قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت

آغاز عصر جوشش جهانی

آغاز عصر جوشش جهانی

به گزارش قائم، خراسان رضوی ماه جولای (مرداد) گرمترین ماه تاریخ خواهد بود چونکه سازمان ملل در رابطه با جوشش جهانی اخطار داده است.


به نقل از خبرگزاری فرانسه، دانشمندان روز پنجشنبه (۲۷ جولای) تایید کردند که جولای گرمترین ماه ثبت شده در تاریخ است چونکه آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد اخطار داد که زمین به «عصر جوشش جهانی» رفته است.
گرمای شدید ناشی از گرمایش جهانی، طی این ماه ده ها میلیون نفر را در قسمتهایی از اروپا، آسیا و آمریکای شمالی تحت تأثیر قرار داده و با آتشسوزی های شدیدی که در سرتاسر کانادا و قسمتهایی از جنوب اروپا را سوزانده، همراه شده است.
دوران گرمایش جهانی به پایان رسیده و عصر جوشش جهانی فرا رسیده است. با عنایت به این که در سه هفته اول جولای میانگین دمای جهانی بالاتر از هر دوره مقایسه ای ثبت شده است، سازمان جهانی هواشناسی و سرویس تغییرات آب وهوایی اروپا اعلام نمودند که جولای ۲۰۲۳ به احتمال قوی گرمترین ماه ثبت شده و بازگشت به دهه ۱۹۴۰ است.
حدود ۱.۲ درجه سانتی گراد گرمایش جهانی از اواخر دهه ۱۸۰۰، ناشی از سوزاندن سوخت های فسیلی، موج های گرما را داغ تر، طولانی تر و مکررتر کرده همینطور سبب تشدید سایر شرایط شدید آب وهوایی مانند طوفان و سیل شده است.
گرمای شدید و آتشسوزی های ویرانگر که در ماه جولای در قسمتهایی از نیمکره شمالی مشاهده شد، هشداری را در رابطه با تاثیر آن بر سلامت، اکوسیستم و اقتصاد بوجود آورده است.
پکن شاهد یک رکورد چهار هفته ای بیشتر از ۳۵ درجه سانتی گراد بو و مقامات از سالمندان خواستند در خانه بمانند و از کودکان خواسته شد، زمان بازی در فضای باز را کوتاه کنند. آتشسوزی های جنگلی در چندین کشور در سرتاسر منطقه مدیترانه بیداد کرد.
صدها آتش نشان درحال کوشش برای مهار آتشسوزی های مرگبار در سرتاسر یونان هستند که به مدت دو هفته ادامه دارد. میانگین دمای جهانی سطح دریا که از ماه مه بسیار بالاتر از دمای ثبت شده قبلی در این زمان سال بوده، به گرمای فوق العاده در جولای کمک کرده است.
سازمان ملل متحد پیشبینی می کند که این احتمال وجود دارد که دمای جهانی موقتاً ۱.۵ درجه سانتی گراد بالاتر از معیار قبل از صنعتی شدن حداقل برای یک سال از پنج سال آینده افزایش یابد.
دانشمندان می گویند که جهان باید خویش را با گرما و سایر اثرات ناشی از انتشار گازهای گلخانه ای وفق دهد و برای پیشگیری از بدتر شدن آن در آینده، باید در این دهه آلودگی کربن به صورت قابل ملاحظه ای کاهش پیدا کند.
منبع:

1402/05/08
10:46:40
5.0 / 5
279
تگهای خبر: بازی , جشن , دین , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴