قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت
نهضت ملی مسكن در انتظار مولدسازی

به وقت دل کندن!

به وقت دل کندن!

قائم: قائم: بررسی ها نشان میدهد اگر برنامه مولدسازی دارایی های دولت به نتیجه برسد، در گام اول بیش از ۱۰ هزار هکتار زمین مازاد و بلااستفاده ی دستگاه های دولتی می تواند به طرح نهضت ملی مسکن اختصاص یابد که قابلیت ساخت حدود ۵۰۰ هزار خانه در این اراضی فراهم می شود.


به گزارش قائم به نقل از ایسنا، پروژه نهضت ملی مسکن در محدوده های شهری با چالش تأمین زمین روبرو شده و این در شرایطی است که برخی از دستگاه ها و ارگان های دولتی چندین هکتار زمین مازاد در شهرهای کشور دارند.
بر مبنای صحبت های مسؤلان تا کنون ۲۳ هزار و ۸۰۰ هکتار زمین برای طرح نهضت ملی مسکن تأمین شده که تصور می شد برای ساخت ۲.۴ میلیون واحد مسکونی کفاف می دهد. اما با عنایت به تغییر رویکرد این طرح از توسعه‌ی عمودی به توسعه‌ی افقی، اراضی تأمین شده امکان دارد برای حدود ۱.۲ میلیون واحد پاسخگو باشد.
حدود یک ماه قبل، مسؤلان اعلام نمودند که تا کنون برای ۲.۴ میلیون واحد نهضت ملی مسکن تأمین زمین شده است. این در شرایطی است که از اوایل سال جاری رویکرد خودمالکی و ساخت خانه های یک تا سه طبقه به سیاست غالب در پروژه نهضت ملی مسکن تبدیل گشته است. بر این اساس طبیعتا احتیاج به زمین بیشتری نسبت تصورات قبلی احساس می شود.
یکی از ظرفیت های مهم برای تأمین اراضی طرح نهضت ملی مسکن، الحاق زمینهای در اختیار دستگاههای دولتی است که بر مبنای ماده ۱۰ قانون جهش تولید و تأمین مسکن پشتوانه ی قانونی دارد اما ظاهرا برخی دستگاه ها دلشان نمی خواهد از زمین ها دل بکنند. این اراضی غالبا در ارتباط با پروژه هایی است که قرار بوده در سالهای گذشته ادارات و دستگاه ها اجرا کنند اما به نتیجه نرسیده است.
طبق آخرین آماری که سرپرست سازمان ملی زمین و مسکن ارائه کرده تا کنون ۲۳ هزار و ۸۰۰ هکتار زمین در محدوده شهرها تأمین شده که بر مبنای طرح های تفصیلی، قابلیت ساخت یک میلیون و ۲۰۰ هزار واحد در آن وجود دارد.
هم چنین ۱۰ هزار و ۱۷۴ هکتار زمین در جهت ماده ۱۰ قانون جهش تولید مسکن (اراضی مازاد سایر دستگاههای دولتی) شناسایی شده که از این میزان ۴ هزار و ۱۶۰ هکتار زمین هم دریافت سند شده است. بدین معنا که این زمین ها به نام وزارت راه و شهرسازی سند خورده و برای طرح نهضت ملی مسکن مورد استفاده قرار می گیرد. اما محاسبات نشان داده است مقدار زمینی که تا کنون توسط دستگاه ها آزاد شده حدود ۲۰۰ هزار واحد را در بر می گیرد و تناسب کافی با برنامه دولت برای ساخت چهار میلیون واحد ندارد.
اگر برنامه مولدسازی دارایی های دولت که الان یک تیم هفت نفره متشکل از معاون اول رئیس جمهور، وزیر اقتصاد، وزیر کشور، وزیر راه و شهرسازی، رئیس سازمان بودجه و برنامه، یک نماینده از سوی رئیس مجلس و یک نماینده از سوی رئیس قوه قضاییه مسئول آن شده اند به نتیجه برسد در گام اول بیشتر از ۱۰ هزار هکتار زمین مازاد دستگاههای دولتی می تواند به طرح نهضت ملی مسکن اختصاص یابد که قابلیت ساخت حدود ۵۰۰ هزار خانه در این اراضی فراهم می شود.
طبق آئین نامه اجرایی مولدسازی دارایی های دولت هیأت عالی مولدســازی دارایی های دولت، دستگاههای مشمول مکلفند حداکثر طی یک ماه از ابلاغ این آئین نامه اطلاعات اراضی، املاک و سایر اموال و دارایی های غیرمنقول در اختیار خویش را ثبت و تکمیل کنند.
احسان خاندوزی ـ وزیر اقتصاد در بیان مصادیقی از اراضی در اختیار دستگاههای دولتی می گوید: کانون پرورش فکری کودکان صاحب ۴۵ هزار متر زمین در شهرک قدس است که می تواند مولد شده و درآمد آن به کانون تزریق شود. صداوسیما در شهرک قدس زمین هایی را دارد که اگر مولد شوند بخش عمده ای از زیان دهی بنگاه ها را برطرف می کند. در منطقه یک تهران یک سازمان تحقیقاتی وابسته به یک وزارت خانه ۱۶۸ هزار متر مربع زمین دارد که اگر به درستی مورد استفاده قرار بگیرد به خیلی از پروژه های تحقیقاتی کمک می نماید. وزارت خانه دیگری ۱۶۲ هزار متر انبار در منطقه چهار تهران دارد که می تواند به منطقه پایین تر منتقل شده و زمین مذکور به محل درآمد این وزارت خانه تبدیل گردد.
در رابطه با ی عملکرد هیات مولدسازی، نگرانی ها از شفافیت در اجرای برنامه و ابهامات موجود در رابطه با شمول این مصوبه هم حسین قربان زاده رئیس سازمان خصوصی سازی گفته است: همه امورات مولدسازی از مرحله شناسایی دارایی ها، تشخیص دارایی مازاد، ارزش افزایی دارایی ها، قیمت گذاری و روش واگذاری و مولدسازی آنها به صورت شفاف زیر ذره بین رسانه ها و مردم خواهد بود. این خیزش عمومی ثروت آفرینی و تحرک اقتصاد اساسا با مشارکت مردم محقق خواهد گردید.
منبع:

1401/11/11
08:49:57
5.0 / 5
321
تگهای خبر: برنامه , دستگاه , دین , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
لینک دوستان قائم