاسلامی اضافه کرد: اولویت سوم ما این است که حرکت امام حسین(ع) که یکی از مصادیق جهاد تبیین به آن پرداخته شود، سیدالشهدا با یک هنرمندی در فضای سیاسی روزگار خود این تبیین را انجام داده است. ثمره تببین هم پذیرش نیست بلکه تفکر است، حرکت تبیینی امام حسین(ع) سبب تفکر و رواج فکر در جامعه شد.
دبیرکل دومین سوگواره بین الملل ملت امام حسین(ع) خاطرنشان کرد: به مناسبت ایام عزاداری محرم دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به نمایندگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی سمنان این سوگواره را به راه انداخته است.
شیخ الاسلامی ضمن اشاره به برگزاری کارگاه ها و ورکشاپ های مختلف در حاشیه برگزاری دویم سوگواره ملت امام حسین(ع)، عنوان کرد: باور ما این است که حرکت سیدالشهدا حرکتی به منظور زندگی بوده و زمانی که ایشان از مرکب خود افتاد زندگی برای مردم شروع شد.
وی مهلت ارسال آثار به دومین سوگواره ملت امام حسین (ع) را تا آخر ماه صفر ( ۵ مهرماه سال جاری) عنوان و اولویت ارسال آثار را در سه محور اصلی دانست و خاطرنشان کرد: در دوره گذشته این سوگواره بیشتر از ۱۱ هزار اثر در موضوعات و محورهای مختلف به جشنواره رسید که مورد ارزیابی و قضاوت داوران قرار گرفت.
این استاد حوزه علمیه و دانشگاه افزود: در تلاش هستیم این سوگواره بتواند جریانی را در زندگی مردم ایجاد نماید تا بتوانیم ما هم سهمی در زنده نگاه داشتن و ماندگار کردن حرکت سیدالشهدا(ع) داشته باشیم.


دبیرکل دومین سوگواره بین الملل ملت امام حسین(ع) اظهار داشت: سعی شده در این سوگواره در داوری آثار به کیفیت بیشتر توجه گردد و بنابراین سال جاری دوران متخصص از برخی استانها آثار رسیده به سوگواره را ارزیابی و قضاوت خواهند کرد.
حجت الاسلام شیخ الاسلامی در ادامه سخنان خود، یکی از موضوعات در این دوره سوگواره ملت امام حسین را توجه به هیات ها و تکایا عنوان نمود و اظهار داشت: این گونه مکان ها به فضای تربیتی خانواده ها خیلی کمک می نماید.
معاون فضای مجازی، هنر و رسانه دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم افزود: سال جاری در تفاوت با سال قبل بخش های تخصصی را به سوگواره اضافه کردیم، همینطور سال جاری تلاش کردیم سوگواره از کار صرف تبلیغی ترویجی به سمت استعدادیابی سوق بدهیم. بعضی از بخش ها عناوینی دارند که شاید ساده به نظر بیایند اما برای آنها ادبیات علمی بوجود آورده ایم.
دبیرکل دومین سوگواره بین الملل ملت امام حسین(ع) اظهار نمود: سال جاری همینطور توسعه جشنواره به استان ها در جهت سیاست دولت و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای نهادینه کردن عدالت فرهنگی مدنظر قرار گرفته است.
شیخ الاسلامی در انتها ضمن اشاره به برگزاری مراسم رونمایی از پوستر دومین سوگواره ملت امام حسین (ع) طی بعدازظهر امروز( یکشنبه ۹ مردادماه) در حرم عبدالعظیم حسنی (ع) با حضور تولیت این آستان حجت الاسلام قاضی عسگر، همینطور از برگزاری گردهمایی فعالان عاشورایی و اربعینی در دهه دوم محرم در همین حرم مطهر اطلاع داد.
در ادامه این نشست احکام دبیران و دست اندرکاران دومین سوگواره ملت امام حسین(ع) به افراد حاضر ابلاغ و تقدیم شد.


دومین سوگواره بین المللی ملت امام حسین ضد السلام به همت دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم و مرکز توسعه فرهنگ و هنر در فضای مجازی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان و رادیو معارف برگزار می گردد.منبع:

1401/05/09
20:05:32
5.0 / 5
387
تگهای خبر: اربعین , اسلام , اسلامی , امام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳