قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت

ارتباط عادت به تنبلی با مشکلات سلامتی

ارتباط عادت به تنبلی با مشکلات سلامتی

قائم: به گزارش قائم، بر مبنای داده های یک مطالعه جدید،  عادت داشتن به اهمال کاری می تواند نشان دهنده مشکلات عمیق تر در سلامتی مانند افسردگی، اضطراب، دردهای ناتوان کننده،  بدخوابی و همینطور نداشتن تحرک جسمانی باشد.


به گزارش قائم به نقل از ایسنا، در این مطالعه که اوایل این ماه در مجله JAMA انتشار یافت، این مسئله ارزیابی شد که آیا دانش آموزانی که کارها را به تعویق می اندازند از نظر سلامت روانی و جسمی بیشتر در معرض خطرند یا خیر.
متخصصان همچون پژوهشگران دانشگاه "اوپسالا" سوئد، ۳۵۲۵ دانشجوی شرکت کننده را از هشت دانشگاه استکهلم و اطراف آن انتخاب کردند و از آنها خواستند به مدت یک سال بین ۱۹ اوت ۲۰۱۹ تا ۱۵ دسامبر ۲۰۲۱ هر سه ماه یک دفعه پرسشنامه هایی را پر کنند.
متخصصان در این مطالعه کوتاهی کاری هایی را که دانش آموزان خود اظهار نمودند با بهره گیری از پنج گزینه از نسخه سوئدی مقیاس کوتاهی کاری کامل (Pure Procrastination Scale) برمبنای "طیف لیکرت" از یک (یعنی خیلی به ندرت یا اصلا نمایشگر من نیست) تا پنج (یعنی غالبا یا همیشه نمایشگر من است) رتبه بندی کردند.
بعد رتبه های به دست آمده را تجمیع کردند تا نمره کل کوتاهی کاری از پنج تا ۲۵ به دست آید. سپس داده های جمع آوری شده از دانش آموزان را ارزیابی کردند تا مشخص شود آیا کوتاهی کاری با نتایج بدتر برای سلامت در ۹ ماه بعد مرتبط می باشد یا خیر.
در بررسی تکمیلی بعد از گذشت ۹ ماه، ۱۶ مورد پیامد منفی برای سلامت که شرکت کنندگان خودشان اظهار کرده بودند، ارزیابی شد.
این نتایج منفی عبارت بودند از مشکلات سلامت روان مانند علایم افسردگی، اضطراب و فشار روانی و دردهای ناتوان کننده همچون درد گردن و/یا قسمت فوقانی کمر، کمر، اندام بالایی و اندام پایینی.
شرکت کنندگان همین طور رفتارهای مربوط به سبک زندگی ناسالم مانند بدخوابی، نداشتن تحرک جسمانی، مصرف دخانیات، مصرف ماری جوانا، مصرف الکل و صبحانه نخوردن و همین طور عوامل اثرگذار بر سلامت روانی ــ اجتماعی مانند تنهایی، مشکلات اقتصادی و همین طور سلامت عمومی همچون نتایج منفی برای سلامت را گزارش دادند.
طبق این یافته ها، سطوح بالاتر کوتاهی کاری با نشانه های بطور قابل توجه بیشتری از افسردگی، اضطراب و فشار روانی در حدود ۹ ماه بعد ارتباط داشت.
همین طور شرکت کنندگانی که خودشان میزان بالاتری از کوتاهی کاری را اعلام کردند، بیشتر احتمال داشت درد ناتوان کننده در شانه ها یا بازوها، تنهایی و مشکلات مالی بیشتر و خواب بدکیفیت تر را گزارش دهند.
بگفته متخصصان، این ارتباط حتی بعد از در نظر گرفتن عوامل دیگری مانند سن، جنسیت، وضعیت جسمی و روحی قبلی و همین طور سطح تحصیلات والدین به قوت خود باقی ماند.
آنها با استناد به محدودیت این مطالعه گفتند واحد نمونه تحقیق «به طور کامل نماینده» کل جمعیت دانش آموزان سوئد نیست و بدین سبب معین نیست که آیا می توان برآوردها را به سایر جمعیت ها هم تعمیم داد یا خیر.
این مطالعه اشاره کرد: در ضمن یافته های ما در طول همه گیری کوویدــ۱۹ جمع آوری شد که می تواند بر تعمیم پذیری به دوره های زمانی دیگر اثر منفی داشته باشد.
به گزارش روزنامه ایندیپندنت، از آنجائیکه کوتاهی کاری بین دانشجویان متداول می باشد، متخصصان می گویند این یافته ها اهمیت در نظر گرفتن این عادت برای رسیدن به شناخت بیش از سلامتی دانشجویان را نشان میدهد.
منبع:

1401/11/04
15:05:34
5.0 / 5
332
تگهای خبر: دین , كیفیت , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان قائم