قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت
سخنگوی كمیسیون بهداشت و درمان مجلس:

فقط قوانین و تشویق ها و تنبیهات نمی تواند جمعیت را افزایش دهد

فقط قوانین و تشویق ها و تنبیهات نمی تواند جمعیت را افزایش دهد

قائم: به گزارش قائم، خراسان رضوی سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با اعلان اینکه فقط قوانین و تشویق ها و تنبیهات نمی تواند زمینه ساز افزایش جمعیت باشد، اظهار داشت: باید در کنار قوانین، فرهنگسازی و مهندسی های فرهنگی و برنامه ریزی های دقیق باشد و مردم اگر آثار افزایش جمعیت را در کوتاه مدت ملاحظه کنند بطور قطع نگاهشان نسبت به افزایش جمعیت تغییر خواهدنمود.زهرا شیخی در نشست تخصصی بررسی ابعاد فرهنگی و اجتماعی مساله جمعیت که امروز، ۲۷ اردیبهشت ماه در سازمان جهاد دانشگاهی خراسان رضوی برگزار شد، اظهار نمود: تحولات جمعیتی هر جامعه را سه مؤلفه زاد و ولد، مرگ ومیر و مهاجرت تعیین می کنند که هر سه این مؤلفه ها تحت تأثیر سیاست های دولتی، برداشت های فردی و بیناذهنی فرهنگی، ساختارهای اجتماعی و نیز شرایط اقتصادی قرار دارند.

وی افزود: ازآنجا که به لحاظ جمعیت شناختی، پیری جمعیت موجب کاهش باروری شده و بر نرخ میانگین جمعیت فعال تأثیر منفی می گذارد، رشد کیفی جمعیت عملا در گرو افزایش زاد و ولد و کاهش مهاجرت خواهد بود. در مقابل، دست کم تا آنجا که به ایران مربوط می ‎شود، پیشگیری از مرگ و میر که عمدتاً جمعیت سالمند را هدف قرار می دهد، هم اکنون تا حد زیادی به استانداردهای بین المللی نزدیک شده است و چالش های عمیق و گوناگون پذیرش مهاجر نیز تمرکز بر این گزینه را مردود می سازد.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در بین مؤلفه های موضوعی مؤثر بر زادوولد و مهاجرت، سیاست های کنترل جمعیت که در دولت سازندگی شروع شد و برای تقریباً دو دهه ادامه داشت، اولین عامل مؤثر بر تحولات جمعیتی کشور طی دهه های گذشته به شمار می آید، اظهار داشت: علاوه بر این به رغم تغییر این سیاست ها، تأثیرات فرهنگی و اجتماعی بلندمدت انواع برنامه های کنترل حاملگی در آن دوران همچنان با تبدیل به عادت و رویه معمول تا اندازه ای به قوت خود باقی مانده است و میل به تعدد فرزندآوری را در والدینی که عمدتا در همان دوران به دنیا آمده اند، سرکوب کرده است. در حقیقت گره زدن مسائل اقتصادی و انتظار برای بهتر شدن وضع زندگی با فرزند کمتر در دهه هفتاد و هشتاد موجب شد که نگاه مردم نسبت به فرزند و خانواده عوض شود.

گرایش به سمت زندگی غربی و مدرن، اصلی ترین دلیل کاهش نرخ رشد جمعیت

شیخی اضافه کرد: با این توصیف از آنجائیکه نوع نگاه به زندگی و موضوع فرزندآوری در اذهان جمعی ایرانیان در طول سالیان متمادی تغییر کرده است، عامل فرهنگی گرایش به سمت زندگی غربی و مدرن را می توان اصلی ترین دلیل کاهش نرخ رشد جمعیت در کشور معرفی نمود که متأسفانه تأثیراتش را هم در حوزه های کلان مدیریتی و هم در حوزه های فردی و خانوادگی گذاشته است. گسترش سبک زندگی مدرن در قسمتی از اقشار و جامعه ایرانی، عامل فرهنگی بسیار موثری در کاهش رشد جمعیت است. خیلی از کشورهای غربی که گرفتار کاهش رشد جمعیت شده اند، نه مبتلا به مشکلات اقتصادی هستند و نه سیاست های کنترل جمعیت را اجرا کرده اند، اما سبک زندگی آنها باعث شده تا از نظر جمعیتی گرفتار مشکلات عدیده ای باشند. تأخیر در ازدواج، فرزندآوری و تک فرزندی هر چند ممکنست دلیلهای اقتصادی داشته باشد، اما یکی از علت های مهم در این حوزه ابعاد فرهنگی و اجتماعی است. با این همه از عامل اقتصادی نیز نمی توان چشم پوشید و بی کاری، تورم، افزایش هزینه های آموزش، بهداشت و مسکن، ازدواج و موارد دیگری از این قبیل در کاهش میل به فرزندآوری مؤثر بوده است.

وی اظهار داشت: درباب مسئله جمعیت در کنار اقناع عمومی نیاز به مهندسی های فرهنگی و اجتماعی است و این مهندسی ها همت والای مسئولین را می طلبد که متاسفانه تا به امروز این همت را آنچنان که باید ندیدیم. بحث جمعیت در کشور به عنوان یک مسئله و فراتر از آن یک معضل اجتماعی و فرهنگی است و سال ها در اینباره صحبت می شود. فقط قوانین و تشویق ها و تنبیهات نمی تواند زمینه ساز افزایش جمعیت باشد و باید در کنار قوانین، فرهنگسازی و مهندسی های فرهنگی و برنامه ریزی های دقیق باشد و مردم اگر آثار افزایش جمعیت را در کوتاه مدت ملاحظه کنند بطور قطع نگاهشان نسبت به افزایش جمعیت تغییر خواهد نمود.

شیخی بیان نمود: قانون جمعیت روی کاغذ خوب و مترقی است اما وقتی به مرحله اجرا می آید می بینیم که چقدر مشکلات دارد، البته فقط بحث قانون جمعیت نیست، قوانین خوبی داریم که گاهی به علت آئین نامه هایی که در اجرا تسهیل گر نیستند و اتفاقا بگونه ای نوشته می شوند که با روح قانون در تضاد است، مسئله بوجود می آورد. کار ما الان این است که نظارت ها را دقیق نماییم و ببینیم که چه می شود که این اتفاق می افتد.

توسعه پایدار، سند ۲۰۳۰ است

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی افزود: اشکال اصلی ما در این که به اینجا می رسیم این است که در بازی دیگران بازی می نماییم. دقت کردید از زبان مسئولان درباره ی نظم نوین جهانی چقد صحبت می شنویم. توسعه پایدار چیست؟ مال کی است؟ کجاست؟ توسعه پایدار سند ۲۰۳۰ است.

وی اظهار داشت: ما ظاهر زندگی دیگران را با باطن زندگی خود مقایسه می نماییم و آن چه از ظاهر کشورهای دیگر به نظرمان خیلی جذاب می آید را با باطن زندگی ایرانی خود مقایسه می نماییم. ما نباید عروسک خیمه شب بازی کسی شویم. باید خودمان هویت خودمان را پیدا کنیم؛ هویتی که بیش از این که زنانه یا مردانه باشد هویت خانوادگی، ایرانی و ایرانی اسلامی است و بر طبق آن تصمیم گیری نماییم. ما باید قدر خودرا بدانیم. چقدر قدر خودرا می دانیم؟ چقدر می دانیم که کی هستیم، کجا بودیم و کجا می خواهیم برویم.

شیخی تصریح کرد: بسیاری از مسائل ما نه فقط جمعیت که امروز تبدیل به بحران شده به این مسئله برمی گردد که جای دیگری برای ما تصمیم گیری می شود و همه در آن بازی نقش آفرینی می نماییم، بدون این که فکر نماییم که چه کار می نماییم و در بازی چه کسی داریم بازی گردانی می نماییم. نگاه کنید در هشت سال اخیر چند وزیر آموزش و پرورش عوض کردیم. واقعا چرا این اتفاق می افتد؟

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی ضمن اشاره به این که اصل تربیت فرزندان ما جدا از آن چه در خانواده شکل می گیرد در مدرسه شکل می گیرد، اظهار داشت: محیط کاری ما چقدر دارد به حواشی ای می پردازد که اتفاقا تبدیل به اصل ماجرا شده اند؛ حسادت ها، زیرآب زنی ها، چشم وهم چشمی ها. ما مصرف گرا و تجمل گرا شدیم. بجای این که کمک نماییم آنکه بالاتر از ماست رشد کند تا ما به پله بالاتر برویم، او را پایین می کشیم که خودمان به جایگاه او برسیم. پس بحران روی بحران را خودمان درست می نماییم.

وی افزود: فقط مسئله جمعیت، مسئله بحرانی ما نیست. مسئله جمعیت و مسائل دیگر همچون مسائل زنان، مسئله مصرف انرژی، سبک زندگی و... همچون مسائل ماست.

قشر نخبگانی با مسائلی درگیر هستند که شاید آن موضوع مسئله خیلی ها نباشد ولی مسئله است و اگر می خواهیم که جامعه مان پیشرفت کند همه ما چاره ای نداریم جز این که از خودمان بگذریم. وقتی همه دشمنان ما دنبال به این هستند که زن و مرد و خانواده ایرانی خودباوری خودرا از دست دهد و گرفتار فروپاشی و ناامیدی شود پس باید مقابل آن عمل نماییم.

منبع:

1402/02/27
16:18:12
5.0 / 5
202
تگهای خبر: آموزش , اسلام , اسلامی , بازی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳