قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت

طرح مرحله ای کانادا برای کاهش زباله پلاستیکی

طرح مرحله ای کانادا برای کاهش زباله پلاستیکی

قائم: کانادا با اجرای طرحی تدریجی در نظر دارد که با انواع محصولات پلاستیکی یک بار مصرف خداحافظی کند و زمزمه های این طرح از حدود دو سال پیش شروع شده است.


به گزارش قائم به نقل از ایسنا، از بیستم دسامبر سال قبل میلادی (۲۰۲۲) اجرای قانون ممنوعیت تولید و واردات کیسه های خرید پلاستیکی و انواع ظرف های یک بار مصرف در کانادا شروع شد اما استفاده از موجودی انبارها همچنان و برای مدتی مجاز است.
استیون گوییلبو، وزیر کنونی محیط زیست کانادا و عضو سابق سازمان زیست محیطی "گرین پیس" ضمن اشاره به این که برای آینده برنامه های گسترده ای دارد، اظهار داشت: طی یک دهه آینده باید جلوی یک میلیون و ۳۰۰ هزار تن زباله پلاستیکی غیرقابل بازیافت و ۲۲ هزار تن زباله آلاینده محیط زیست نظیر ته سیگار و بطری گرفته شود.
به صفر رساندن زباله پلاستیکی تا ۲۰۳۰
کانادا می خواهد به هدف توافق شده در اجلاس اقلیمی معروف به "کاپ ۱۵" که دسامبر ۲۰۲۲ در مونترال برگزار شد، برسد که این هدف به صفر رساندن زباله های پلاستیکی تا سال ۲۰۳۰ است.
به دنبال ممنوعیت تولید و صادرات محصولات پلاستیکی یک بار مصرف، از ماه دسامبر سال جاری فروش و عرضه این گونه محصولات هم در کانادا ممنوع خواهد بود.
در آلمان، فرانسه و برخی کشورهای دیگر هم پیش از این قوانینی برای محدود کردن استفاده از پلاستیک وضع شده است. بنابر این گزارش، دورخیز اتحادیه اروپا برای ممنوعیت ظرف های پلاستیکی یک بار مصرف هم در سال ۲۰۱۸ شروع شد.
تأثیر قوانین سختگیرانه از الان بخصوص در شهرهای بزرگ کانادا قابل مشاهده می باشد. اغلب فروشگاه های زنجیره ای مدتی است نی نوش های پلاستیکی را حذف کرده و خیلی از آنها از قاشق و چنگال های چوبی استفاده می نمایند. درهای پلاستیکی لیوان های نوشابه هم در اکثر موارد جای خویش را به سرپوش های بازیافتی از الیاف گیاهی داده اند.
دولت کانادا همینطور می خواهد از سال ۲۰۲۵ صادرات بسته بندی های پلاستیکی را هم ممنوع کند.
همینطور کانال یک تلویزیون آلمان (ARD) به نقل از رئیس اتاق بازرگانی کانادا و آلمان گزارش کرد: قانونی که از ماه دسامبر به اجرا درآمد تأثیر خویش را نشان داده است گرچه برخی هنوز یواشکی آنرا نادیده می گیرند.
آخرین موجودی انبارها
او احتمال می دهد که بعضی از شرکتهای کوچک اواخر سال قبل، مقدار قابل توجهی محصولات یک بار مصرف انبار کرده باشند چونکه نگران تطبیق دادن خود با شرایط جدید بوده اند.
بر پایه برآورد کارشناسان هم اکنون فقط ۹ درصد زباله های پلاستیکی ساخته شده در کانادا بازیافت می شود و بخش بزرگی از آنها سر از اقیانوس ها درمی آورند.
گفته می شود هر سال حدود یک درصد از زباله های پلاستیکی بازیافت نشده در کانادا که حدود ۲۰ هزار تن می شود وارد دریاها می شوند.
یک پژوهشگر آلودگی دریا در دانشگاه بریتیش کلمبیا دراین باره می گوید: ممنوعیت تولید بعضی از محصولات پلاستیکی یکبار مصرف پیام مهمی به شهروندان است اما ظرفیت بازیافت هم باید افزایش یابد.
به گزارش دویچه وله، پژوهشگران موسسه "آلفرد وگه نر" (AWI) در شهر "برمرهافن" آلمان در بررسی های خود به این نتیجه رسیده اند که در قطب شمال ذرات میکروپلاستیک در آب ها، کف دریا، کناره جزیره های غیرمسکونی، رودخانه ها و حتی یخ و برف هم یافت می شوند.
منبع:

1401/11/10
09:59:54
5.0 / 5
324
تگهای خبر: بازی , برنامه , سازمان , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
لینک دوستان قائم