قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت

پوشش بیمه ای 390 قلم دارو در چارچوب طرح دارویاری

پوشش بیمه ای 390 قلم دارو در چارچوب طرح دارویاری

قائم: به گزارش قائم، بیشتر از نیمی از مردم زیر پوشش سازمان تأمین اجتماعی هستند و نرخ پوشش بیمه های تأمین اجتماعی از ۷۳ درصد گذشته است؛ همراستا با توسعه پوشش بیمه ای، خدمات درمانی به بیمه شدگان هم درحال توسعه است و آنگونه که به تازگی مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی اعلام نموده تنها در چارچوب طرح دارویاری بیشتر از ۳۹۰ قلم دارو باهدف کاهش پرداختی از جیب مردم ذیل تعهدات بیمه ای قرار گرفته اند.


به گزارش قائم به نقل از ایسنا، سازمان تأمین اجتماعی به دو شیوه درمان مستقیم از راه مراکز ملکی درمانی و هم غیر مستقیم از راه خرید خدمت، نیازهای درمانی بیمه شدگان را تأمین می کند.
این نهاد برپایه قانون موظف است کلیه تعهدات درمانی بیمه شدگان را از بخش های دولتی و در صورت نیاز از بخش خصوصی با رعایت تعرفه های رسمی تأمین کند.
از این رو سازمان تأمین اجتماعی علاوه بر درمان مستقیم که صفر تا ۱۰۰ خدمات در مراکز ملکی به صورت مجانی عرضه می شود، با خرید خدمت از سایر مراکز شامل بیمارستان ها، درمانگاه ها، مراکز پاراکلینیک، پزشکان و دندانپزشکان، پاسخگوی نیازهای درمانی بیمه شدگان است.
افزون بر عرضه تعهدات جاری درمان، سازمان تأمین اجتماعی همزمان با اصلاح سیاست های ارزی دارو و اجرای طرح دارویاری، در کنار وزارت بهداشت و دو سازمان بیمه گر پایه دیگر قرار گرفت تا با انتقال ارز دارو به صورت مستقیم به مردم و جبران افزایش قیمت دارو از راه بیمه ها، ضمن مشارکت در ساماندهی بازار دارو، از افزایش پرداخت از جیب مردم کم کند.
میرهاشم موسوی، مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی به تازگی و در سفری که به استان همدان داشته در اینباره گفته است: در بحث درمان به برکت انقلاب اسلامی و رویکرد در دولت مردمی ۱۰۰ درصد جامعه زیر پوشش بیمه های درمانی هستند ضمن این که در چند ماه گذشته با دستور رئیس جمهور به حوزه سلامت حدود پنج تا شش میلیون نفر از جمعیت کشور که بیمه درمانی نداشتند زیر پوشش بیمه درمانی قرار گرفتند. همینطور در چارچوب طرح دارویاری بیشتر از ۳۹۰ قلم دارو به بیمه ها و تحت تعهدات بیمه ای برای کاهش پرداختی ها از جیب مردم اضافه شده است.
به گفته وی در دولت سیزدهم بیماری های خاص زیر پوشش کامل بیمه درمانی و خدماتی قرار گرفته اند و انواع دارو و خدمات مورد نیاز برخی بیماری ها به تعهدات بیمه ای اضافه شده است. علاوه بر این در بحث فرزندآوری ۱۰۰ درصد خدمات ناباروری به علت هزینه های بالای خدمات ناباروری زیر پوشش خدمات بیمه درمانی قرار گرفته اند.
مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی همینطور به توسعه مراکز درمانی ملکی این سازمان اشاره کرده و گفته است: امروز مفتخریم که در نظام جمهوری اسلامی ۲۰ درمانگاه پیش از انقلاب به ۴۰۰ مرکز درمانی تخصصی و فوق تخصصی مستقیم تأمین اجتماعی افزوده شده است. تأمین اجتماعی با بیشتر از ۵۰ درصد جامعه ارتباط مستقیم دارد. حدود ۵۳ درصد جامعه زیر پوشش تأمین اجتماعی هستند که خدمات بیمه ای متنوع به آنها عرضه می شود.
بنا بر اظهارات وی، بیمه های اجتماعی چتر آسایش امنیت مردم هستند و به برکت جمهوری اسلامی ۷۳ درصد جامعه ۸۵ میلیون نفری کشور زیر پوشش بیمه های اجتماعی هستند، حال این که پیش از انقلاب تنها ۲۰ درصد جامعه ۳۰ میلیون نفری آن زمان، زیر پوشش بیمه اجتماعی بودند.
منبع:

1401/10/02
19:10:44
5.0 / 5
395
تگهای خبر: اسلام , اسلامی , امنیت , بهداشت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳