قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت

کیفیت هوای پایتخت در شرایط قابل قبول

کیفیت هوای پایتخت در شرایط قابل قبول

به گزارش قائم، برپایه اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران، الان (۱۷ اردیبهشت ماه) میانگین کیفیت هوای پایتخت در شرایط «قابل قبول» قرار دارد اما با افزایش تردد خودورها کیفیت هوا در مناطق پرتردد برای گروههای حساس ناسالم خواهد شد.به گزارش قائم به نقل از ایسنا، بر اساس پیشبینی های انجام شده در شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران، در بامداد امروز (۱۷ اردیبهشت ماه) با عنایت به عدم وزش باد مؤثر همراه با افزایش تردد خودرو ها بر میزان غلظت ذرات معلق افزوده می شود و کیفیت هوا در بعضی مناطق پرتردد در محدوده ناسالم برای گروههای حساس قرار خواهد گرفت.

حاکمیت جو نسبتاً آرام در طول روز از پراکندگی آلاینده ها جلوگیری خواهد کرد، علاوه براین با افزایش دما در ساعات بعدازظهر تولید و افزایش غلظت آلاینده ازن سبب کاهش کیفیت هوا در بعضی مناطق می شود.

تداوم این شرایط جوی تا ساعات پایانی یکشنبه و افزایش ترافیک شامگاهی سبب افزایش غلظت ذرات معلق می شود و برقراری وضعیت ناسالم برای گروههای حساس در بعضی مناطق پرتردد را به دنبال خواهد داشت.

با افزایش نسبی تندی باد تا بامداد فردا (۱۸ اردیبهشت) تاحدودی از میزان غلظت آلاینده ها کاسته خواهد شد، بااین حال افزایش ترافیک صبحگاهی سبب افزایش غلظت ذرات معلق و کاهش کیفیت هوا در بعضی مناطق پرتردد می شود.

شکل گیری ناپایداری جوی، رشد ابرناکی و افزایش تندی باد در طول روز شرایط مناسب برای پراکندگی آلاینده ها را فراهم خواهد کرد، هرچند وزش باد نسبتاً شدید در ساعات بعدازظهر احتمال گسیل گردوخاک در مناطق مستعد و کاهش کیفیت هوا را به دنبال خواهد داشت.

با تداوم این شرایط جوی و وزش باد مؤثر تا اواخر وقت دوشنبه برقراری وضعیت قابل قبول در بیشتر مناطق دور از انتظار نخواهد بود.

بر اساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، الان میانگین شاخص آلاینده «ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون» روی عدد ۸۰ و در شرایط قابل قبول قرار دارد همینطور آلاینده شاخص هوای پایتخت طی ۲۴ ساعت گذشته «ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون» با میانگین ۷۶ بود و کیفیت هوای پایتخت در شرایط قابل قبول قرار داشت.

گفتنی است که کیفیت هوا (AQI) به پنج دسته اصلی تقسیم بندی می شود که بر مبنای آن از عدد صفر تا ۵۰ در محدوده هوای پاک تعریف می شود، از ۵۱ تا ۱۰۰ هوا در محدوده قابل قبول، سالم یا متوسط بوده و از محدوده ۱۰۱ تا ۱۵۰ هوا ناسالم برای گروههای حساس است. در بازه ۱۵۱ تا ۲۰۰ هم هوا در محدوده ناسالم برای همه گروه ها و از محدوده ۲۰۱ تا ۳۰۰ هم هوا در محدوده بسیار ناسالم قرار می گیرد. بر طبق این دسته بندی در محدوده ۳۰۱ تا ۵۰۰ شرایط کیفی هوا خطرآفرین است.
1402/02/17
10:33:23
5.0 / 5
289
تگهای خبر: كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳