قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت
رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی:

ترویج سبک زندگی دینی در جهان لازم است

ترویج سبک زندگی دینی در جهان لازم است

به گزارش قائم، رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی عدالت و صلح را خواسته ذاتی بشر دانست و تصریح کرد: ترویج سبک زندگی دینی و خانواده محور در جهان امروز لازم است.


به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، حجت الاسلام محمدمهدی ایمانی پور در سخنرانی در هفتمین کنگره رهبران ادیان جهانی و سنتی در کاخ استقلال پایتخت کشور قزاقستان، با ابراز خرسندی از حضور در جمع رهبران بزرگ ادیان جهانی و سنتی، از دولت و ملت فرهنگ دوست قزاقستان برای برگزاری این کنگره تقدیر نمود.
وی عنوان کرد: سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی که از آغاز فعالیت این کنگره پشتیبان و همکار آن بوده، همچنان مشتاقانه از این فعالیت هوشمندانه که جهت نظام مند کردن فعالیتهای مشترک بین الادیانی در جهت اشاعه صلح عادلانه است، حمایت خواهد نمود.
حجت الاسلام ایمانی پور اضافه کرد: امروزه برخلاف گذشته که در سیستم جهانی، «دین» از عوامل محوری قدرت کنار گذاشته شده بود، در روابط بین الملل باردیگر نقش محوری یافته است.
رهبران ادیان پاسخ مناسبی به نیازهای انسان عرضه کنند
رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی بیان نمود: حالا رهبران ادیان به درستی نیاز انسان معاصر را تشخیص داده و می کوشند پاسخ مناسبی برای این نیازها ارائه نمایند. هر اندازه ادیان الهی از حوزه نظر به حوزه عمل نزدیک تر شوند و به بطن زندگی انسان ها راه یابند، به هدف اصلی خود نزدیک تر شده اند.
وی افزود: ادیان باید بتوانند در کنار معرفی و جایگزینی ارزش های والای الهی با ارزش های خود ساخته بشری، کارکرد خویش را در عرصه سیاست، فرهنگ، سبک زندگی و حتی اقتصاد به اثبات برسانند و تنها در این صورت است که انسان عصر حاضر، برای حل مسائل و مشکلات خود به دین روی خواهد آورد.
حجت الاسلام ایمانی پور خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران بعنوان کشوری با نظام اسلامی که همواره خواستار صلح، دوستی، عدالت خواهی، مقابله با کج اندیشی های دینی و افراط گرایی و خشونت است، بیشتر از سه دهه است که در حوزه گفت وگوی دینی فعال بوده و جهت ایجاد زمینه های فهم و همکاری مشترک رهبران و پیروان ادیان مختلف کوشیده است و در این راه تابحال گامهای موثری برداشته است.
نقش رهبران ادیان در هدایت جامعه
رئیس شورای سیاست گذاری و هماهنگی گفت وگوی ادیان جمهوری اسلامی ایران در عین حال تاکید کرد: نیاز بشر امروز به «دین» و ارزش های الهی بیشتر از پیش قابل درک و لمس است و نقش رهبران ادیان در این میان بسیار اهمیت دارد.


وی اضافه کرد: نکته کلیدی، اهمیت روز افزون سرمایه اجتماعی رهبران دینی و بازگرداندن اعتماد عمومی به آنان در جوامع مختلف است. برخی اعتقاد دارند که برای بازگشت اعتماد مردم، باید میان «دین» و «دیندار» تفکیک قائل شویم و بگوئیم که «دین در ذات خود عیبی ندارد و هر عیب که هست از دینداری ماست» اما به نظر می آید راه درست اینست که ما بعنوان رهبران دینی تلاش نماییم دعوت به دین را با عمل صالح خود ترویج نماییم و در مرحله بعد با بیان مواضع شجاعانه به بیان حقایق بپردازیم. تنها در این صورت است که مردم به مراجع دینی و نقش سازنده آنها باور خواهند داشت.
دربرابر بی عدالتی و تبعیض نژاد سکوت نکنیم
رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی عنوان کرد: جامعه بشری از رهبران دینی نمی پذیرند که بندگان خداوند از هر دین و آیین در بخشی از کره زمین تحت ظلم، بی عدالتی وتبعیض نژادی باشند و ما در برابر آن سکوت اختیار نماییم.
وی خاطرنشان کرد: در کلام نورانی قرآن کریم، هنگامیکه مبلغان دینی را به ابلاغ پیام الهی فرا می خواند (آیه 39 سوره احزاب) از آنها می خواهد که از کسی غیر از خدا نترسند. گویا می خواهد بفرماید: در راه حق گویی و حق طلبی تهدیداتی وجود دارد که نباید به علت مصلحت اندیشی کاذب، از بیان آن اجتناب ورزید.
کرونا آزمون عمومی برای دولت ها و ملت های دنیا بود
حجت الاسلام ایمانی پور ضمن اشاره به اهمیت نقش رهبران ادیان سنتی بر رشد معنوی و اجتماعی بشر در دوران بعد از همه گیری، اظهار داشت: با پرداختن به آن، اهمیت و ظرفیت ادیان در بزنگاه های زندگی بشر بیشتر نمایان خواهد شد. حادثه کرونا یک مبتلا شدن و آزمون عمومی برای دولت ها و ملت های دنیا بود.
رئیس شورای سیاست گذاری و هماهنگی گفت وگوی ادیان جمهوری اسلامی ایران خاطرنشان کرد: بحران کرونا، بحران هویتی و معرفتی را هم به دنبال خود داشت و اساساً ثابت شد، همچنان معنویت و هویت دینی جایگاه ویژه ای برای بشر دارد. نیاز معنوی انسان ها در این دوره، مجدداً دین را بعنوان چاره ای مناسب در عرصه های اجتماعی و کلان بیان کرد.


وی به برگزاری گردهمایی ها و نشست های مختلف در مورد نقش دین و معنویت و نقش رهبران دینی در حین و بعد از همه گیری کرونا اشاره نمود و اظهار داشت: با عنایت به برگزاری این گردهمایی ها و نشست ها، کماکان مراکز آمارسازی جهان بر خلاف حقیقت اصرار دارند وانمود کنند که گرایش به دین در جهان سیر نزولی دارد.
نقش تعلیم، تربیت و روشنگری دینی در تقویت همزیستی ادیان و فرهنگ ها
حجت الاسلام ایمانی پور پیشنهاد داد: نهادی وابسته به این کنگره برای انجام مطالعات بی طرفانه توسط رهبران جهانی ادیان، تأسیس شود. این مرکز می تواند علاوه بر تهیه آمار دینداری در سطح جهان، گزارش سالانه ای از صدمه های در رابطه با ادیان جهان و گرایش به ادیان و یا موانع آنرا تهیه نماید.
رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی اضافه کرد: محور مهم دیگری که در این جلسه بدان پرداخته خواهد شد، مبحث عدالت و صلح و نقش تعلیم و تربیت و روشنگری دینی در تقویت همزیستی محترمانه ادیان و فرهنگ ها است.
نیاز به آموزش های روزآمد و کارآمد داریم
وی افزود: عدالت و صلح دو گوهر مفقوده ای است که بشر همواره به دنبال آن بوده است. این دو عنصر حیاتی در کنار یکدیگر است که کامل می شوند. نمی گردد ظلم کاشت و صلح درو کرد. گام نخست در حوزه تعلیم و تربیت قبل از هر اقدامی در سطح اجتماعی و مدیریت جهانی، نیازمند آگاهی بخشی عمومی است. ما احتیاج به آموزش های روزآمد و کارآمد داریم. آموزش هایی که اولاً پاسخگوی پرسش های روز باشند و ثانیاً انسان هایی معتدل و غیر افراطی را تربیت کند.
حجت الاسلام ایمانی پور به مساله زن و خانواده اشاره نمود و اضافه کرد: وظیفه داریم در دنیای امروز مروج خانواده و سبک زندگی دین پایه باشیم. تعاریفی از خانواده که با فطرت بشری مغایرت دارد را پرهیز دهیم. باید توجه داشته باشیم که نیمی از جمعیّت دنیا را زنان می سازند. چطور می توان حقوق اصلی آنان را به شکل سالمی تأمین کنیم؟ مساله ی جنسیّت که یکی از حسّاس ترین و ظریف ترین مسائل آفرینش است، چگونه می تواند در خدمت تعالی انسان قرار بگیرد، نه در خدمت انحطاط بشر و انحطاط اخلاقی؟ این ها مسائل مهمی هستند که رهبران ادیان باید به آن توجه نمایند.
تاکید بر ساخت اینده جهانی بشریت با حاصل گفت و گوهای ادیان
رئیس شورای سیاست گذاری و هماهنگی گفت وگوی ادیان جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد: موضوعات مطرح شده در این اجلاس از مهم ترین مسائل بشری است که احتیاج به تفکر و بحث و بررسی وسیع دارد و یک مجموعه کار مطالعاتی و عملی را به دنبال خود خواهد آورد.
وی ابراز امیدواری کرد حاصل این گفت وگوها بزودی در ساحت جهانی محسوس تر شود و سهمی هر چند کوچک در ساختن آینده ای زیباتر برای بشریت داشته باشد.
کنگره هفتم رهبران ادیان جهانی و سنتی، از ۲۲ تا ۲۴ شهریور ماه با حضور پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک های جهان، احمد الطیب شیخ الازهر مصر، کریل اسقف اعظم روسیه، ارباش رئیس سازمان دیانت ترکیه و الله شکور پاشازاده رئیس اداره مسلمانان قفقاز، حجت الاسلام والمسلمین محمدمهدی ایمانی پور، رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی جمهوری اسلامی ایران و سایر نمایندگان ادیان و مذاهب مختلف برگزار می گردد.منبع:

1401/06/24
09:44:35
5.0 / 5
295
تگهای خبر: آموزش , ادیان , اسلام , اسلامی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳