قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت

اعتراضات و اعتصابات گسترده در فرانسه تعطیلی مدارس و توقف حمل و نقل

اعتراضات و اعتصابات گسترده در فرانسه تعطیلی مدارس و توقف حمل و نقل

قائم: به گزارش قائم، همزمان با اعتراض و اعتصاب کارگران فرانسوی به اصلاحات بازنشستگی برنامه ریزی شده که سن بازنشستگی را با دو سال افزایش به 64 سال می رساند، امروز (پنجشنبه) حرکت قطارها در فرانسه متوقف، مدارس تعطیل و کسب و کارها مختل شده است.


به گزارش قائم به نقل از ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، روز اعتراضات و اعتصابات سراسری در فرانسه یک آزمایش بزرگ برای ریاست جمهوری امانوئل ماکرون است که می گوید اصلاحات مدنظرش برای اطمینان یافتن از عدم شکست سیستم بازنشستگی بسیار اهمیت دارد.
نتایج نظرسنجی ها نشان میدهد که رای دهندگان فرانسوی با طرح ماکرون که سبب می شود آنها برای مدت زمان بیشتری مشغول به کار باشند، مخالفند.
یک معلم فرانسوی که به همراه دیگر همکارانش برای اعتصاب آماده می شود و بنرهای «نه به ۶۴» در دست دارند، می گوید: هیچ چیز خوبی در این تغییرات نیست.
چالش برای اتحادیه های فرانسوی که حالا به نسبت قبل قدرت کمتری دارند، این است که آیا آنها می توانند مخالفت با این اصلاحات و عصبانیت از یک بحران هزینه زندگی را به یک اعتراض اجتماعی گسترده که فراتر از پنجشنبه ادامه یابد، تغییر داده و دولت ماکرون را به عقب گرد وادار کنند یا خیر.
برای ماکرون، آنچه در معرض خطر قرار دارد، اعتبار اصلاح طلبی او هم در داخل و هم با همتایانش در اتحادیه اروپا، و همین طور کنترل مخارج دولتی است. بر طبق برآوردهای وزارت کار فرانسه، عقب انداختن سن بازنشستگی تا دو سال و تمدید دوره پرداخت، ۱۷.۷ میلیارد یورو (۱۹.۱ میلیارد دلار) بیشتر در سهم بازنشستگی سالانه به همراه خواهد داشت که به این سیستم اجازه می دهد تا سال ۲۰۲۷ میزان سود و هزینه را برابر کند.
اتحادیه ها امروز را نقطه شروعی توصیف کرده اند که اعتصاب ها و اعتراض های بیشتری در پی خواهد داشت. اصلاحات همچنان به تایید پارلمان فرانسه نیاز دارند؛ جایی که ماکرون اکثریت مطلق خودرا از دست داده اما امیدوار است با حمایت محافظه کاران طرحش به تصویب برسد.
حمل و نقل عمومی در فرانسه امروز پنجشنبه به شدت مختل شده است. در خطوط ریلی، تنها چند قطار تندرو (ت. ژ. و) فعالیت دارند و به ندرت قطارهای محلی یا منطقه ای عمل کردند. اصلی ترین اتحادیه معلمان هم گفته اند که از هر ۱۰ معلم ابتدای، هفت تن اعتصاب خواهند کرد.
همین طور منبع تغذیه برق فرانسه در هشت رآکتور هسته ای و برخی نیروگاه های برق آبی به سبب اعتصاب ها کم شده است. در همین حال مدیر عامل شرکت توتال انرژیز اظهار داشت که اعتصاب ها و اعتراضات یک روزه به عملیات های پالایشگاه را مختل نخواهد کرد اما اگر اعتصاب ها ادامه یابد، وضعیت متفاوت می شود. از جانب دیگر ماکرون و چندین وزیر کابینه او امروز برای ملاقات با دولت اسپانیا به بارسلون می روند.
مقامات فرانسوی می گویند که در پاسخ به اعتراضات گسترده سراسری که توسط کنفدراسیون عمومی کار (CGT)، دومین اتحادیه بزرگ کارگری فرانسه سازماندهی شده است، امروز هزاران افسر پلیس را مستقر خواهند کرد. این سازمان همین طور تهدید کرده است که برق نمایندگان مجلس و میلیاردرها را قطع خواهدنمود.
خبرگزاری رویترز در گزارشی با استناد به اپراتورهای حمل و نقل و این اتحادیه، گزارش داد که حمل و نقل به شدت مختل خواهد شد و حرکت چندین قطار و پرواز چندین هواپیما مختل می شود و مترو پاریس بیشترین اغتشاش را خواهد داشت. خیلی از کارگردان پالایشگاه ها هم به اعتراضات و اعتصابات می پیوندند.
همین طور یکی از مقامات کنفدراسیون عمومی کار که مسوول شاخه انرژی و معدن این اتحادیه است، تهدید کرده که برق دفاتر قانونگذارانی که از اصلاحات بازنشستگی حمایت کنند، قطع خواهدنمود.
مقامات دولتی فرانسه، این تهدیدات را «غیر قابل قبول» دانسته و قول داده اند تا تعداد قابل توجهی نیرو برای مدیریت این اعتراضات مستقر کنند. بگفته وزیر کشور فرانسه، بیش از ۱۰ هزار افسر پلیس امروز در سراسر این کشور مستقر می شوند و انتظار می رود بیش از ۱۰۰۰ «فعال احتمالاً خشونت طلب» در تجمعات حاضر باشند.1401/10/29
16:35:23
5.0 / 5
318
تگهای خبر: برنامه , جشن , دین , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳