قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت
ابتكار:

تأمین حق آبه هیرمند به نفع هر دو کشور است

تأمین حق آبه هیرمند به نفع هر دو کشور است

به گزارش قائم، رئیس اسبق سازمان محیط زیست تالاب هامون را یک میراث جهانی دانست و اظهار داشت: محافظت از تالاب هامون وظیفه همه دولت ها است.به گزارش قائم به نقل از ایسنا، معصوبه ابتکار _ رئیس اسبق سازمان محیط زیست_ در صفحه رسمی خود در توییتر در رابطه با تالاب هامون و حق آبه هیرمند نوشت: «تالاب هامون میراث جهانی است و محافظت از آن وظیفه همه دولت ها بشمار میاید، علاوه بر کنوانسیون رامسر، تالاب هامون را در کنگره جهانی سال ۱۳۹۴ بعنوان ذخیره گاه زیست کره ثبت کردیم. تأمین حق آبه و احیای هامون چه توسط رودخانه و چه سیلاب به نفع مردم منطقه و هر دو کشور است. »محمد درویش_ فعال محیط زیست_ هم در توییتر خود در رابطه با پرداخت حق آبه هیرمند توسط طالبان نوشته است: «دروغ بزرگ طالبان اینست که به جای اعلام ظرفیت مخزن سد کجکی و بیشتر از یک میلیارد متر مکعب آبی که در گود زره تخلیه کرده، با بند کوچک کمال خان مظلوم نمایی می کند. چگونه است که برای هامون آب مازاد وجود ندارد، اما برای گود زره وجود دارد؟!»
به گزارش قائم به نقل از ایسنا، در رابطه با تأمین حق آبه هیرمند رئیس جمهور روز گذشته به حاکمان افغانستان اخطار داد. وی در مسافرت به سیستان و بلوچستان در سخنانی ضمن اشاره به سابقه تاریخی و توافقات و معاهدات ایران و افغانستان در رابطه با حق آبه هیرمند تصریح کرد: «می خواهم به حاکمان افغانستان عرض کنم که این سخن بنده را مطلب عادی تلقی نکنند، بسیار جدی بگیرند؛ به مسئولین و حاکمان افغانستان اخطار می کنم که حق مردم و منطقه سیستان و بلوچستان را سریعا بدهند.»
وی ضمن اشاره به برخی ادعاهای منتشره در خصوص این که سد راه اندازی شده بر روی هیرمند آب چندانی ندارد یا بخشی از آن رسوبات است، خاطرنشان کرد: «باید هر چه سریع تر این اجازه به کارشناسان ما داده شود تا این مساله را بررسی نمایند، اگر کارشناسان ما این مطلب را تایید کردند، خیلی خوب اشکال ندارد، در نبودن آب ما بحثی نداریم، اما اگر آب وجود دارد، این حق مردم سیستان و بلوچستان باید داده شود و ما به هیچ عنوان اجازه نمی دهیم حق مردم ضایع شود.».
ماموریت ویژه ؛ دیپلماسی برای نجات «هیرمند»

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران هم در اطلاعیه ای اعلام نمود که اظهارات و مواضع مقامات جمهوری اسلامی ایران در رابطه با حقابه هیرمند، کاملا قانونی و بر اساس معاهده هیرمند و شرایط حاکم بر رودخانه و مبتنی بر اظهارنظرهای کارشناسی و فنی مطرح شده و همواره معطوف به احترام به اصل حسن همجواری و رعایت حقوق همسایگی بوده است.
عدم اجرای معاهده و عدم تأمین حقابه هیرمند از جانب افغانستان و صدور بیانیه های سیاسی بدون اقدام عملی، به هیچ وجه قابل قبول نیست و جمهوری اسلامی ایران حقوق خویش را برای اتخاذ تدابیر لازم محفوظ دانسته و بر مسئولیت کامل افغانستان در این خصوص تاکید دارد.


منبع:

1402/02/29
15:49:50
5.0 / 5
187
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵