قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت

وقتی بزرگ می شویم بیشتر به دوست احتیاج داریم؟

وقتی بزرگ می شویم بیشتر به دوست احتیاج داریم؟

به گزارش قائم، به عقیده یک روانشناس در سالمندی خیلی بیشتر از دوران نوجوانی و جوانی احتیاج به داشتن دوست و دوستی های مختلف داریم.


گوهر یسنا انزانی در گفت وگوبا ایسنا، با اشاره به اینکه هرچه سن بالاتر می رود مهارت دوست یابی در افراد سخت تر می شود، اظهار نمود: در سالمندی بیشتر از نوجوانی و جوانی احتیاج به داشتن دوستانی داریم که منطبق با اهداف ما باشند.

به قول این روانشناس، داشتن دوست در سالمندی می تواند امید به زندگی را در فرد سالمند افزایش دهد.

وی با اشاره به اینکه انسان موجودی اجتماعی است و از همین رو از کودکی تا بزرگسالی نیازمند دوستی هایی است که بتوانند او را در برهه های مختلف زندگی کمک کنند، اضافه کرد: در دوران کودکی مستلزم داشتن دوستانی برای بازی کردن، در نوجوانی و تا سنین ۲۴ سالگی مستلزم داشتن دوستانی برای معاشرت کردن و برقراراری ارتباطات در جهت تثبیت هویت خود و هم در بزرگسالی و به هنگام دوران تحصیل در دانشگاه یا اشتغال نیازمند دوستانی منطبق با اهداف خود هستیم. در واقع در برهه ها و مقاطع مختلف زندگی این نیاز در ما حس می شود که باید تجربیاتی را با دوستان خود ثبت کرده یا تجربیاتی را با آنها به اشتراک بگذاریم.

انزانی اعتقاد دارد که گرچه هر سنی دوستی خاص خویش را می طلبد اما احتیاج به داشتن دوست و رفیق در دوران سالمندی بیشتر احساس می شود.

این روانشناس خاطرنشان کرد: هم اکنون از راه شبکه های اجتماعی مجازی برقراری ارتباط با دوستان راحتتر شده و حتی امکان یافتن دوستان دوران کودکی هم وجود دارد. این امکان بسیار خوبی برای برقراری مجدد دوستی هایی است که ریشه های قدیمی دارند.

وی افزود: گاهی وقتی افراد به سن ۳۰ و ۴۰ سالگی می رسند بنا بر هر دلیلی مثل ازدواج یا فرزندآوری و... دوستان خویش را از دست می دهند و یا ارتباط خویش را با آنها کمتر می کنند. در واقع افراد دوستان خویش را در فرایند های مختلف زندگی از دست می دهند. شاید در آن برهه زندگی متوجه نباشند اما در سنین سالمندی هر کدام از ما به هر حال نیازمند دوستی هایی هستیم. گاهی این نیاز فقط از راه برقراری مجدد ارتباط با دوستانی که از گذشته با آنها صمیمی بوده ایم پر می شود. گاهی هم امکان دارد احتیاج به دوست یابی جدید داشته باشیم اما به هر حال نباید فراموش کرد که مهارت دوست یابی با افزایش سن کاسته می شود.

انزانی در قسمت دیگر سخنان خود با تکیه بر اهمیت داشتن دوستانی در جهت اهداف زندگی خود، به عرضه راهکارهایی برای یافتن دوستان متناسب با شخصیت خود پرداخت و تصریح کرد: تیپ شخصیتی هر فردی در دوست یابی او اثر زیادی دارد. برای مثال برخی درون گرا هستند و زمان می برد تا با دیگران دوست شوند. برخی که برون گرا هستند خیلی راحت دوست می شوند چونکه نیازمند روابط بیشتری هستند. ازاین رو مهم می باشد هر فرد در ابتدا خویش را ارزیابی کرده و منطبق با شرایط زندگی و اهداف خود دوستان را انتخاب نماید.

به عقیده این روانشناس داشتن "نقطه اشتراک" با دیگران برای دوست شدن با آنها خیلی مهم است.

وی با ذکر مثال دیگری خاطرنشان کرد: افرادی که خیلی اهل مطالعه هستند باید دوستانی را انتخاب کنند که مثل آنها به کتاب علاقه دارند. از طرفی برخی به سفر، تفریح، رفتن به رستوران و کافه علاقه دارند، ازاین رو باید دوستانی را انتخاب کنند که همانند خود باشند. ازاین رو می گوییم داشتن نقطه اشتراک در دوست یابی خیلی مهم است و باید افرادی را بعنوان دوست برگزید که با ما اشتراکات فراوانی داشته باشند تا بتوانیم تجربیاتی با آنها ثبت نماییم.

به گفته انزانی همچون آثار دوستی در دوران سالمندی کاهش افسردگی و اضطراب، افزایش سلامت روان و امید به زندگی، کاهش استرس و انزوا گزینی است.

این روانشناس در انتهای سخنان خود اضافه کرد: دوستی در دوران سالمندی بیماری های جسمی نظیر آلزایمر را کاهش داده و حس ترس از دست دادن دیگران، تنهایی و دوست داشتنی نبودن را کمتر می کند. همینطور به افراد کمک می نماید تا از سختی های زندگی در بحراها راحتتر عبور کنند. در دوران سالمندی امکان دارد افراد همسر خویش را از دست دهند، فرزندان بزرگ شده و ازدواج کنند و از خانه پدری بروند و سالمند تنها شود. در چنین شرایطی دوستان به ما کمک می کنند تا با شرایط کنار آییم چونکه در این شرایط افراد بیشتر از همیشه احتیاج به همدلی، صمیمت و همراهی دیگران دارند و می توانند تجربیات خویش را با دوستان به اشتراک گذارند.
منبع:

1401/10/10
11:11:38
5.0 / 5
370
تگهای خبر: بازی , بیماری , سفر , شبكه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳