قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت

رهبران دینی جهان در محکومیت توهین به مقدسات اسلام هم صدا شدند

رهبران دینی جهان در محکومیت توهین به مقدسات اسلام هم صدا شدند

به گزارش قائم، سه مقام مذهبی جهان در پاسخ به نامه رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، اتحاد ادیان را باعث دفاع از اعتقادات و مبارزه با ظلم و افراط گرایی دانستند.


به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا از روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، جاثلیق گارگین اول، رهبر ارامنه حوزه اچمیادزین، جاثلیق آرام اول کشیشیان، رهبر ارامنه حوزه سیلیسی لبنان و پاتریارک ایلیای دوم، رهبر کلیسای ارتدوکس گرجستان به نامه حجت الاسلام والمسلمین محمدمهدی ایمانی پور، رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و رئیس شورای سیاست گذاری و هماهنگی گفت وگوی ادیان پاسخ دادند.
حجت الاسلام ایمانی پور به تازگی در نامه ای خطاب به رهبران مذهبی جهان، ضمن محکومیت توهین به قرآن کریم و ساحت مقدس پیامبر اعظم(ص)، خواهان صیانت از اعتقادات مذهبی و همصدایی رهبران جهان در محکومیت این اقدامات موهن شده بود.
هرگونه توهین به ادیان و مذاهب محکوم است
مقام روحانی شاهی آنایان از دفتر جاثلیق گارگین اول رهبر ارامنه حوزه اچمیادزین در پیامی در پاسخ به نامه ریاست سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی نوشت:
مقر مقدس اچمیادزین از راه سفارت جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان نامه ریاست سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی خطاب به حضرت گارگین دوم، پاتریارک اعظم و کاتولیکوس ارامنه جهان که در آن همه رهبران دینی را به محکوم کردن هرگونه سخنان گروههای افراط گرا در اهانت نسبت به کتاب مقدس مسلمانان قرآن و پیامبر اسلام حضرت محمد(ص) فرا خوانده بود، را دریافت کرد.
وی اضافه کرد: بدین ترتیب، من به وظیفه خود عمل میکنم تا به شما اطلاع دهم که کلیسای حواریون ارمنی از طرف مقر مقدس اچمیادزین و پاتریارک اعظم کاتولیکوس ارامنه جهان، تقریبا از تمام تریبونهای رسمی بین کلیسایی و بین ادیانی، دائماً بیان کرده است که مدارای مذهبی تا چه حد ضروریست و سخنان و اعمال توهین آمیز گروههای دینی و سیاسی افراطی را محکوم کرده است.
مقام روحانی شاهی آنایان عنوان کرد: از این پس نیز، مقر مقدس اچمیادزین به دفاع خود از دیدگاه تساهل و صلح بین ادیان ادامه خواهد داد و پیام نابردباری را که بیان توهین آمیز به احساسات محترمانه مؤمنان همه ادیان که بطور قطع به تقویت همزیستی مسالمت آمیز و احترام متقابل در نوع بشر کمک نمی کند غیر قابل قبول میداند. دعای ما اینست که پروردگار آسمانی به ما عقل عطا کند تا بر چالش هایی که امروز همه با آن روبرو می باشیم، غلبه نماییم.
ترویج همزیستی مسالمت آمیز و مدارا در بین ادیان
جاثلیق آرام اول کشیشیان، رهبر ارامنه حوزه سیلیسی لبنان هم در پیامی خطاب به حجت الاسلام والمسلمین ایمانی پور، نوشت:
از نامه محبت آمیز شما بسیار سپاسگزاریم. ما نگرانی های شما و همچنین، دیدگاه های بیان شده در نامه را به اشتراک می گذاریم. در واقع، ما در جهانی زندگی می نماییم که تحت سلطه انواع گرایش ها و ایدئولوژی هایی است که اعتبار و ارتباط ارزش ها و آموزه های دینی را زیر سوال می برند. بیشتر از هر زمان دیگری، ادیان به همکاری با یکدیگر و تقویت ارزش های اخلاقی و ذهنی مشترک خود که هسته اصلی آموزه های آنها را می سازند، فراخوانده شده اند.
وی خاطرنشان کرد: ما معتقدیم که احترام متقابل، درک و مدارا بین ادیان باید به نیروی محرکه گفتگو، روابط و همکاری آنها تبدیل گردد. در جوامع کثرت گرا، ادیان با مسائل و چالش های مشترکی روبه رو هستند که رویکردها و موضع گیری های مشترکی را می طلبد، مانند: تنزل زندگی خانواده، به حاشیه راندن ارزش های معنوی و اخلاقی، توهین به سنت ها و مقدسات ارزشی ادیان و مشکلات بموقع و بحرانی مشابه که باید با هم رسیدگی شود.
رهبر ارامنه حوزه سیلیسی افزود: این دیدگاه شخصی ما بوده است که به وضوح در سخنرانی ها، پیام ها و کتاب های خود در زمینه های بین مذهبی و محافل بین المللی بیان کرده ایم. موضع کلیسای ارامنه هم همین بوده است و با این برداشت و تعهد، رهبر ارامنه حوزه سیلیسی با مشارکت فعال جامعه ارامنه جمهوری اسلامی ایران، گفتگو با مرکز گفت وگوی ادیان و فرهنگ های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی را شروع کرده است.
وی عنوان کرد: توجه به این نکته ضروریست که ما از راه این گفتگو، پیشرفت قابل توجهی داشته ایم و اظهارات مشترکی را عرضه کرده ایم؛ ما باید این روند مهم را ادامه دهیم. خداوند متعال شما را در مشارکت در ترویج همزیستی مسالمت آمیز و مدارا در بین ادیان تقویت کند.
کمرنگ ساختن ارزش های مذهبی نمی تواند اعتقادات مردم را متزلزل کند
پاتریارک ایلیای دوم، رهبر کلیسای ارتدوکس گرجستان هم در پیامی جداگانه، نوشت: کلیسای ارتدوکسی گرجستان بارها نسبت به توهین و جریحه دار ساختن احساسات دینی مسلمانان واکنش نشان داده و این گونه اقدامات را غیرقابل قبول و عامل تشدید روابط بین مردم می داند که شایسته جهان متمدن نیست.
وی تاکید کرد: ما اعتقاد داریم که اقدامات افراط گرایانه تنها ضد اسلام نیست بلکه ارزش های دین مسیحیت هم بارها مورد توهین قرار گرفته است. متأسفانه، در جهان شاهد جریاناتی در جهت کمرنگ ساختن ارزش ها بخصوص ارزش های مذهبی هستیم که مورد حمایت بعضی از قدرت ها است.
رهبر کلیسای ارتدوکس گرجستان خاطرنشان کرد: اطمینان دارم این گونه اقدامات نمی تواند اعتقادات مذهبی مردم را متزلزل کند و حتی شاید سبب اتحاد پیروان ادیان مختلف برای دفاع از اعتقادات، ارزش های اخلاقی و انسانی شود. در این خصوص ما باید راهکارهای مناسب را پیدا نماییم و به بی تفاوتی، هیچ انگاری و افراط گرایی پاسخ بدهیم.


منبع:

1401/06/15
23:17:26
5.0 / 5
522
تگهای خبر: ادیان , اسلام , اسلامی , پیامبر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴