قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت

پشتیبانی از آمران به معروف سرعت می گیرد

پشتیبانی از آمران به معروف سرعت می گیرد

به گزارش قائم قائم مقام دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر اعتقاد دارد یکی از مهم ترین اقدامات این ستاد،  اصلاح دستورالعمل اجرایی قانون پشتیبانی از آمران به معروف و ناهیان از منکر است که به اجرای مقررات در این حوزه سرعت بخشیده و این قوانین را شفاف تر می کند.


به گزارش قائم به نقل از ایرنا، هر ساله در دهه محرم به عنوان دهه احیای امر به معروف و نهی از منکر، برنامه هایی در سطح کشور اجرا می شود و هر یک از این روزها با عناوینی نام گذاری شده است. شعار اصلی این دهه «ملت حسینی؛ مطالبه گری آگاهانه، تبیین مجاهدانه» است و شعار امروز یعنی تاسوعای حسینی، پشتیبانی از آمران به معروف و ناهیان از منکر نامگذاری شده است. به همین دلیل با جعفر صادق منش قائم مقام دبیر و مدیرکل حقوقی و امور مجلس ستاد امر به معروف و نهی از منکر گفت و گویی کوتاه داشتیم.
مروری بر تحولات قانونی پشتیبانی از آمرین به معروف
صادق منش درباره پشتیبانی از آمران به معروف در ۴۰ سال قبل اظهار داشت: پشتیبانی از آمران به معروف و ناهیان از منکر در کشور ما از نظر تحولات سه مرحله مهم داشته است. مرحله اول تا سال ۱۳۷۲ است که ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر توسط برخی از دغدغه مندان تشکیل شد. در این مرحله هیچ حمایت قانونی مصرحی از آمران و ناهیان وجود نداشت؛ جز اینکه در قانون تعزیرات سال ۶۲ مبادرت به رفتارهای مجرمانه ای مانند ایراد ضرب و جرح در مقام امر به معروف و نهی از منکر به عنوان جزئی از علل موجهه جرم شناخته می شد.
وی اضافه کرد: مرحله دوم مربوط به سالهای ۱۳۷۲ تا سال ۱۳۹۴ است. در این مرحله نیز حمایت خاصی از آمران به معروف و ناهیان از منکر وجود نداشت. با اینحال با پیگیری های ستاد بصورت موردی اقداماتی حمایتی از آنها به عمل می آمد. با اهمیت ترین اتفاق در پشتیبانی از آمران به معروف و ناهیان از منکر پاسخ امام خامنه ای به گردشکار بنیاد شهید در سال ۷۲ بود که در آن اجازه فرمودند کسی که در مقام امر به معروف و نهی از منکر به قتل می رسد، شهید محسوب شود.
قائم مقام دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر با اشاره به اینکه مرحله سوم از سال ۱۳۹۴ تا حالا را دربرمی گیرد، افزود: در این مرحله به برکت خون شهید علی خلیلی قانون پشتیبانی از آمران به معروف و ناهیان از منکر تصویب گردید و حمایت هایی از عاملان این دو فریضه پیش بینی شد.
برخی حمایت های قانونی بگفته صادق منش شامل جرم انگاری مستقل ممانعت و مزاحمت به آمر به معروف و ناهی از منکر در ماده ۹، تشکیل شعب ویژه پرونده های امر به معروف و نهی از منکر طبق ماده ۱۱ و پرداخت دیه آنها قبل از صدور حکم، تشکیل کمیته کشوری احراز شهادت و جانبازی در ستاد برای عاملان دو فریضه در تبصره ماده ۱۵، پیش بینی حمایت همه جانبه از آمران به معروف و ناهیان از منکر در بند ۱۰ وظایف ستاد در ماده ۱۶ و پیش بینی ضابطان امر به معروف و نهی از منکر می شود.


هنوز حمایت شایسته از آمران به معروف نمی شود
این مقام مسئول در پاسخ به ایرنا درباره وضعیت رسیدگی دادگستری به پرونده های امر به معروف اظهار داشت: با توجه به این مقررات، متاسفانه در عمل حمایت شایسته ای از عاملان دو فریضه به عمل نیامده است؛ قوه قضائیه در خیلی از شهرها شعب ویژه را تشکیل نداده است، بعضی قضات آشنایی لازم با قوانین و مقررات و فرهنگ امر به معروف و نهی از منکر ندارند، بسیاریی از دستگاه های دولتی تشکیل شورای امر به معروف و نهی از منکر را که یکی از وظایفش پشتیبانی از آمران به معروف در مجموعه دستگاه است را جدی نگرفته اند و در گزارش های تنظیمی ضابطان دادگستری هنوز هم در موارد زیادی اشاره به وقوع جرم به جهت امر به معروف و نهی از منکر نمی گردد.
وی اضافه کرد: ستاد امر به معروف و نهی از منکر طی یک سال و نیم و در دوره ی جدید مدیریت، همه کاستی های یاد شده را با جدیت پیگیری کرده و به نتایجی هم رسانده است. همچون اینکه قوه قضائیه با آموزش قضات شعب ویژه موافقت کرده است، فرماندهی فراجا (سازمان حفاظت اطلاعات) دستور درج علامت امر به معروف و نهی از منکر را در کاربرگ صورتجلسات ضابطان صادر کرده است و تشکیل شوراهای امر به معروف و نهی از منکر در دستگاهها سامان بهتری پیدا کرده است.
قائم مقام دبیر ستاد امر به معروف از همه آمران به معروف و ناهیان از منکر خواست تا در مواردی که به جهت انجام این دو فریضه در معرض مزاحمت و ممانعت واقع می شوند، اولا حتما مراتب را فوری به ستاد استان محل سکونت خود گزارش کنند و ثانیاً مدارک و ادله جرم را با دقت حفظ کنند.
وی افزود: دستور العمل قبلی مصوب ۱۳۹۴ بود که پاسخگوی نیازها و رافع ابهام های قانون پشتیبانی از آمران نبود. بنا بر این با اصلاح برخی مواد و الحاق چندین ماده جدید، راه را برای انجام بهتر وظایف ستاد باز کرد.
وی اضافه کرد: از نوآوری های دستور العمل جدید می توان به اعتبار بخشی به مصوبات کمیته کشوری احراز شهادت و جانبازی، تعیین تکلیف ساز و کار تعیین ضابطان امر به معروف و نهی از منکر، تقویت بعد نظارتی ستاد کشور بر ستادهای استانی، ساز و کار بهتر تشکیل شوراهای امر به معروف و نهی از منکر در دستگاهها، مساجد، محلات و اصناف اشاره نمود.
اقدامات حمایتی ستاد از آمران به معروف
صادق منش همین طور یکی از اقدامات مهم ستاد در این خصوص را اصلاح دستورالعمل اجرائی قانون پشتیبانی از آمران به معروف و ناهیان از منکر دانست و اظهار داشت: این اصلاحیه در امتداد سرعت بخشیدن و شفاف تر کردن مقررات پشتیبانی از عاملان دو فریضه بعد از چندین جلسه کارشناسی در نهایت در شورای اصلی با حضور اکثریت اعضای ستاد در ۲۵ اردیبهشت امسال تصویب گردید.
وی اضافه کرد: با وجود همه مشکلات یاد شده، این ستاد در عرصه های مختلف حمایت هایی از آمران به معروف و ناهیان از منکر داشته است که می توان به پشتیبانی از طلبه فداکار ناهی از منکر اشاره نمود که برای نجات جان یک نوجوان در یکی از پارک های تهران توسط اراذل و اوباش مجروح شد یا پشتیبانی از کارگردان مستند قزل قیه که منجر به تبرئه وی از بهتان نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی با شکایت یکی از بنگاه های اقتصادی شد.


1401/05/16
20:05:03
5.0 / 5
429
تگهای خبر: آموزش , امام , بازی , برنامه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
لینک دوستان قائم