قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت
در گفت وگو با قائم اعلام شد

افزایش موارد کرونا در بعضی شهرهای کشور

افزایش موارد کرونا در بعضی شهرهای کشور

قائم: به گزارش قائم، عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا ضمن تشریح چرایی افزایش شهرهای زرد و نارنجی کرونا در کشور، اظهار داشت: این که برخی شهرها نارنجی و زرد می شوند، شاید دلیل بر این باشد که داریم وارد یک پیک می شویم؛ البته هنوز قضاوت درباره ی این مسائل دشوار است.دکتر سید احمد طباطبایی در گفت و گو با ایسنا، درباره ی وضعیت کرونا در کشور و چرایی افزایش شهرهای زرد و نارنجی، اظهار داشت: در کشور ما در بعضی مناطق و شهرها آمار افزایشی را مشاهده می نماییم. برمبنای رنگ بندی وزارت بهداشت نیز تعداد شهرهای نارنجی و زرد بیشتر شده است. البته هرچند که هنوز شهر با رنگ قرمز کرونائی در کشور نداریم، اما در مجموع مقداری افزایش در بعضی شهرها دیده می شود.
روند کلی شیوع ویروس کرونا در کشور کاهشی است
وی اضافه کرد: البته شرایط فعلی کرونا در مقایسه با یک یا دو سال قبل بسیار بهتر شده و شیوع بسیار کمتر است. در حیطه اطفال با آنکه همچنان موارد کرونا را بصورت تک گیر مشاهده می نماییم، اما خوشبختانه عوارضی شدیدی که در سال قبل در اطفال دیده می شد، امسال دیده نمی شود و از نظر شیوع هم روند کلی کاهشی بوده و شیوع کمتر است.
کرونا همچنان یک تهدید محسوب می شود
طباطبایی با اعلان اینکه هنوز نمی توان کمربند ایمنی و محافظتی خودمان را در قبال کرونا برداریم، اظهار داشت: کرونا همچنان تهدید شمرده می شود و همچنان به موازات عفونت های تنفسی دیگر که در کشور شایع است، می تواند شایع باشد. قبل از این دیده ایم که کرونا علایم متفاوت و مختلفی را شامل علایم تنفسی تا علایم گوارشی و حتی برخی مواقع علائمی مانند تشنج و... را به وجود آورده است. در مواردی به آسانی هم نمی توان این علایم را به کرونا منتسب کرد. در عین حال شاید به سبب کاهش شیوع بیماری، میزان انجام تست ها نیز کم شده است.

وی با اعلان اینکه یکی از نکات مورد توجه این است که دیگر کسی پروتکلهای بهداشتی را رعایت نمی کند، اظهار داشت: در مجامع عمومی شامل عروسی، عزا و...، پروتکل ها رعایت نمی شود و همه فکر می کنند که در کرانه امن قرار گرفته اند. در صورتیکه همچنان سفارش بر این است که چند اصل رعایت بهداشت شامل شست وشوی منظم دست ها، رعایت فاصله گذاری با افراد مشکوک، استفاده از ماسک در جاهای شلوغ و پر رفت و آمد و تزریق دزهای یادآور واکسن رعایت شود.

طباطبایی افزود: افراد باید واکسیناسیون شان مقابل کرونا را کامل کنند و افراد در معرض خطر مانند سنین بالا یا مبتلایان به بیماریهای زمینه ای، حتما واکسن یادآور کرونا را تزریق کنند.
چرایی افزایش شهرهای زرد و نارنجی کرونایی
طباطبایی با اعلان اینکه با وجود کم بودن شیوع، اما در مناطقی افزایش موارد داریم و بنا بر این شهرهای زرد و نارنجی بالا رفته است، اظهار داشت: البته در مقایسه با کشورهای پیشرفته تعداد تست هایمان کم شده است و ممکنست برخی بیماران شناسایی نشوند. بدین سبب شاید یکی از دلایلی که آمارمان زیاد نیست، این است که انجام تست هایمان کم شده است. با اینحال خوشبختانه برمبنای آنچه که ما در مراکز بستری می بینیم، شدت بیماری خفیف است.

وی با اعلان اینکه تقریباً در تمام مراسمات، تجمعات، تعطیلی ها و مناسبت ها نگرانی از افزایش موارد کرونا به سبب افزایش رفت و آمدها، سفرها و... وجود دارد، اظهار داشت: با اینحال برخلاف سالهای قبل بروز و ظهور بیماری آنقدر واضح نبود. با اینحال باید رعایت پروتکلهای بهداشتی صورت گیرد.
احتمال بروز پیکی جدید
طباطبایی درباره ی احتمال بروز موج جدیدی از کرونا در کشور، اظهار داشت: هنوز آمارهای وزارت بهداشت، صعودی نشده است، بلکه عمدتاً آمار طی پنج تا شش ماه گذشته، یکنواخت بوده و افزایش شایان توجهی نداشته است. با اینحال این که برخی شهرها نارنجی و زرد می شوند، شاید دلیل بر این باشد که داریم وارد یک پیک می شویم. البته هنوز قضاوت درباره ی این مسائل دشوار است. تنها موضوع بحث رعایت پروتکل هاست. بدین سبب نمی توان بطور دقیق پیش بینی نمود. با اینحال احتمال دارد وارد یک پیک جدید شویم، اما باید رعایت پروتکلهای بهداشتی خصوصاً در نوروز که دید و بازدیدها بیشتر می شود را داشته باشیم.1401/12/10
08:04:53
5.0 / 5
283
تگهای خبر: بهداشت , بیماری , دكتر , دین
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان قائم