قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت

هشدار سیل شدید برای میلیونها آمریکایی

هشدار سیل شدید برای میلیونها آمریکایی

قائم: با نزدیک شدن یک توفند به سواحل غربی مکزیک از اقیانوس آرام، سازمان هواشناسی آمریکا در مورد خطر وقوع سیلاب شدید و مرگبار در جنوب غرب این کشور همچون کالیفرنیا هشدار داده است.


به گزارش قائم به نقل از بی بی سی، مرکز ملی توفند آمریکا اکنون بارندگی شدیدی را در شبه جزیره «باخا کالیفرنیا» در مکزیک و جنوب غربی آمریکا گزارش می دهد.
این مرکز در تازه ترین گزارش خود در ساعت یک پس از ظهر روز گذشته (یکشنبه) به وقت غرب آمریکا اظهار داشت که این توفند اکنون در ۴۵۹ کیلومتری جنوب شرقی باخا کالیفرنیا قرار دارد.
مرکز ملی توفند آمریکا گزارش داد: میزان بارندگی در بعضی نواحی جنوب کالیفرنیا و جنوب «نِوادا» ممکنست به ۲۵ سانتیمتر برسد و انتظار جاری شدن سیل هایی خطرناک تا فاجعه بار می رود.
قبل تر نیز سازمان ملی هواشناسی ایالات متحده در «سن دیگو» هشدار داده بود که خطر وقوع سیل های ناگهانی بالقوه زیاد است.
تقریباً ۲۶ میلیون نفر در جنوب غرب آمریکا در مناطقی زندگی می کنند که باید مراقب جاری شدن سیل باشند.
بگفته مرکز ملی توفند آمریکا، توفند «هیلاری» با بادهایی به سرعت ۱۷۵ کیلومتر در ساعت اکنون یک توفان درجه دو است. این توفان ها از یک، یعنی ضعیف ترین تا پنج یعنی قویترین، تقسیم بندی می شوند.
هیلاری قرار بود روز گذشته (شنبه) ابتدا به مکزیک برسد.
کارشناسان می گویند: شدت هیلاری قبل از رسیدن به کالیفرنیا افت خواهدنمود تا به یک توفان استوایی بدل شود. این نخستین توفان استوایی است که در بیش از ۸۰ سال اخیر به این ایالت آمریکا می رسد. با اینحال خطر وقوع سیلاب های پرآب و شدید در پی این توفان استوایی بیشتر خواهد شد.
به گزارش آسوشیتدپرس، «جان کانگیالوسی» از مرکز توفند آمریکا روز گذشته اظهار داشت: بنظر می رسد قدرت هیلاری به سرعت درحال افت باشد.
هیلاری قبل تر یک توفند قوی درجه سه با بادهایی به سرعت ۲۱۰ کیلومتر در ساعت بود. قبل از آن هم قوت آن به درجه چهار رسیده بود.
«جو بایدن»، رییس جمهوری آمریکا روز جمعه گفته بود که سازمان مدیریت حوادث اضطراری آمریکا، خدمه و تدارکاتی را از پیش در منطقه مستقر کرده تا در صورت لزوم آماده کمک رسانی باشند.
بخشهایی از مکزیک هم با خطر وقوع سیل روبروست و دولت این کشور ۱۸ هزار سرباز را برای مساعدت با کوشش های نجات درحال آماده باش قرار داده است.
با نزدیک شدن توفان، لیگ برتر بیسبال آمریکا سه بازی در جنوب کالیفرنیا را عقب انداخته و شرکت «اسپیس اکس» پرتاب موشکی از یک پایگاه در ساحل مرکزی کالیفرنیا را دست کم تا دوشنبه به تاخیر انداخته است.
سازمان ملی پارک های آمریکا هم پارک ملی «جاشوا تری» و منطقه حفاظت شده «موهاوی» در کالیفرنیا را برای حفظ ایمنی مردم بسته است. مقرر است در هر دو ناحیه باران زیادی ببارد.
مقام های محلی در شهرهای منطقه، کیسه های ماسه در اختیار ساکنان گذاشته اند تا از خانه ها در مقابل سیل محافظت کنند.
توفندها (هاریکِین) و توفان های استوایی در مکزیک اتفاق نادری نیستند.
اما خروج توفان استوایی از اقیانوس و ورود آن به کالیفرنیا اتفاقی «به شدت نادر» توصیف می شود. آخرین باری که چنین اتفاقی افتاد سال ۱۹۳۹ بود که یک توفان استوایی به شهر «لانگ بیچ» در جنوب «لس آنجلس» رسید.
کارشناسان می گویند که رویدادهای شدید و غیرعادی آب وهوایی در آمریکا و چندین ناحیه دیگر جهان تحت نفوذ تغییر اقلیم که انسان عامل آنست، شکل می گیرد.
ژوئیه گرمترین ماه زمین از زمان شروع رکوردها بود و بعد از آن در روز هشت ماه آگوست هاوایی شاهد حریق مهیبی بود که حداقل ۱۱۱ کشته به جا گذاشت. این مرگبارترین حریق طبیعی در تاریخ آمریکاست.
از علل شدت گرفتن آن آتش سوزی، بادهای توفندی بود که در منطقه جریان داشت.




منبع:

1402/05/29
12:30:01
5.0 / 5
307
تگهای خبر: بازی , دین , سازمان , مدیریت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لینک دوستان قائم