قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت

جزئیاتی از رتبه بندی مدارس

جزئیاتی از رتبه بندی مدارس

قائم: به گزارش قائم، رئیس پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش از طراحی الگوی «مدرسه تراز سندتحول بنیادین» اطلاع داد و اظهار داشت: بیشتر از ۹۰ درصد کار ما در دوره ابتدایی انجام شده و تا پایان آذرماه نهایی می شود. در این سند مدرسه در تراز سندتحول از حیث کتاب درسی، مدیریت، معلم، والدین، فضای تربیتی و فیزیکی و هرآنچه به مدرسه برمی گردد تبیین می شود.


علی محبی در گفتگو با ایسنا، با اشاره به تدوین سند استراتژیک پژوهشگاه مطالعات و کوشش برای محقق کردن بُعد پژوهشی سندتحول بنیادین تا سال ۱۴۰۵ اظهار نمود: یکی از چالش های ما عدم توجه به پژوهش محوری در سطوح مدیریتی مدارس است. هرچند سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی چرخش از حافظه محوری به سمت شایستگی محوری را شروع کرده اما این مهم هنوز نهایی نشده است.
وی ادامه داد: یکی از اولویت های پژوهشی ما، « مدرسه تراز سندتحول بنیادین» است. مسئولیت پژوهشگاه طراحی الگویی برای مدرسه در تراز سندتحول است و باید مشخص نماید مدرسه در تراز سند تحول بنیادین از چه ابعاد و مولفه هایی برخوردار می باشد و برای هر مولفه چه شاخص ها و استانداردهایی وجود دارد که بعد بتوانند بر مبنای آنها رتبه بندی مدارس را انجام دهند.
وی با اشاره به اینکه بیشتر از ۹۰ درصد کار ما در دوره ابتدایی انجام شده و تا پایان آذرماه نهایی می شود اظهار داشت: بر این اساس مدرسه در تراز سندتحول از حیث کتاب درسی، مدیریت، معلم، والدین، فضای تربیتی و فیزیکی و هرآنچه به مدرسه برمی گردد تبیین می شود.
وی ادامه داد: مطالعات بین المللی در این حوزه انجام شده و اسناد تحولی هم بسیار دقیق مورد ارزیابی و تحلیل قرار گرفته و الگوی کاملی است که می تواند راهگشا باشد.
به گزارش قائم به نقل از ایسنا، پیش از این هم وزیر آموزش و پرورش از رتبه بندی مدارس اطلاع داده و در اینباره اظهار داشته بود: باید تحول را از مدرسه شروع نماییم. حالا به دنبال آن هستیم که الگوی رتبه بندی مدارس را آماده و مدارس را رتبه بندی نماییم. پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش و مرکز سنجش آموزش و پرورش مشغول کار بر روی این الگو هستند.
او همینطور اظهار داشته بود: رتبه بندی، مدارس یکی از گامهای تحقق سندتحول بنیادین است که تکلیف شده و باید انجام دهیم. پژوهش های میدانی هم در حال انجام می باشد تا الگوی رتبه بندی مدارس شاخص سند احصاء شود.
منبع:

1401/09/18
12:50:47
5.0 / 5
498
تگهای خبر: آموزش , برنامه , دین , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لینک دوستان قائم