قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت

نقش نور خورشید در نزدیک بینی

نقش نور خورشید در نزدیک بینی

قائم: خراسان رضوی متخصصان براین باورند که بطور معمول اعتقاد بر این است که استفاده بیش از اندازه از صفحه نمایش موجب افزایش نزدیک بینی می شود اما این رابطه از نظر علمی ثابت نشده و استفاده بیش از اندازه از صفحه نمایش موجب خستگی چشم می شود و اطلاعات کافی برای نتیجه گیری این که منجر به نزدیک بینی می شود، وجود ندارد.به نقل از ویفروم، احتمالاً شنیده یا خوانده ایم که استفاده بیش از اندازه از صفحه نمایش موجب افزایش موارد نزدیک بینی می شود.

جای تعجب نیست که مطالعاتی نیز انجام شده که به این نتیجه رسیده که کودکانی که زمان بیشتری را با کتاب ها یا صفحه نمایش می گذرانند، نسبت به کودکانی که این کار را نمی کنند، نزدیک بینی بیشتری دارند.

موضوع مهم این است که افزایش موارد نزدیک بینی واقعی است و نمی توان آنرا بطور کامل با عوامل ژنتیکی توضیح داد؛ بدین سبب بررسی عوامل محیطی موثر بر این مساله نیز لازم است.

سوال مهم این است که آیا صفحه نمایش ها یا بهتر بگوییم استفاده بیش از اندازه از آن می تواند دلیل نزدیک بینی باشد؟ آخرین تحقیقات نشان می دهد که صفحات نمایش مستقیما مسئول نیستند. نزدیک بینی مشکل تمرکز روی اجسام دور است و این ناهنجاری می تواند با لنز و جراحی اصلاح گردد.

روندی که در آن چشم به نزدیک بینی مبتلا می شود، کاملا شناخته شده نیست اما ما می دانیم که برای رشد صحیح بینایی ما باید دید نزدیک و دور را تقویت و تمرین نماییم. از این نظر، منطقی بنظر می رسد که گمان نماییم قرار گرفتن مداوم در معرض نمایشگرها از سنین پایین در زمانی که چشم هنوز درحال بلوغ است، ممکنست به توسعه دید اجسام نزدیک، به ضرر دید ازراه دور کمک نماید. با اینحال داده های کافی برای نتیجه گیری وجود ندارد که نشان دهد این مساله موجب بروز نزدیک بینی می شود.

موضوع مهم اینجاست که استفاده بیش از اندازه از صفحه نمایش موجب خستگی چشم می شود که به آن سندرم کامپیوتری نیز می گویند که موجب قرمزی، سوزش و خارش چشم، خشکی چشم و یا برعکس (اشک ریختن مداوم)، سردرد و... می شود.

بهترین سفارش برای کاستن علائم خستگی چشم، پلک زدن مکرر و استراحت با رعایت قانون ۲۰-۲۰-۲۰ است. به عبارت دیگر هر ۲۰ دقیقه، ۲۰ ثانیه استراحت و به یک جسم در فاصله ۲۰ فوتی (۶ متری) نگاه و تلاش کنید روی آن تمرکز داشته باشید.

اگر از پنجره و به نور نگاه کنید، بهتر است برای اینکه گمان می رود یکی از مقصران احتمالی ایجاد نزدیک بینی کمبود نور باشد. در حقیقت ثابت شده کودکانی که زیاد مطالعه می کنند، چه روی کاغذ و چه روی صفحه دیجیتال، بطور معمول در طول روز کمتر در معرض نور خورشید قرار می گیرند. بتازگی ثابت شده که میان نزدیک بینی و کمبود نور خورشید رابطه وجود دارد.

همه نشانه ها به این واقعیت اشاره دارد که نه کتاب ها و نه دستگاه های الکترونیکی بطور مستقیم در افزایش نزدیک بینی در سراسر جهان مقصر نیست و آنها تنها با دور نگه داشتن کودکان از نور خورشید در این پدیده شریک شده اند.

منبع:

1401/12/06
13:46:17
5.0 / 5
298
تگهای خبر: دستگاه , دین , قانون , كامپیوتر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲