قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت
مدیر حوزه های علمیه:

محرومیت زدایی و امداد وظیفه همگانی است

محرومیت زدایی و امداد وظیفه همگانی است

به گزارش قائم، مدیر حوزه های علمیه اظهار داشت: محرومیت زدایی و امداد وظیفه همگانی است و همه دستگاههای نظام و مردم در این حوزه مسئولیت دارند.


به گزارش قائم به نقل از مهر، آیت الله علیرضا اعرافی در دیدار رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) که در قم برگزار شد با تقدیر از خدمات ارزشمند کمیته امداد و همه خیرین و عموم مردم اظهار داشت: همه ما باید قدردان حمایت ها و کمک های مردم عزیز و شریف باشیم.
مدیر حوزه های علمیه در ادامه ضمن اشاره به تعامل بین حوزه علمیه و کمیته امداد اضافه کرد: باید مساله امداد را به مقوله اجتماعی در جامعه محقق نماییم و نظام امدادی را با کار مطالعاتی و پژوهشی از نگاه اسلام که مسائل مهم و ارزشمندی دارد مورد توجه قرار دهیم.
وی با اشاره به اینکه نگاههای کمیته امداد در تاریخ انقلاب اسلامی بالنده و به سمت پیشرفت بوده بیان داشت: اگر منظومه فکری اسلام در تکامل و تعامل را در ابعاد و اضلاع دیگر که نهان است صورت گیرد، کار مهمی صورت گرفته است.
عضو شورایعالی حوزه های علمیه اظهار داشت: از منظر اسلام در شاخص کل جامعه اسلامی اگر در یک گوشه محرومیت باشد و امکان حل آن باشد و رفع نشود همه جامعه مسئول آن هستند ازاین رو این واجب کفایی اختصاص به کمیته امداد ندارد و شاخص، مفاهیم اسلامی منطبق بر احکام اسلامی در جامعه است.
وی اضافه کرد: کمیته امداد پیشران و پیشاهنگ این امر خطیر می باشد و مسئولیت هیچکس را رفع نمی کند و همه دستگاههای نظام و مردم مسئول می باشند و این شاخص جامعه اسلامی که همه آحاد جامعه حاضر در میدان به صورت انقلابی در صحنه باشند یک اصل است.
عضو فقهای شورای نگهبان اظهار داشت: در وسط این میدان کمیته امداد نقش پیشران و راهبری را ایفا می کند، بنابراین باید در کشور پایش و موج ایجاد بکند که این امر مهم مسئولیت خطیری می باشد ازاین رو در اصل، محرومیت زدایی و امداد وظیفه همگانی است، ولی راهبری و همگانی آن در ارتباط با این نهاد می باشد. بنابراین باید به دو اصل توانمند سازی بعنوان وظیفه عام در جامعه اسلامی و محرومیت زدایی در عرصه کمیته امداد توجه داشت.
آیت الله اعرافی خاطر نشان ساخت: باید رویکرد علمی فرهنگی معنوی و اخلاقی و توجه به همه ابعاد آنکه نظام اسلامی انتظار می رود توجه داشته باشیم و در این صدمه ها و حوادث های اجتماعی افراد جامعه را مورد توجه قرار دهیم و امیدواریم این رویکرد تقویت شود.
وی اظهار داشت: کمیته امداد باید در عرصه خدمت به افراد نخبه و مستعد که تحت حمایتش می باشد در جهت رشد افراد به صورت ویژه ریل گذاری کند و شکوفا سازی استعدادها در کمیته امداد امری مهمی است تا در جهت تقویت جامعه برآید. بنابراین تمرکز در استعدادهای ممتاز، کار ارزشمندی است و نیاز است افزون به اینها در امر فرهنگی هم کار شود، چون که برای تقویت نظام مؤثر می باشد.
آیت الله اعرافی خاطرنشان کرد: با روحیه جهادی و انقلابی قدم های جدی تری برداریم تا فرهنگ جهادی و بسیجی تقویت بشود، بنابراین در این حوزه حوزه علمیه وظیفه خود می داند در خدمت کمیته امداد باشد تا از ظرفیت ها و شبکه سازی های حوزه در نقاط مختلف کشور که شاه راهای مهمی است در جهت پیش برد اهداف گام مؤثری برداشت. گفتمان خیر و احسان جامعه را در مقابل صدمه های اجتماعی حفظ می کند سید مرتضی بختیاری رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) هم در دیدار با آیت الله اعرافی خاطر نشان ساخت: باید با تلاش مضاعف و رهنمودهای مقام معظم رهبری که سرمایه ای عظیم است، کارهای بزرگی در حوزه کارهای فرهنگی صورت بپذیرد، بنابراین ما باید در این حوزه به مقصد و تکامل برسیم چون که مسئولیت های سنگینی در کمیته امداد داریم. ایشان در ادامه اظهار داشت: کمیته امداد یادگار امام عزیز می باشد و این خود کار مضاعفی را برای دوش ما می گذارد و این نیازمند زیربنای محکم از معارف دینی و الهی است و تحقق این امر لازمه همکاری با حوزه علمیه در چارچوب انعقاد تفاهمنامه همکاری می باشد، چون که زیرساخت های فکری برای آینده و مأموریت های امام (ره) و رهبری در عرصه محرومیت زدایی به این تفاهمنامه بر می گردد. رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره)، اظهار داشت: ما دنبال این بودیم که با تأسی از اندیشکده خیر و احسان در زمینه تربیت مبلغ و ایجاد بین رشته ای و کار تخصصی و توجه به امر زکات در عرصه پژوهشگر همکاریهای لازم را داشته باشیم و اگر گفتمان خیر و احسان در جامعه مورد توجه باشد، افراد آن جامعه در مقابل صدمه های اجتماعی حفظ می شوند. بختیاری در ادامه خاطرنشان ساخت: اگر کمک های خیرین نبود برکتی که به مستمری بگیران تعلق می گرفت کمتر می شد و در عین حال در روزهای کرونا در بحث های تغذیه حسنی و تغذیه مهدوی هفته نیکوکاری و جشن عاطفه ها و.... در همه اینها مردم و خیرین کمک حال این نهاد بودند. وی اظهار داشت: از راهبردهای ما اشتغال خانگی و تحصیل افراد بی بضاعت است و یکی از دستگاه هایی که در این امر موفق بوده کمیته امداد می باشد.منبع:

1401/08/30
10:32:15
5.0 / 5
406
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴