قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت

مسؤلان ساده زیست را معرفی کنید

مسؤلان ساده زیست را معرفی کنید

جانشین معاونت امور دستگاههای حاکمیتی و استانهای ستاد امر به معروف و نهی از منکر اظهار داشت:  وقتی مسؤلان خوب و ساده زیست را معرفی نکنیم، آن معروف به خوبی معرفی نمی گردد و منکر تجمل گرایی و اشرافی گری به معروف تبدیل می شود.


به گزارش قائم به نقل از خبرگزاری ایرنا، هر ساله در دهه محرم بعنوان دهه احیای امر به معروف و نهی از منکر، برنامه هایی در سطح کشور اجرا می شود و هر یک از این روزها با عناوینی نام گذاری شده است. شعار اصلی این دهه «ملت حسینی؛ مطالبه گری آگاهانه، تبیین مجاهدانه» است و شعار امروز یعنی پنجمین روز ماه محرم، نهی از اشرافی گری، امربه خدمت محوری مسؤلان نامگذاری شده است. به همین دلیل با مدیر کل امور استان ها و جانشین معاونت امور دستگاه های حاکمیتی و استانهای ستاد امر به معروف و نهی از منکر گفت و گویی کوتاه داشتیم.
حجت الاسلام حمیدرضا صادق زاده با اشاره به سابقه تجمل گرایی از زمان صدر اسلام به خبرنگار معارف ایرنا اظهار داشت: تقابل ساده زیستی و تجمل گرایی از زمان صدر اسلام وجود داشته و در زمان امیرمومنان و بخصوص در زمان خلیفه سوم آشکار شد. تفاوت دیدگاه حضرت علی(ع) و معاویه در این بود که معاویه به دنبال تجمل گرایی حاکمان بود و حضرت علی (ع) با ساده زیستی خود به شیعیان و کارگزارانش درس عملی می داد.
وی اضافه کرد: البته هیچ کسی با تولید ثروت مخالف نیست. هنگامی که بنیامین به سفارش حضرت یعقوب می خواست به مصر برود، گفت لباس خوب می پوشیم که زهد ما را به معنای فقر تصور نکنند. بنابر این ما با فقر مخالفیم نه تولید ثروت و هرجایی که فقر وجود دارد باید آنرا از بین برد. در حکومت اسلامی کسی که در مقام حاکم قرار می گیرد باید همچون ضعیف ترین مردم باشد تا وضعیت مردم را درک کند که شخص گرفتار چه مشکلی دارد. کسی که سوار بهترین خودرو می شود و حقوقش بموقع پرداخت می شود، حتی اگر به دیگران رهنمودی بدهد، فایده ای ندارد.
بالاترین خطر برای مدیران چیست
این پژوهشگر مذهبی افزود: مسئله تجمل سبب انحراف افراد می شود. یعنی اگر تجمل را توجیه نماییم، در واقع به شکلی طمع را توجیه کرده ایم. کسی که هر انحراف و گناهی را انجام می دهد و اجازه تذکر هم به دیگران نمی دهد به سبب آن است که طمع را توجیه کند. شیطان از بحث طمع به دنبال تجمل و اشرافی گری افراد است. بالاترین خطر برای حاکمان حکومتی همین تجمل گرایی است. اگر هر حکومتی، هر کاری خواست انجام داد و پاسخگو نبود، فساد پیش می آید. بنابراین چون با قدرت الهی نمی تواند کارهای خویش را پیش ببرد، تلاش می کند تا از راه تجمل و اشرافی گری برتری خویش را نشان دهد.
بهترین کار امر به معروف
وی اشاره کرد: این مشکل اساسی ماست و اگر امر به معروف و نهی از منکر بتواند تجمل و اشرافی گری حاکمان را که بر اساس منابع دولتی به ثروت دست پیدا می کنند، پایین بکشد و توازنی میان فقیران و بالادستان جامعه بوجود آورد، بالاترین کار را انجام داده است و اساس تشکیل حکومت اسلامی همین است.


تجمل گرایان را مذمت کنیم
صادق زاده با اشاره به فرمان هشت ماده ای امام خمینی (ره) اظهار داشت: تا آن زمان که اشرافیگری بعنوان منکر دیده نشود، فایده ای ندارد. باید ببینیم عاملا اشرافی گری و کسانی که آنرا ترویج می دهند، چه کسانی هستند و این افراد باید مذمت شوند. رهبر انقلاب هم معمولاً به دنبال پررنگ کردن زندگی مدیرانی هستند که در سطح متوسط جامعه زندگی می کنند. البته نه اینکه یک مسئولی فقط یک روز سوار مترو و اتوبوس شود بلکه مسلک مسؤلان رده میانی و بالایی این باشد که روحیه ساده زندگی کردن داشته باشند.
وی افزود: اگر مقرر است به سراغ حقوق مدیران برویم، باید دقت نماییم افزایش ۱۰ درصد حقوق برای یک مدیر چقدر می شود. البته دولت سیزدهم اقداماتی کرده است ولی نخستین کار این است که تجمل گرایی مذمت شود. البته کارخانه داری که تولید ثروت می کند و مالیات هم می دهد، منظور نیست و منظور کسانی هستند که به واسطه جمهوری اسلامی و دولت به معنای اعم صاحب ثروت می شوند و به تجمل و اشرافی گری می پردازند و لازم است غیر از برخورد دستگاه های امنیتی با آنان باید حاکمی را که اهل تجمل است، مذمت کنند.
این کارشناس دینی از دستگاه قضایی خواست تا این افراد را زیر ذره بین بگذارند و اضافه کرد: هنوز چنین فرهنگی ایجاد نشده است. وقتی یک مقام مسئول را می بینید که فقط مقابل تلویزیون می نشیند و از دور نظاره می کند یا بهترین خودرو را سوار می شود، طبیعی است که مردم این گونه واکنش نشان می دهند که اینها قرار بود برای ما اسلام را بیاورند ولی خودشان به سمت و سویی دیگر رفتند.
مسئولان ساده زیست را معرفی کنید
وی اشاره کرد: از سوی دیگر لازم است زندگی ساده و نفی هرگونه اشرافی گری بعنوان یک معروف مطرح شود و مسؤلان کارآمد که با ساده زیستی این معروف را ترویج می کنند، معرفی شوند و رسانه ها دراین زمینه می توانند اثرگذار باشند. اگر این معروف ها و خوبی ها را نشان دهیم و پررنگ نماییم، در بین مردم تأثیر بسیاری خواهد داشت. مثلاً زندگی شهید حاج قاسم سلیمانی تأثیر بسیاری در بین مردم داشت و شهادتش هم اثر بیشتری داشت یا زندگی شهدایی مانند سردار تقوی یا مصطفی صدرزاده.
ارمغان تجملگرایان
صادق زاده اضافه کرد: وقتی مسؤلان ساده زیست را معرفی نکنیم و به تبلیغ آنها نپردازیم، معروف بزرگ نمی گردد و به مرور منکر تجمل گرایی به معروف تبدیل می شود و زمانی که مردم به این افراد نگاه می کنند، هم گرفتار دوگانگی و هم گرفتار بی تفاوتی می شوند و ضربه ای که حاکم اشرافی گرا و تجملگرا می زند، در درجه اول به نظام اسلامی و سپس به دین مردم است و اگر آن شخص روحانی باشد، ضربه اساسی به دین می زند و ولنگاری ارمغانی است که این افراد به ما می دهند.
این کارشناس دینی اضافه کرد: امیدوارم قوه قضاییه و سازمان بازرسی کل کشور باتوجه به قوانین خوبی که داریم با ترک فعل ها برخورد کند و از راه گشت ارشاد در منکرهای مختلف مانند تجمل گرایی، بی توجهی به کارمندان و بی توجهی به مراجعان رسیدگی لازم را داشته باشد.

1401/05/14
13:41:21
5.0 / 5
418
تگهای خبر: اسلام , اسلامی , امام , امنیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان قائم