قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت
تمهیدات هلال احمر ایران برای عاشورا و اربعین در عراق اعلام شد

پوشش بیمه ای زائرین حسینی

پوشش بیمه ای زائرین حسینی

قائم: به گزارش قائم، رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر ضمن اعلام اعزام تیم پزشکی ایران به عراق جهت پوشش بهداشتی و درمانی تاسوعا و عاشورای حسینی؛ در عین حال از برنامه ریزی صورت گرفته برای حضور ۴هزار نیروی هلال احمر کشورمان در مراسم اربعین سال جاری و لحاظ اقداماتی ویژه جهت ارائه خدمات مناسب به زائرین اطلاع داد.


دکتر سیدعلی مرعشی با حضور در ایسنا در تشریح اقدامات انجام شده برای ارائه خدمات امدادی و بهداشتی و درمانی در مراسم اربعین سال جاری و در کشور عراق، به سه ملاقات دکتر پیرحسین کولیوند _ رئیس جمعیت هلال احمر کشورمان با وزیر بهداشت عراق اشاره نمود و اظهار داشت: جلسات بسیار خوبی در این حوزه برگزار شد و این جلسات در جهت تسهیل گری ارسال دارو و امکانات بیمارستان امام علی (ع) هلال احمر ایران و تجهیزات آن و اقداماتی که در موسم اربعین باید برقرار شود، صورت گرفت. یک ملاقات هم با وزیر کار عراق جهت تسهیل حضور کادر درمان مان در بیمارستان امام علی (ع) و دریافت مجوزهای لازم، انجام شده است.
احتمال لحاظ شماره امدادی ویژه اربعین در عراق او همینطور اضافه کرد: همینطور ملاقاتی با وزیر ارتباطات عراق به سبب برقراری امکانات ارتباطات رادیویی و اختصاص فرکانسی ویژه برای تیم درمان و آمبولانس ها صورت گرفت تا مانند سازمان امداد و نجات و اورژانس خودمان که در کشور با یکدیگر در ارتباط هستند، در موسم اربعین و در کشور عراق هم یک ارتباط این چنینی برقرار شود و خدمت رسانی تسهیل شود؛ بدین سان اگر بشود شماره ای سه یا چهار رقمی مانند شماره های امدادی کشور خودمان در دسترس زائرین باشد و تیم درمان و آمبولانس ها از راه اطلاعات مرکز کنترل بتوانند سریع تر خدمات مورد ضرورت را به زائرین ارائه دهند. در مجموع تلاش می شود همه بتوانند از این شماره تلفن امدادی استفاده نمایند و حتی این شماره مشترک بین هلال احمر ایران و عراق باشد و برقراری ارتباط با آن بدون سیمکارت هم امکانپذیر باشد.


ارسال مشخصات خودرو های امدادی ایران به عراق ویژه اربعین مرعشی ضمن اشاره به این که هرسال در موسم اربعین فهرست آمبولانس ها، خودرو های امدادی، اتوبوس آمبولانس ها، خودرو های فرماندهی به همراه مشخصات راننده ها و کمک راننده ها برای کشور عراق ارسال می شود، اضافه کرد: برای اربعین سال جاری هم این اطلاعات و مشخصات به عراق ارسال شده است تا مجوز مورد ضرورت برای آنها صادر شود. در مجموع سال جاری ۸۰ دستگاه آمبولانس، هشت دستگاه اتوبوس آمبولانس و شش خودروی فرماندهی به کشور عراق منتقل می شود. البته مقرر است باردیگر تعدادی ماشین های دیگر هم به این فهرست اضافه شود.
داروهای اربعین درحال بسته بندی صدور مجوز موکب های درمانی از جانب هلال احمر رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر در ادامه صحبت هایش با بیان این که داروهای اربعین در حجم زیاد خریداری شده و درحال بسته بندی است، در رابطه با چگونگی فعالیت کادر درمان هلال احمر ایران در مراسم اربعین و در عراق اظهار داشت: سال جاری صدور مجوز برای موکب های درمانی مراسم اربعین هم با هلال احمر است. این مورد را هم اعلام کردیم که متقاضیان ارائه خدمات درمانی در اربعین جهت ثبت نام رجوع کنند. بدین سان برای این افراد مجوز مورد ضرورت صادر و بر مبنای مکان هایی که نیاز است خدمات داده شود، تیم هایشان مشخص می شود. بعد از آن هم پشتیبانی دارویی شان را هلال احمر انجام خواهد داد و امکاناتی که داریم را در اختیارشان می گذاریم تا آن عزیزان هم بتوانند خدمات مناسبی را به زائرین ارائه دهند.
۴۰۰۰ نیروی هلال احمر ایران برای پوشش عملیات امدادی و درمانی اربعین تیم پزشکی ایران در بیمارستان الحسین (ع) عراق وی با اشاره به اینکه مجموع نیروهای امدادی و کادر بهداشت و درمان اعزامی هلال احمر ایران به عراق برای مراسم اربعین سال جاری حدود ۴هزار نفر را شامل می شود، به مذاکرات صورت گرفته با وزیر بهداشت عراق جهت اعمال جراحی پزشکان ایران در بیمارستان های عراق، اضافه کرد: هر سال یک تیم پزشکی کشورمان در بیمارستان الحسین (ع) که بزرگترین بیمارستان کربلاست مستقر می شود و بدین سان قسمتی از اورژانس و بخش را پزشکاران و پرستاران ایرانی ارائه خدمت دارند.


مجوز حضور پزشکان ایران در اتاق های عمل عراق مرعشی در اینباره اضافه کرد: اما پیش از این اعمال جراحی را تیم جراحی عراق انجام می داد و برای سال جاری مقرر شد که جراحان ما هم شامل جراحان ارتوپد، مغز و اعصاب، زنان زایمان و... اجازه حضور در اتاق های عمل را داشته باشند. این اسامی را هم آماده کرده ایم و ارسال می شود تا بدین سان خدمات بهتری امسال ارائه شود.
مراکز درمانی هلال احمر ایران در عراق وی در پاسخ به ایسنا در رابطه با مراکز درمانی هلال احمر ایران در عراق اظهار داشت: هم اکنون و در روزهای عادی سال در کربلا و نجف درمانگاه شبانه روزی داریم؛ اما در روزهای اربعین این تعداد مراکز بسیار زیاد می شود و برای اربعین سال جاری مقرر است خدمات از اول ماه صفر شروع شود و حداقل تا ۲۵ ماه صفر هم ادامه داشته باشد. در نتیجه طول مدت زیارت اربعین سال جاری افزایش خواهد یافت.
اعزام تیم پزشکی ایران به عراق برای تاسوعا و عاشورا رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر همینطور اقدامات هلال احمر ایران برای مراسم تاسوعا و عاشورا در کربلا هم از توسعه تیم های درمانی اطلاع داد و به ایسنا اظهار داشت: برای تاسوعا و عاشورا هم تیم ۳۰ نفره ای از پزشکان و گروههای مختلف تخصصی اعزام شده اند و تلاش می شود خدمت رسانی مطلوبی به زائرین صورت گیرد.
کمپین «مرهم زائر» و جمع آوری داروهای مازاد منازل او همینطور در رابطه با کمپین «مرهم زائر» و جمع آوری داروهای مازاد منازل که از جانب سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر اجرا می شود، به ایسنا اظهار داشت: این طرح سال جاری برای نخستین بار از جانب هلال احمر اجرا می شود و فراخوان آن هم داده شده است. به این منظور تیم ها در استانهای مختلف مشخص شده اند که داروها را جمع آوری و بازنگری می کنند و در صورت تایید سلامت داروها، می توانند بعنوان منبعی مناسب در مراسم اربعین مورد استفاده قرار گیرند. فراخوان این مورد هم داده شده و دستورالعمل و آئین نامه آن هم نوشته و به هلال احمر استان ها ابلاغ گردیده و در حال انجام می باشد.


بیمه زائرین اربعین او همینطور به بیمه درمان زائرین اربعین اشاره نمود و اظهار داشت: هر فردی باید برای مسافرت خارج از کشور بیمه باشد. سال قبل و در موسم اربعین، وزیر بهداشت عراق برای بیمارستان ها دستورالعمل صادر کرد و اعمال جراحی و بستری ها به صورت مجانی صورت گرفت. این درحالیست که اگر آن روند درمانی ادامه داشته باشد و فرد بیمه نباشد، خارج از بیمارستان فرد باید هزینه ها را بپردازد.
رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر در اینباره اضافه کرد: همینطور در صورت فوتی، فرد باید بیمه باشد که برای انتقال پیکر و سایر موارد آن بتواند از بیمه فوتی استفاده نماید. بدین منظور هر سال زائرین اربعین بیمه می شوند و این بیمه توسط سازمان حج و زیارت سال هاست که صورت می گیرد. برای سال جاری هم ظاهرا چند روزی است که سازمان بیمه گر انتخاب شده است. ازاین رو ما با آن بیمه زیاد کار خواهیم داشت؛ به صورتی که بیمه و مراکز درمانی ما باید در مراسم اربعین همکاری نزدیکی را با یکدیگر داشته باشند تا بتوانیم زائرین بیمار را به کشور انتقال داده و پیگیری های بعدی را هم برایشان انجام دهیم. هماهنگی های مورد ضرورت در مرز هم با اورژانس به سبب انتقال بیمار به داخل کشور برقرار خواهد بود.
منبع:

1402/05/03
08:15:40
5.0 / 5
290
تگهای خبر: اربعین , امام , برنامه , بهداشت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لینک دوستان قائم