قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت
گزارش،

گهر بی سامان

گهر بی سامان

قائم: به گزارش قائم، لرستان دریاچه گَهرِ دورود بعنوان یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری کشور و لرستان وضعیت نابسامانی دارد.


دریاچه کریستالی «گهر» در منطقه حفاظت شده اشترانکوه یا آلپ ایران قرار داشته و یکی از زیباترین و بکرترین جاذبه های گردشگری بشمار می رود.
این دریاچه در سال پذیرای ۳۰ تا ۷۰ هزار توریست بوده ولی نکته قابل توجه اینست که به سبب نداشتن یک متولی خاص و مدیریت واحد چالش های خاص خوداز جمله ورود زودهنگام گردشگر، نبود زیرساخت های مهم و مورد نیاز گردشگران، وضعیت جمع آوری پسماند، مدیریت سرویسهای بهداشتی و... را از سالهای قبل تا به امروز داشته و ظاهرا قرار نیست به صورت کلی رفع شوند.
سالیان سال است که جلسات مختلف با عنوان ساماندهی این گٌهر ناب و بی نظیر حوزه گردشگری کشور و لرستان با حضور دستگاههای متولی نظیر میراث فرهنگی، محیط زیست، منابع طبیعی، مخابرات و... با مصوبات متعدد برگزار شده و می شود ولی خروجی آنها منجر به نتایج قابل قبولی نشده است.
نکته دیگر قابل توجه در مورد گهر اینست که فصل گردشگری این دریاچه از خرداد شروع شده و تا اول مهر ادامه داشته و این در حالیست که مباحث اکوتوریسم و گردشگری آن در قالب قوانین محیط زیست مدیریت و مورد توجه قرار نمی گیرد.


به عنوان یکی از صدها مورد مثال های کم توجهی به گهر همین بس که مسئول منطقه حفاظت شده اشترانکوه از ممنوع بودن ورود به این دریاچه را تا اواسط خردادماه سالجاری اطلاع داده بود ولی...
محسن ایازی اظهار داشت: در جهت محافظت از گونه های پرارزش گیاهی و جانوری منطقه حفاظت شده اشترانکوه، ورود به دریاچه گهر تا اواسط خردادماه ممنوع بوده و از ورود گردشگران و مسافران نوروزی به این منطقه جلوگیری به عمل می آید.
وی ادامه داد: از علاقمندانی که قصد اجرای برنامه های گردشگری در طبیعت را دارند تقاضا می شود از برنامه ریزی و حرکت به سمت دریاچه گهر اجتناب کنند و دراین زمینه همکاری لازم را با اداره کل حفاظت محیط زیست لرستان و منطقه حفاظت شده اشترانکوه داشته باشند.
و همینطور مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان ممنوعیت ورود تورهای گردشگری به دریاچه گهر دورود را تا ۲۰ خرداد اعلام نمود.
عطا حسن پور اظهار کرده بود: ورود تورهای گردشگری به دریاچه گهر دورود تا ۲۰ خردادماه ممنوع می باشد و با دفاتر خدماتی مسافرتی متخلف دراین زمینه برخورد خواهد شد.
وی خاطرنشان کرد: بر مبنای دستورالعمل ورود به مناطق حفاظت شده در بند (الف) ماده ۳ قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست و ماده ۱۰ آیین نامه اجرایی قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست مصوب ۲۱ اسفند ۱۳۵۴ عبور و توقف در مناطق چهارگانه محیط زیست تابع دستورالعمل سازمان حفاظت محیط زیست است.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان اشاره کرد: با توجه به این که دریاچه گهر دورود در محدوده امن منطقه حفاظت شده قرار دارد تا ۲۰ خرداد برگزاری همه تورها به مقصد این دریاچه ممنوع می باشد.
حسن پور در تاکیدی باردیگر اضافه کرده بود: تنها زمان بازدید مسافران و گردشگران از دریاچه گهر از ۲۰ خرداد تا ۲۰ شهریورماه خواهد بود.اما گزارش های ارسالی مردمی در اینروزها از ورود توریست به منطقه حکایت داشته و دارند.

دستگاه ها مصوبات ساماندهی دریاچه گهر را انجام دهند
در خصوص ورود توریست به دریاچه گهر علی سالاروند مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان به ایسنا اظهار داشت: دریاچه زیبای گهر در منطقه حفاظت شده اشترانکوه در طول سال پذیرای بیشتر از ۳۰ هزار توریست است.
وی با اعلان اینکه به منظور ساماندهی این دریاچه جلسه ای با حضور همه دستگاههای اجرایی متولی تشکیل و مقرر شد به منظور حفظ حرمت رحلت حضرت امام خمینی (ره)و همینطور پیشگیری از ورود بیشتر از ظرفیت برد منطقه تا بیستم خرداد از ورود گردشگران جلوگیری شود، اظهار نمود: طی بازدید میدانی از مسیرهای منتهی به دریاچه گهر مصوبه توسط فرمانداری شهرستان دورود و نیروی انتظامی بعنوان متولیان این امر به خوبی اجرایی شده بود.
سالاروند افزود: در راه الیگودرز هیچ محدودیتی اعمال نشده بود که طی تماس تلفنی با فرماندار الیگودرز و هماهنگی با نیروی انتظامی شهرستان از ورود توریست جلوگیری شد.
این مسئول اضافه کرد: متاسفانه بعد از چند ساعت باردیگر حجم زیادی توریست به منطقه وارد شد و باعث نارضایتی مردم شهرستان دورود به سبب آن چه بی عدالتی در بستن مسیر این شهرستان به دریاچه گهر عنوان شده، شد.


وی تصریح کرد: اداره کل حفاظت محیط زیست لرستان در قالب مصوبات شرح وظایف خود و حتی بیشتر از آن چه تعیین شده بود همچون حضور و پیمایش پیاده مسیرهای ورودی و خود دریاچه، مدیریت ورود دام به اطراف دریاچه و پیشگیری از شستشوی ظروف و ماهیگیری در دریاچه و پاکسازی پس از خروج گردشگران و پیشگیری از تردد افراد با موتور در مسیرهای ورودی به دریاچه را به خوبی انجام داده است.
سالاروند با اعلان اینکه سایر دستگاه ها هم باید مصوبات را جدی بگیرند، تصریح کرد: ایجاد زیرساخت های گردشگری و تعمیر سرویسهای بهداشتی و تعیین متولی برای پاکسازی دریاچه به صورت هفتگی و در روزهای پیک توریست و همینطور بستن ده کیلومتر انتهایی مسیر از سمت الیگودرز به سبب تعرض به منطقه امن اشترانکوه و از میان رفتن پوشش گیاهی بالادست و ورود آلودگی به دریاچه و همینطور حضور نیروهای انتظامی و نظامی در مسیرهای ورودی برای ایجاد امنیت مسیر و اطراف دریاچه، گسیل پزشک و گروههای امدادی در راه و سطح دریاچه باید صورت گیرد.
این مسئول اظهار داشت: وظیفه محیط زیست محافظت از حیات وحش منطقه است نه ساماندهی سرویسهای بهداشتی، مدیریت گردشگری، بستن مسیر و... اما ما به ناچار بسیاری از این موارد هم را در طول سال با تعداد محدود نیرو انجام می دهیم.
حال اگر وظیفه محیط زیست لرستان محافظت از حیات وحش منطقه بوده پس مابقی امور با چه کسی بوده و پاسخگو و متولی وضعیت گهر کیست؟

متولی مناطق چهارگانه محیط زیست محیط زیست ‏لرستان است
در این خصوص حسین میرزایی مدیرکل منابع طبیعی لرستان در گفتگو با ایسنا اظهار نمود: دریاچه گهر منطقه حفاظت شده و متولی مناطق چهارگانه محیط زیست هم اداره کل حفاظت محیط زیست ‏لرستان است.‏
وی افزود: اداره کل محیط زیست بعنوان قائم ‏مقام قانونی بعضی از دستگاه ها عمل می کند، در بحث گهر هم مدیریت کامل مجموعه با ‏خود همکاران در حفاظت محیط زیست است و ما باید در خدمت آنها باشیم.‏
میرزایی خاطرنشان کرد: چون در بعضی موارد قوانین و ‏مقررات آنها اجازه ورود ما را نمی هد، ‏جایی امکان دارد احیاء پوشش گیاهی یا اجرای آبخیزداری باشد که در این حد ‏می توانیم ورود نماییم ولی در ورود و خروج افراد و تورهای ‏گردشگری خود اداره کل محیط زیست و میراث فرهنگی و گردشگری باید بیشتر کار ‏کنند.‏


مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان اضافه کرد: در آخرین جلسه ساماندهی ‏دریاچه گهر تصمیم بر این شد که هماهنگی بیشتری صورت گیرد ولی به هر جهت متولی ‏کار خود سازمان محیط زیست است.
وی تصریح کرد: به طور عمده اداره کل منابع طبیعی وظایفی که دارد در قالب کمک به ‏مسائل حفاظت و احیایی منطقه است، اگر محیط زیست برنامه ای داشته باشند در خدمت ‏آن ها هستیم.‏
با این صحبت ها سوالی که در ذهن متبادر می شود اینست که اگر تخریب منابع طبیعی در گهر صورت گیرد چه کسی پاسخگو خواهد بود؟

هیچ گونه مسئولیتی در دریاچه گهر نداریم/ وضعیت اسفناک است
در این رابطه عطا حسن پور مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان در گفتگو با ایسنا اظهار نمود: سال قبل دستگاههای متولی همچون محیط زیست، منابع طبیعی و میراث فرهنگی، همه متفق القول شدند ‏که دریاچه گهر به فرمانداری دورود واگذار شود، بیشه را زمستان سال قبل به فرمانداری دادیم و تحویل بخشداری و دهیاری شد.‏
وی افزود: ما با این کار فقط ناظر عرضه خدمات گردشگری می شویم، داستان گهر هم همین است، تقریبا دو هفته قبل از دفتر ‏معاونت عمرانی استانداری لرستان جمع شدیم و مقرر است واگذار شود.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان در مورد وضعیت نابسامان سرویسهای بهداشتی منطقه هم خاطرنشان کرد: کسی که سال قبل منطقه را در اختیار داشته باید پاسخگو باشد و چرا به این روز افتاده است
این مسئول با اعلان اینکه پنج ‏روز دیگر منطقه گردشگری گهر باز می شود و تا بیستم خردادماه زمان باقیست، اضافه کرد: منطقه گردشگری گهر در اختیار ما نیست و هم اکنون ما آنجا ‏هیچگونه مسئولیتی نداریم.‏


حسن پور همینطور در مورد ورود توریست به گهر پیش از بیستم خرداد هم افزود: ما به دستور معاون استاندار اعلام کردیم منطقه گردشگری گهر تا ۲۰ ‏خرداد ماه بسته باشد، در دورود دو نفر نیرو را منطقه درب آستانه که ‏ورودی دریاچه گهر است مستقر کردیم که از ورود مسافران و گردشگران به منطقه ‏جلوگیری کردند اما در الیگودرز ‏مردم بدون هیچ پروتکل و رعایت ضریب امنیتی وارد منطقه شده اند.‏
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان با اعلان اینکه سالانه این منطقه واگذار می شود، اظهار داشت: اعتقاد من اینست تا گهر به یک سرمایه گذار واگذار نشود به صورت ۱۰ ساله و ۲۰ ساله این اتفاق هر سال تکرار ‏می شود. باز هم می گویم گهر باید به ‏بخش خصوصی تحویل شود وگرنه دستگاههای مانند ما و... موفق نمی شویم.‏
وی با تکیه بر این که وضع گهر اسفناک است، بیان ‏کرد: تا آن زمان که دریاچه گهر به بخش خصوصی واگذار نشود حضور ‏ادارات دولتی در این منطقه ناموفق است.

مناطق گردشگری لرستان فاقد زیرساخت های لازم هستند
همینطور احمدرضا دالوند معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری لرستان در این خصوص به ایسنا اظهار داشت: مناطق گردشگری استان فاقد زیرساخت های لازم هستند.
وی گردشگری را از اولویت های استان برشمرد و اظهار نمود: گردشگری بعنوان یکی از بزرگترین و متنوع ترین صنایع دنیا می تواند سبب تحول و رشد اقتصادی در منطقه شود.
این مسئول با اعلان اینکه رشد سریع این صنعت تغییرات اجتماعی، اقتصادی و محیطی فراوانی را به دنبال دارد، اظهار داشت: کشورهای توسعه یافته به خوبی به این مقوله پرداخته و با سرمایه گذاری در آن، زمینه های توسعه را در مناطق خود به وجود آورده اند.
این مقام مسئول اضافه کرد: در کشور ما بخصوص لرستان بخوبی به این مورد پرداخته نشده و در بحث زیرساخت های گردشگری مشکلات زیادی داریم.


وی دریاچه گهر را یک ظرفیت بسیار ‏ارزشمند نه تنها برای لرستان بلکه کشور دانست و اشاره کرد: گهر از زیباترین دریاچه های کوهستانی ایران و کم نظیر در سطح جهان بعنوان یکی از ظرفیتهای خیلی خوب استان در زمینه گردشگری شمرده می شود که اگر برنامه ریزی مناسبی داشته باشیم می تواند زمینه های رشد و توسعه منطقه را ایجاد نماید.
دالوند با تأکید بر این که دریاچه گهر را باید بعنوان یک مرکز گردشگری کشوری ببینیم نه ‏استانی، خاطرنشان کرد: ساماندهی و متولی بودن در دریاچه گهر هنوز بین منابع ‏طبیعی، محیط زیست و دستگاههای دیگر رفع نشده و تابحال متولی خاصی که بتواند آنرا ‏ساماندهی کند نداشته است.‏
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری لرستان اضافه کرد: ابتدا باید طرح ‏ساماندهی دریاچه گهر آماده و بعد اولویت ها در این طرح مشخص شود، چون ‏ممکن است اعتبارات دولتی در این رابطه خیلی وجود نداشته باشد که بتوانیم تمام ‏مشکلات آنجا را حل نماییم، بدین سبب ضروریست بخش خصوصی که دارای ‏اهلیت باشد یا این که بخش های عمومی غیردولتی که ظرفیتهای خوبی دارند را برای ‏ساماندهی استفاده نمائیم.‏
وی خاطرنشان کرد: تا هفته آتی مقرر است برنامه های خویش را آورده و اولویت بندی کنند و با حضور در منطقه یک سری کارها را برای ساماندهی ورود و خروج در گهر انجام ‏دهیم.‏
دالوند افزود: دریاچه گهر یک سری زیرساخت ها نیاز دارد، مانند آب شُرب، ‏اسکان، نمازخانه ها، امنیت منطقه و...، اینها تمام ‏مواردی است که باید دیده شوند و به سمتی برویم که ساماندهی خوبی داشته باشیم.‏
این معاون استاندار با اعلان اینکه مناطق گردشگری در استان رها شده و فاقد زیرساخت های لازم هستند، اضافه کرد: برای ساماندهی و مدیریت این مناطق احتیاج به متولی داریم که دارای اهلیت باشد تا بتوان زمینه های رشد و توسعه صنعت گردشگری را فراهم نماییم.
معاون استاندار لرستان با تأکید بر ضرورت و حمایت مسائل فرهنگی و اخلاقی در مناطق گردشگری، اظهار داشت: محیط زیست طرح ساماندهی دریاچه گهر را آماده و در جلسات بعدی عرضه نماید و دستگاههای اجرایی هم همکاری لازم را داشته باشند.
به گزارش قائم به نقل از ایسنا، برای بازدید از دریاچه گهر و سایر زیبایی های این منطقه می بایست مباحث اکوتوریسم و گردشگری در قالب قوانین محیط زیست مدیریت و مورد توجه قرار گرفته و ساماندهی آن و مشخص شدن متولی اصلی و برنامه ریزی لازم برای عرضه خدمات بهتر و مطلوب تر متناسب با شرایط منطقه و شأن گردشگران می تواند به رونق صنعت گردشگری لرستان کمک بسزایی داشته باشد.
منبع:

1402/03/17
08:20:21
5.0 / 5
177
تگهای خبر: امام , امنیت , برنامه , بهداشت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲