قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت
مدیركل دفتر مشاوره و سلامت وزارت علوم؛

کاهش ۲۸ درصدی رفتار خود لطمه رسان دانشجویان در سال ۱۴۰۰

کاهش ۲۸ درصدی رفتار خود لطمه رسان دانشجویان در سال ۱۴۰۰

به گزارش قائم، مدیرکل دفتر مشاوره و سلامت سازمان امور دانشجویان اظهار داشت: تعداد رفتارهای خود لطمه رسان دانشجویان در سال 1400 نسبت به سال 99 حدود 28 درصد کم شده که این روند با غربالگری صحیح اتفاق افتاده است.به گزارش قائم به نقل از سازمان امور دانشجویان، مراسم افتتاحیه نخستین دوره ارتقا و مهارت افزایی مشاوران، روانشناسان و کارشناسان مراکز مشاوره دانشگاه های کشور با حضور دکتر هاشم داداش پور معاون وزیر علوم و رییس سازمان امور دانشجویان، دکتر ابراهیم نعیمی مدیر کل دفتر مشاوره و سلامت سازمان امور دانشجویان، حجت الاسلام و المسلمین اکبری اقدم مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دانشگاه علامه طباطبایی در سالن همایش های مجتمع فرهنگی آدینه اجرا شد.
ابراهیم نعیمی، مدیر کل دفتر مشاوره و سلامت سازمان امور دانشجویان در این جلسه اظهار داشت: متولی سلامت جسمانی و روانی دانشجویان کشور هستیم. باید برنامه ریزی های منسجمی را برای کارهای مراکز مشاوره کشور داشته باشیم تا به سمت چهارچوب درست با اهداف از پیش تعیین شده درست حرکت نماییم.
نعیمی اشاره کرد: برمبنای آمار سالانه پزشکی قانونی که هفته گذشته به دستمان رسید، تعداد رفتارهای خود لطمه رسان دانشجویان در سال ۱۴۰۰ نسبت به سال ۹۹ حدود ۲۸ درصد کم شده که این روند با غربالگری صحیح اتفاق افتاده است.
وی اضافه کرد: تمام مجموعه عوامل مؤثر در رفتارهای خود لطمه رسان بر عهده دانشگاه ها نیست؛ اما مراکز مشاوره، روانشناسان و مددکاران در این حوزه بسیار مؤثر هستند. از حدود ۸ هزار سال پیش تا به امروز، انسان در عرصه های تکنولوژی رشد روز افزونی داشته است؛ اما با این وجود آرامش زیادی را در زندگی خود نمی بیند.
نعیمی اظهار داشت: در زمینه فناوری های مختلف نظریه داریم و آزمون و خطا موجب رشد تکنولوژی در علوم ریاضی، فنی و تجربی خواهد شد؛ اما در زمینه علوم انسانی خیلی از نظریه ها به عمل منجر نمی شوند و رضایت از زندگی را شاهد نیستیم که اندیشمندان در این حوزه نظرات مختلفی دارند.
مدیر کل دفتر مشاوره و سلامت سازمان امور دانشجویان اشاره کرد: اندیشمندان در مورد خدا، جهان و حقیقت انسان همیشه به تفکر پرداخته اند به صورتی که در مورد جهان به نظریه هایی دست یافته اند اما در مورد خداوند نتوانستند خیلی رشد یابند اما سبک زندگی برای ما به نحوی است که می توانیم به جز مبانی علم و تجربه از راه چهارم یعنی مبانی وحیانی نیز استفاده نماییم.
وی عنوان کرد: هدف روانشناسی اصالت لذت است بطوریکه انسان از دردها دور شود و آرامش یابد این دیدگاه مادی است ما به عنوان مسلمان اینطور فکر نمی نماییم برای اینکه دنیا مقدمه ای برای رسیدن به آخرت است. خداوند قانونمندی هایی را در زمینه های مختلف به وجود آورده است که علوم مختلف را تشکیل می دهد. ما در زمینه دانش روانشناسی تا یک جایی با غرب هم عقیده هستیم و زمانی که به سمت ماتریالیستی می رود ما از آن جدا می شویم برای اینکه ما به روح اعتقاد داریم.
وی اضافه کرد: تلاش داریم در این دوره مبانی فکری این تفاوت ها را بررسی نماییم. حالا ۱۷۰ نفر از مشاوران و مددکاران و اساتید روانشناسی حالا در اینجا حضور یافته اند. بدین سبب ما باید نگرش های صحیحی را باتوجه به زیست بوم خود به دست آوریم و در اختیار دانشجویان قرار دهیم. سبک زندگی ایرانی اسلامی از عمل و رفتار ما شروع می شود، بدین سبب آنچه را که می آموزیم ابتدا باید در عملکرد ما نمایان شود تا بتوانیم تأثیر آنرا بر روی اشخاص دیگر بگذاریم.

1401/06/05
21:34:34
5.0 / 5
441
تگهای خبر: اسلام , اسلامی , برنامه , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱