قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت
معاون علمی رئیس جمهور مطرح كرد؛

زنگ خطر کاهش تقاضای داوطلبان برای ورود به رشته های ریاضی

زنگ خطر کاهش تقاضای داوطلبان برای ورود به رشته های ریاضی

قائم: به گزارش قائم، معاون علمی رییس جمهور اظهار داشت: هم اکنون، بیشتر داوطلبان ابتدا در رشته تجربی، بعد در رشته علوم انسانی و بعد در ریاضی شرکت می کنند که یک زنگ خطر برای رشته ریاضی بشمار می رود.به گزارش قائم به نقل از مهر، روح الله دهقانی فیروزآبادی در جشن ورودی های دانشجویان مقطع کارشناسی ۱۴۰۱ دانشگاه صنعتی شریف که بامداد امروز برگزار شد، خطاب به نودانشجویان اظهار داشت: از شما دانشجویان می خواهم که آزاداندیشی و ارتباط گرفتن با دیگران را تجربه کنید، در گروههای دانشجویی مشارکت جدی داشته باشید و استدلال کردن، مطالعه کردن، تحلیل و بررسی و کار گروهی را در دانشگاه تجربه کنید.
معاون علمی و فناوری رییس جمهور خطاب به والدین نودانشجویان اظهار داشت: آزادی عمل بیشتری به دانشجویان بدهید، دانشجو ترم اول و دوم به دانشگاه می آید و اتفاقات جدیدی می افتد و گاهی ممکنست به این نتیجه برسد که اشتباهی آمده و باید در رشته دیگری تحصیل می کرده است؛ لطفا اگر با چنین مطالبی رو به رو شدید احساس کنید فرزند شما به آدم فرهیخته ای تبدیل گشته که بزرگ فکر می کند و به فکر او احترام بگذارید.
دهقانی با اشاره به تغییر علاقه داوطلبان کنکور سراسری در سالهای اخیر اظهار داشت: من آینده خوب برای دوره های شما پیش بینی می کنم، آن زمان که من در کنکور شرکت کردم، حدود ۸۰۰-۹۰۰ هزار داوطلب در رشته ریاضی، ۶۰۰ هزار نفر در علوم تجربی و ۴۰۰-۳۰۰ هزار نفر در علوم انسانی شرکت می کردند. هم اکنون، بیشتر داوطلبان ابتدا در رشته تجربی، بعد در رشته علوم انسانی و بعد در ریاضی شرکت می کنند که یک زنگ خطر برای رشته ریاضی بشمار می رود.
وی اضافه کرد: در مقابل این تهدید برای رشته ریاضی، یک فرصت برای شما دانشجویان مهندسی خواهد بود چونکه کشور هر روز دارد فنی تر و مهندسی تر می شود و نیاز به مهندسان در سال های آتی بسیار بالاتر می رود. زمانی که شما مهندسان خوبی بشوید باردیگر رشته ریاضی لیگ دسته یک است بدین سبب از این فرصت استفاده کنید و فقط به درس خواندن نچسبید و کنار آدم های بزرگ بنشینید و یاد بگیرید.
معاون علمی و فناوری رییس جمهور افزود: در اطراف دانشگاه شریف شرکت های ۱۰ نفره ای وجود دارد که ۱۰ ها میلیارد تومان ارزش دارد و این شرکتها مشکلات کلان ملی را حل می کنند. این مملکت، مملکت فرصت هاست به همان اندازه که مشکل دارد فرصت دارد.
دهقانی با اشاره به این که رمز موفقیتتان در گرو کار گروهی و کار عمیق کردن است، اظهار داشت: یک شریفی اگر کار خودرا خوب انجام دهد، هیچ گاه روی زمین نخواهد ماند همانگونه که طلا هیچ گاه ارزشش را از دست نمی دهد، شما نخبگان هم طلا هستید. باید به این مساله فکر کنید که چطور میتوان اثرگذار بود. به این مساله فکر کنید، چگونه به عنوان یک شریفی می توانید شرکت خودرا تاسیس کنید و اثرگذار باشید. هرکدام، یک لوکوموتیو هستید که می توانید در عرصه مختلف اثرگذار باشید و خودتان را دست کم نگیرید.
وی در آخر خطاب به نودانشجویان اظهار داشت: کشور زمانی پیشرفت می کند که نخبگان جزو حکمرانان آن باشند. تمام کسانی که به موفقیت رسیده اند، یک نقطه اشتراک دارند که این نقطه اشتراک، توکل به نیروی لایتناهی است.


منبع:

1401/08/14
13:49:45
5.0 / 5
327
تگهای خبر: جشن , دین
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲