قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت
عضو هیات علمی دانشگاه:

اربعین، ادامه رشادت و رسالت حضرت زینب (س) است

اربعین، ادامه رشادت و رسالت حضرت زینب (س) است

به گزارش قائم، مدرس و عضو هیات علمی دانشگاه در ویژه برنامه فرهنگی «زنان و مقاومت در امتداد اربعین» اظهار داشت: اربعین ادامه رشادت و رسالت حضرت زینب(س) است. درست است که اساس و فطرت زن بر لطافت استوار است اما وقتی پرچم هدایت بر دوش زنان باشد زن و مرد بودن معنایی ندارد و انسانیت معنا پیدا می کند.


به گزارش قائم به نقل از خبرگزاری ایرنا از روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان تهران، همزمان با فرا رسیدن ایام اربعین حسینی ویژه برنامه فرهنگی «زنان و مقاومت در امتداد اربعین» توسط اداره کل کتابخانه های عمومی استان تهران و با مشارکت بنیاد آیه های ایثار و تلاش؛ با سخنرانی طاهره زرنگار مدرس و عضو هیات علمی دانشگاه و با حضور زینب فروتن همسر شهید مدافع حرم روح الله قربانی ؛ تعدادی از شاعران، نویسندگان، کتابداران و اصحاب رسانه روز یکشنبه ۲۰ شهریور ماه در سالن جلسات کتابخانه مرکزی پارک شهر برگزار و بوسیله فضای مجازی بصورت زنده پخش گردید.
معرفی و مروری بر کتاب حکایت زخم ها توسط الهه آخرتی نویسنده اثر و شعرخوانی همچون برنامه های شاخص این جلسه بود. این برنامه با مشارکت بنیاد آیه های ایثار و تلاش، ستاد مرکزی اربعین حسینی و مرکز دانش پژوهان و تشکل های شاهد و ایثارگر انجام شد.
الگوسازی برای زنان توسط حضرت زینب (س)
طاهره زرنگار درباره ی زنان و مقاومت اسلامی و ارتباط آن با اربعین اظهار داشت: اربعین ادامه رشادت و رسالت حضرت زینب(س) است. درست است که اساس و فطرت زن بر لطافت استوار است اما وقتی پرچم هدایت بر دوش زنان باشد زن و مرد بودن معنایی ندارد و انسانیت معنا پیدا می کند.
مدرس و عضو هیات علمی دانشگاه ضمن اشاره به این که تربیت و پرورش نسل رسالت زنانه است و در دامن زنان است که نسل پرورش می یابد اضافه کرد: این که بعضی می گویند زنان نقشی در هدایت و رهبری جامعه ندارند درست نیست و حضرت زینب(س) مدیریت زنانه خود در حکمرانی اسلامی را در اربعین نشان داد. بااینکه زن نمی تواند امام باشد اما گاهی دفاع از ولایت بر دوش اوست مانند نقش حضرت فاطمه(س) در دفاع از ولایت حضرت علی(ع) و حضرت زینب(س) در ماندگاری و حفظ اصالت عاشورا با ایراد خطابه ها توسط ایشان.
زرنگار ضمن اشاره به مولفه های الگوسازی برای زنان توسط حضرت زینب(س) توضیح داد: نقش افشاگری و بیدارسازی جامعه از ظلم، رسالتی بود که حضرت زینب(س) در مقابل بنی امیه ایفا کرد و نقش بنی امیه را در شهادت حضرت حسین(ع) نشان داد.
وی افزود: پیام رسانی خون شهدا به نسل های آینده رسالت عظیمی بود که حضرت زینب(س) انجام داد؛ همین طور مساله پرستاری، مراقبت، پشتیبانی، حمایت، مدیریت و برنامه ریزی پشت جبهه از دیگر مولفه هایی است که می توان برای زنان الگوسازی کرد.
زرنگار با اشاره به اینکه روحیه بخشی به بازماندگان و خانواده اسرا حتی در سخت ترین شرایط؛ شاخصی از الگوسازی و مدیریت بحران است اظهار داشت: وقتی انسان عزیزانش را از دست داده و احساس تنهایی و غربت می کند از دیگر مولفه های الگوسازی است.
به گفته زرنگار، تبدیل تهدید اسارت به فرصت با ایراد سخنرانی های کوبنده ای که حضرت زینب(س) داشتند و جامعه را به سمت درستی جهت دادند؛ عمق بخشیدن حماسه پردازی با برگزاری عزاداری و تحریک احساسات و عواطف انسانی؛ شهیدپروری با تربیت فرزندان مجاهد و حق گرا و تشویق و تشویق آنها در دفاع از دین و مقاومت صبر پایداری و تاسی به قرآن کریم و سیره اهل بیت(ع) رسالتی بود که حضرت زینب به خوبی در آن ایفای نقش کردند.
وی اظهار داشت: مساله آخر که اسلام روی آن تاکید کرده حفظ حدود الهی با پایبندی به عفاف و حجاب حتی در وضعیت سخت و اسارت دشمن است. این ها مطالبی است که زن در جامعه اسلامی با عنایت به الگو حضرت زینب(س) می تواند در جامعه ایفای نقش کرده و رسالت همسری، مادری و فرزندی خودش را در جامعه انجام دهد.
«حکایت زخم ها» چگونه با اربعین پیوند می خورد؟
الهه آخرتی نویسنده کتاب حکایت زخم ها نیز در این جلسه در معرفی این اثر اظهار داشت: این کتاب اربعینی است بدین جهت که تنوع و گوناگونی ملیت ها در چهار راوی آن یعنی جانباز ایرانی، لبنانی، افغانستانی و پاکستانی وجود دارد. خاصیت دیگر کتاب که آنرا به اربعین پیوند می زند این است که قهرمانان از دل حادثه بر می گردند و راوی مستقیم حادثه ها هستند و نقل قول غیرمستقیم نداریم. همین طور خاصیت دیگر این اثر نقش همسران و مادران این افراد است که هریک نقش ویژه ای در تربیت و همراهی افراد دارند.
وی افزود: تمام این افراد وقتی می بینند حریم اسلام و قبیله بنی هاشم به خطر می افتد فارغ از نژادهایشان، خودشان را به یک هدف مشترک برای دفاع می رسانند. نخ تسبیح این چهار جانباز هم حاج قاسم است که در روایتشان آمده است.
آخرتی درباره ی ایده نگارش کتاب اظهار داشت: دیدار با یک جانباز لبنانی بدون دو دست سبب تالیف این کتاب شد. من بعدها تلاش کردم با خانواده او آشنا شوم و دیدم او فرد منفعلی نیست و در دانشگاه درس می خواند. آن وقت به ذهنم رسید که به سراغ این افراد به عنوان راوی مستقیم برویم. بعد به سراغ رضا سلمانی رفتم و با دو جانباز دیگر خاطراتشان را به اشتراک گذاشتند و در نهایت این کتاب شکل گرفت.
وی خاطرنشان کرد: من در کتاب تلاش کردم تفاوت زبانی این افراد و خاصیت های گفتاری این افراد با زبان خودشان مشخص شده باشد بطورمثال ما ایرانیها حضرت زینب(س) می گوییم، افغانی ها بی بی زینب می گویند، یا لبنانی ها سیده زینب را نام می برند.


شهید قربانی دغدغه مند ظهور امام زمان(عج) بود
زینب فروتن نیز درباره ی شهید روح الله قربانی اظهار داشت: من با افتخار همسر مدافع حرم شهید قربانی هستم و خوشحالم که در ابتدای جوانی توانستم از بهترین فرد زندگی ام بگذرم. امیدوار هستم در این راه ثابت قدم بمانم.
همسر شهید روح الله قربانی درباره ی بیوگرافی شهید قربانی توضیح داد و اظهار داشت: شهید قربانی متولد اول خرداد ۱۳۶۸ در یک خانواده مذهبی و نظامی بود. پدرشان از سرداران جبهه مقاومت و از دوستان حاج قاسم بودند و از همان ابتدا به علت جنگاوری ها پدرشان سال ها در بوسنی زندگی می کردند و آنجا با فرهنگ شهادت آشنا می شود و از پدر این فرهنگ را می آموزد.
فروتن اضافه کرد: شهید قربانی در سن ۱۵ سالگی مادرشان را از دست می دهد و مسیر زندگی اش تغییر می کند. چون مارش می گفت دوست دارم یا طلبه شوی یا شهید، او مسیر طلبگی را طی کرد اما به علت علاقه به کار نظامی و جنگاوری از عرصه طلبگی وارد دانشگاه افسری سپاه می شود و به نیروی قدس سپاه می پیوندد.
همسر شهید مدافع حرم با اشاره به اینکه شهید قربانی همیشه مشکل گشای کار دیگران بود اظهار داشت: از خاصیت های این شهید این بود که به شدت غصه دیگران را می خورد و گاهی آنقدر غصه دیگران را می خورد که من تعجب می کردم. اهتمام می کرد از نیازمندان دستگیری کند. او بسیار آدم با نظم و ترتیب و با برنامه ریزی بود. در نماز خواندنش انگار یک هیچ بود که در مقابل همه چیز می ایستاد. همیشه با یک مهر کربلا نماز می خواند و گویی دیگر خودش نبود.
وی ضمن اشاره به این که شهید قربانی دغدغه مند ظهور امام زمان(عج) بود اظهار داشت: من وقتی کتاب دلتنگ نباش را کار می کردم فکر نمی کردم حضرت آقا پیام بدهند که من این کتاب را خواندم و به دیدار ایشان برویم. من در دیدار با ایشان خیلی گریه می کردم. نخستین چیزی که به ایشان گفتم این بود که چند ماه پس از اعزام ایشان به سوریه یک روز می خواستیم بیرون برویم دیدم در ماشین سکوت کرده و اظهار داشت: خانم صدای پای امام زمان(عج) می آید می شنوی؟ اگر این هفته بیاید چه کاری می کنی؟ گفتم: تو واقعا به این مساله فکر می کنی؟ اظهار داشت: من کل هفته را به این فکر می کردم که چه کاری می توانم برای امام زمان(عج) بکنم. همیشه به من می گفت کارت را خوب انجام بده و ببین برای امامت چه می کنی.
فروتن اظهار داشت: شهید قربانی خیلی اهل خرید بود و گاهی هفت ساعت زمان می گذشت که در بازار برای من یک روسری خرید کند. اما در آخر می گفت این روسری را خریدی اما به آن دل نبند چون باید یک روز آنرا باید بگذاری و بروی. شهدا مثل ما دوست داشتند و عاشق بودند اما می دانستند دنیا محل گذر است و باید از همه چیزهای مادی عبور کنند.
فرحروز فاتحی مدیرعامل بنیاد آیه های ایثار و تلاش نیز در آخر این جلسه درباره ی کارگروه ایثارگران توضیحاتی را ارائه کرد و اظهار داشت: این برنامه یکی از برنامه های ستاد اربعین است و امیدوار هستم در سالهای آتی این برنامه را بتوانیم در عتبات عالیات برگزار نماییم.
در اختتام این جلسه از نویسنده؛ سخنران نشست و همسر شهید قربانی با اهدای لوح تقدیر و هدیه قدردانی گردید.1401/06/22
09:39:44
5.0 / 5
420
تگهای خبر: اربعین , اسلام , اسلامی , امام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
لینک دوستان قائم