قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت
گزارش مهر از نهمین نمایشگاه ایران نوشت؛

شخصیت های ایرانی در نمایشگاه ایران نوشت پرطرفدار شدند

شخصیت های ایرانی در نمایشگاه ایران نوشت پرطرفدار شدند

قائم: قائم: نهمین نمایشگاه ایران نوشت تا یکشنبه دوم مهر ادامه دارد و خیلی از لوازم التحریرهایی که مزین به شخصیت های ایرانی و قهرمانان ملی هستند، در صدر فروش قرار دارند.خبرگزاری مهر، گروه فرهنگ و ادب _ زینب رازدشت: نهمین نمایشگاه ایران نوشت با حضور بیش از ۲۰۰ مجموعه تولیدکننده ایرانی از یکشنبه ۱۹ شهریور در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان شروع شد و تا یکشنبه دوم مهر ادامه دارد. زمان فعالیت این نمایشگاه از ساعت ۱۰ بامداد تا ساعت ۲۲ است.
این دوره از نمایشگاه نسبت به دوره گذشته رشد دوبرابری داشته است که این رقم نشان میدهد که در عرصه نوشت افزار کشور تحولاتی رخ داده است. در ورودی نمایشگاه بیلبوردی تحت عنوان «دختر خوشگل و با حجابم، خوش آمدی» را شاهد می باشیم. گرچه به نظر می آید که جمله مناسبی نباشد؛ چونکه مخاطبان این نمایشگاه علاوه بر دختران، پسران هم هستند و این نوع خوش آمدگویی آن هم ابتدای امر چندان مناسب نمی باشد. همین طور آوردن کلمه خوشگل در کنار با حجاب، صورت خوشی ندارد و نوعی تناقض است.
از دو در می توان وارد نمایشگاه شد. اگر از در ورودی سمت راست بخواهیم وارد نمایشگاه شویم، غرفه بزرگی با عنوان شانستو امتحان کن مستقر شده است. این غرفه قدری شلوغ تر از دیگر بخش های نمایشگاه است. کودکان پشت هم به صف ایستاده اند تا قدری شانس شأن را امتحان کنند. هر کودک که پشت چرخ گردون قرار می گیرد، با یک زور دست آنرا می چرخاند. چرخ آغاز به حرکت می کند. هر نقطه ای که بایستد، فرد جایزه اش را می گیرد. شانس های چرخ گردون شامل جامدادی، پاک کن، بن تخفیف ۱۰ درصد، لیوان، تراش.... است.

قدری جلوتر در این بخش با عنوان نقاشی بکش و جایزه بگیر، برخی از کودکان پشت میز و صندلی ها نشسته اند و با مداد رنگی های رنگارنگ مشغول نقاشی کشیدن هستند. کنار غرفه سبدی پر از نارنگی قرار داد که به هر کودک بعد از کشیدن نقاشی به او هدیه داده می شود.
مدل چیدمان نمایشگاه قدری متفاوت می باشد. شاید در بیشتر نمایشگاه مدل چیدمان به این صورت بود که شاهد غرفه های مختلفی بودیم اما در این نمایشگاه برای مثال بخش بزرگی به دفتر، بخشی به خودکار، بخشی به لوازم تزئینی مدرسه شامل لوازم مورد نیاز برای کاردستی و… اختصاص داده شده است.
بخش بسیار زیادی از نمایشگاه به دفترهای ۳۰ برگ، ۴۰ برگ، ۵۰ برگ و ۶۰ برگ اختصاص داده شده است. طرح های دفترها مملو از طرح های بومی و ملی است که می توان به شخصیت ها و قهرمانان ایرانی اشاره نمود. طرح خیلی از دفترها با عکس شهدا همچون شهید سلیمانی، شهید صدرزاده، شهید حججی و… اختصاص داده شده است.
خانمی حدود ۳۵ ساله به همراه سه فرزندش برای خرید لوازم التحریر به نمایشگاه آمده بود. او می اظهار داشت: قیمت محصولات این نمایشگاه به نسبت بازار بسیار مناسب تر است. برای مثال دفتر ۶۰ برگی را که سال قبل برای فرزندانم خرید کرده بودم به قیمت ۵۰ هزار تومان بود. این انتظار میرفت که امسال باتوجه به تورم قدری گران تر شود درحالی که همان دفتر را با همان کیفیت در این نمایشگاه با قیمت ۳۶ هزار تومان خریداری کردم.
او اضافه کرد: طراحی های دفترها بسیار مناسب می باشد و حتی کادربندی های داخل دفترها بسیار منظم و منسجم است. جنس برگ ها در کیفیت مناسبی قرار دارد. تنوع محصولات به قدری مناسب می باشد که گاهی انتخاب سخت می شود.

این مادر سه فرزند اظهار داشت: در سالهای پیش بیشتر دفترها ۶۰ برگ، ۸۰ برگ و ۱۰۰ برگ بود درحالی که در این نمایشگاه می توان دفتر ۳۰ برگ پیدا کرد. چونکه تعدادی از دروس همچون علوم نیاز به دفتر کم برگ تری دارد و در این نمایشگاه می توان دفتر ۳۰ برگ را یافت.
در راهروهای نمایشگاه بازیگران گروه نمایشی ققنوس تردد می کنند و با کودکان و نوجوانان به احوالپرسی می پردازند و گاهی با آنها شوخی می کنند. آنها روزانه با دو اجرا میزبان کودکان و نوجوانان هستند. گروه نمایشی ققنوس در روزهای نهمین نمایشگاه ایران نوشت نمایش سنجاب ماجراجو را اجرا می کنند. این نمایش داستان سنجابی را روایت می کنند که بدنبال پاسخ این پرسش است که کتاب از چه تولید شده است و برای پاسخش بدنبال حیوانات جنگل می رود و در نهایت باید بز دانا را پیدا کند تا پاسخ پرسش را از او بگیرد.

در بخشهایی از نمایشگاه شاهد می باشیم که کارتن هایی مملو از محصولات را به داخل می آوردند و کارشناسان درحال چیدمان قفسه ها هستند. قدری که با دقت قفسه ها را نگاه می کنم، متوجه می شوم که تعدادی از محصولات پرمخاطب در روزهای گذشته نمایشگاه ایران نوشت به پایان رسیده است و کارشناسان مجدداً قفسه ها را درحال شارژ هستند. تعدادی از محصولات پرمخاطب شامل دفترهایی با طرح شخصیت بچه زرنگ، شهید حاج قاسم سلیمانی و خیلی از دفاتر نقاشی با طرح های دختربچه چادری است.
انتهای نمایشگاه راهرویی با چندین پله است که وقتی پله ها را پایین می رویم، به طبقه ای دیگر از نمایشگاه ایران نوشت می رسیم. در این طبقه قفسه ها بصورت راهرویی چیده شده است و بیشتر شبیه فروشگاه های بزرگ کشور می ماند. برای مثال در یک راهرو اسباب بازی های مختلف، در راهرویی دیگر کیف و جامدادی، در راهرویی دیگر بازی های فکری، در راهروی دیگر کتاب ها برای هر سنین قرار گرفته است.
بنا بر مشاهدات عینی خبرنگار همه این راهروها آنقدر شلوغ بوده که تردد قدری دشوار است. هر خانواده ای یک چرخ دستی در دست گرفته و خریدهای خودرا در آنجا داده است. البته بنا بگفته کارشناسان هر بخش این دوره از نمایشگاه نسبت به سال قبل شلوغ تر است تا جایی که قفسه ها در بعضی ساعات خالی می شود و سریعاً باید جایش را پر نماییم.
برخی از غرفه ها برنامه های ویژه ای را برای بازدیدکنندگان خصوصاً کودکان و نوجوانان درحال اجرا هستند. تعدادی از آنها به قصه گویی می پردازند، برخی دیگر در تعامل با کودکان و نوجوانان هستند تا مطلبی را به آنها انتقال دهند. برخی دیگر مسابقه نقاشی و شعرخوانی را برای این گروه سنی برگزار می کنند. در هر صورت بازار غرفه ها شلوغ است و کودکان و نوجوانان شادتر از همیشه هستند تا جایی که صدای خنده ها و جیغ و فریادهای ناشی از شاد بودن شأن را تا آن سوی نمایشگاه می توان شنید. گرچه در این بین هم کودکانی هستند که به سبب آنکه والدین شأن آن محصولی که دوست داشتند را خریداری نکرده اند، گریه می کنند و قدری فضا را به هم زده اند اما در هر صورت دنیای کودکانه در ویژه ترین حالت ممکن را می توان در این فضا مشاهده کرد.

محمد یقینی دبیر نهمین نمایشگاه ایران نوشت با اشاره به قیمت های ثابت با وجود تورم اظهار داشت: نوشت افزار قیمت مصرف مشخصی ندارد و به طور معمول بر طبق قدرت خرید آن محله، منطقه و فروشگاه و حتی بر طبق برآورد خودشان محصولات نوشت افزار را قیمت گذاری می کنند. در نمایشگاه ایران نوشت تولیدکننده ایرانی مستقیماً محصولاتش را به اینجا می آورد، قیمت گذاری می کند و در نهایت به فروش می رساند. گرچه ما قبل از برگزاری نمایشگاه با تک تک شأن درباب نرخها صحبت کردیم که حداقل ۱۰ درصد قیمت را پایین تر از قیمت میانگین در سطح شهر کنند. بنا بر این نرخها در نمایشگاه ایران نوشت به نسبت قیمت بازار در سال قبل پایین تر است و همین می تواند حس خوبی را به والدین بدهند، به ویژه که در وضعیت اقتصادی سختی هستیم.
وی اضافه کرد: دفتر به نسبت دیگر لوازم التحریرها قیمت ثابتی دارد. با وجود افزایش دلار اما قیمت کاغذ ثابت بود و همین مورد سبب شد تا قیمت دفترها نسبتاً در قیمت مناسبی باشد. اما متأسفانه قیمت تحریرها به سبب تغییرات در قیمت ارز، بالا رفته است.
دبیر نهمین نمایشگاه ایران نوشت اظهار داشت: روزانه حداقل تعدادی از قفسه ها شارژ می شود و تعدادی از محصولات برای کودکان و نوجوانان جذاب است. یکی از خاصیت های این چنین نمایشگاه ها این است که بطور مستقیم از مردم بازخورد محصولات را می گیریم. حتی این امر به نفع تولیدکنندگان است که به طور مستقیم با مردم در ارتباط هستند و بازخورد تولیدات شأن را مستقیم از مردم دریافت می کنند. این امر بسیار می تواند به روند رشد کار کمک نماید.
وی در پاسخ به این پرسش که چه محصولاتی بیشتر در قفسه ها شارژ می شود، اظهار داشت: شارژ شدن باردیگر محصولات بستگی به قیمت، کیفیت و بسته بندی مناسب آن دارد. ما در این نمایشگاه بیش از ۶۰ مجموعه تولیدکننده حضور دارند که دفتر عرضه می کنند. این رقم برای محصول ملی واقعاً یک رشد شمرده می شود. یعنی والدین در این نمایشگاه با ۶۰ نوع تنوع دفتر روبروست.
یقینی اظهار داشت: متأسفانه انگاره ذهنی این است که مردم از محصولات و طرح های ایرانی و بومی استفاده نمی کنند درحالی که نمایشگاه ایران نوشت و تعدادی از تیم ملی نوشت افزار ایران ثابت کرد که مردم از این طرح ها استقبال می کنند. حتی طرح هایی که برگرفته از المان های ادبی، شخصیت های تلویزیونی و جذاب بود، بیشتر مورد استقبال کودکان و نوجوانان قرار گرفت. ما در نمایشگاه با وجود این که طرح و کاراکتر خارجی نداریم، اما یک نفر هم به ما نمی گوید که این محصولات ایرانی ضعیف است و یا نیازش را برطرف نمی نماید.
وی اضافه کرد: استقبال از نهمین نمایشگاه ایران نوشت بسیار بالا بود. سال قبل حدود ۳۰۰ هزار بازدیدکننده طی ۱۸ روز داشتیم و روزانه چیزی حدود نزدیک به ۲۰ هزار نفر برای بازدید حضور داشتند. امسال طبق برآورد فعلی چیزی حدود ۲۰ درصد بیش از پارینه است و حتی در ایام مشابه ۲۰ درصد استقبال بیشتری را شاهد بودیم. ما روزانه ۲۵ هزار نفر بازدیدکننده داریم.

دبیر نهمین نمایشگاه ایران نوشت اظهار داشت: همه شخصیت ها و قهرمانان ملی و بومی ایران با اختلافات بسیارناچیز مورد استقبال قرار گرفته اند. امسال شش شخصیت ویژه در نمایشگاه داشتیم که می توان به لوپتو، پسردولفینی، ببعی، ماجراهای نوید و بچه زرنگ داشتیم. بچه زرنگ با وجود این که هنوز اکران نشده است و تنها در جشنواره فیلم فجر پارینه شاهد اکرانش بودیم، اما به سبب جذاب بودن شخصیت هایش، همه لوازم التحریر و دفترهایش مورد استقبال قرار گرفت. کودکان و نوجوانان بطور کامل با شخصیت های ایرانی آشنا هستند و از لوازم التحریر آنها استقبال کردند.
قفسه ها پر و خالی می شود، راهروها مملو از بازدیدکنندگانی است که کیسه های زیادی را در دستان دارند و کودکان و نوجوانان خوشی که در کنار والدین شأن احساس رضایت می کنند. صندوق ها شلوغ است و مشتریان صف کشیده اند. هیجان خاصی در نمایشگاه برقرار است. آهنگ های کودکانه ای که درحال پخش شده است: باز بوی ماه مدرسه...... گروههای تئاتری که با کودکان و نوجوانان درحال تعامل هستند… و برنامه های بسیاری که در غرفه ها و محوطه نمایشگاه برقرار است...
نهمین نمایشگاه ایران نوشت که از یکشنبه ۱۹ شهریور در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان کار خودرا آغاز نموده است تا دوم مهر از ساعت ۱۰ تا ۲۲ ادامه دارد.


منبع:

1402/06/31
13:24:00
5.0 / 5
232
تگهای خبر: بازی , برنامه , جشن , جشنواره
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان قائم