قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت
اسماعیلی تاكید كرد:

وزارت فرهنگ نیازمند همیاری جامعه ایمانی برای بازگشت مدیریت فرهنگی است

وزارت فرهنگ نیازمند همیاری جامعه ایمانی برای بازگشت مدیریت فرهنگی است

به گزارش قائم، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: بازگرداندن مدیریت فرهنگی کشور به ریل تمکین به قانون از اولویت های اصلی وزارت فرهنگ در دولت مردمی به حساب می آید که وزارت فرهنگ در این راه نیازمند همیاری جامعه ایمانی است.


به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، محمدمهدی اسماعیلی که شب گذشته - یکشنبه ۶ شهریور- به مناسبت هفته دولت در جمع نمازگزاران مسجد آل یاسین تهران حضور یافته بود، با بیان اینکه شعار محوری دولت در حوزه فرهنگ، «نهضت بازگشت به مساجد» است، اظهار داشت: مسجد پایگاه اصلی دولت انقلابی است، چونکه پیروزی انقلاب اسلامی را مدیون مسجد و اهالی مسجد هستیم.
وی مساجد را هسته اصلی و سخت انقلاب اسلامی برشمرد و خاطرنشان کرد: اعضای دولت انقلابی، فرهنگ را متکی به پویایی فعالیتهای فرهنگی مساجد، بقاع متبرکه و امامزادگان می دانند و به کانون های گردهمایی مومنین توجه ویژه دارند.
عضو شورایعالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: وزارت فرهنگ، شعار فعالیت هایش را نهضت بازگشت به مساجد قرار داده، چونکه معتقدیم فعالیتهای فرهنگی هنری کشور باید به قلب تپنده حوزه دین بازگردد و مسجد، کانون فعالیتهای فرهنگی و هنری شود.
وی تصریح کرد: هرچقدر فعالیتهای فرهنگی و هنری کشور از خاستگاه بومی و دینی فاصله بگیرد، مدیریت امور به همان مقدار دشوار می شود. به صورتی که اگر برنامه های فرهنگی و هنری را از مساجد دور نماییم، در راه دستیابی به اهداف متعالی حوزه فرهنگ به موانع برخورد می نماییم.
عضو کابینه دولت سیزدهم افزود: دولت مردمی به دنبال تحقق عدالت فرهنگی است و بر همین مبنا زیرساخت های لازم باید فراهم باشد تا شاهد شکوفایی استعدادهای نسل جوان در کشور باشیم. بنابراین باید با برنامه ریزی دقیق از ظرفیت کانون های فرهنگی هنری مساجد به همراه سایر زیرساخت های اصیل و مردمی استفاده گردد و در تحقق این هدف متعالی چاره ای جز احیای نهضت بازگشت به مسجد وجود ندارد. بدون شک شکوفایی استعدادهای جوان و تعالی حوزه فرهنگ با حضور پرشور جوانان در مساجد شکل می گیرد و باعث عدم فراموشی ارزش های اصیل و بومی توسط اهالی فرهنگ و هنر می شود.
وی با تکیه بر ایجاد هم افزایی امکانات نهادهای مختلف و شبکه های مردمی تصریح کرد: امکانات و ظرفیت های عظیم ۲۶ هزار کانون فرهنگی مساجد و هفت هزار و ۵۰۰ امامزاده تنها بخشی از ظرفیت های عظیم شبکه های مردم محور است که این ظرفیت ها با یک هم افزایی برنامه ریزی شده، می تواند میزبان فعالیتهای مردمی حوزه های فرهنگی و هنری جبهه انقلاب باشند.
اسماعیلی به فعالیتهای یک ساله دولت در حوزه فرهنگ پرداخت و اظهار داشت: وقتی مدیریت امور فرهنگ را در دولت مردمی به دست گرفتیم، اجرای خیلی از قوانین و آئین نامه ها بر زمین مانده بود. بر این اساس با تشکیل چندین کمیته، نسبت به اصلاح برخی آئین نامه ها اقداماتی صورت گرفته است.
عضو شورایعالی انقلاب فرهنگی همینطور به شعار عدالت فرهنگی در دولت انقلابی اشاره نمود و اظهار داشت: شخص رئیس جمهور به همراه اعضای هیات دولت در یک سال قبل به تمامی استانهای کشور سفر کرده و ضمن ارتباط چهره به چهره با مردم، مصوبات مهمی را برای تحقق عدالت فرهنگی به تصویب رسانده است.
اسماعیلی به مبحث عفاف و حجاب اشاره نمود و اظهار داشت: وزارت فرهنگ در یک سال قبل برنامه های ایجابی گسترده ای را در دستور کار قرار داده است که همچون آنها میتوان به تسهیل شرایط عرضه گسترده پوشاک عفیفانه، پشتیبانی از کارخانه های تولید چادر مشکی، تدوین آئین نامه تولید پوشاک با جزئیات دقیق و برنامه ریزی برای تولید چند فیلم سینمایی با مبحث عفاف حجاب اشاره نمود.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با عرضه گزارشی از دستاوردهای یک ساله دولت مردمی اظهار داشت: وقتی دولت امور اجرایی کشور را به دست گرفت، آمار درگذشتگان کرونا روزانه حدود ۷۰۰ نفر بود و کمتر از پنج میلیون دوز واکسن تزریق شده بود اما با تدبیر رئیس جمهوری و فعالیت جهادی اعضای هیأت دولت، سال جاری روزهایی را بدون فوتی کرونا تجربه کردیم.
اسماعیلی افزود: دولت انقلابی، کشور را در شرایط بسیار دشوار و بحرانی اقتصادی تحویل گرفت اما توانست با گامهای صحیح، این وضعیت را بهبود بخشد و با وجود اجرای طرح مردمی سازی یارانه ها که تصمیمی شجاعانه بود، با مسائل و مشکلاتی روبرو می باشیم که به یاری خداوند و تدابیر اتخاذ شده وضعیت اقتصاد کشور در راه بهبود قرار گرفته است.
پس از سخنان اسماعیلی، برخی از نمازگزاران در دیداری چهره به چهره به بیان دیدگاه ها و طرح پرسش های خود از عضو هیات دولت مردمی پرداختند.


منبع:

1401/06/07
23:39:40
5.0 / 5
673
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
لینک دوستان قائم