قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت
روز شمار جنگ ایران و عراق، ۱۶ و ۱۷؛

یک کامیون مهمات عراقی به دست نیروهای خودی افتاد

یک کامیون مهمات عراقی به دست نیروهای خودی افتاد

قائم: یک کامیون مهمات عراقی به دست نیروهای خودی افتاد. مقر دیده بانی دشمن توسط هوانیروز منهدم شد و عده ای از نیروهای دشمن به اسارت درآمدندخبرگزاری مهر، گروه فرهنگ و ادب_ الناز رحمت نژاد: همزمان با ۱۵ و ۱۶ مهر ۱۳۵۹ مصادف با شانزدهمین و هفدهمین روز از شروع جنگ تحمیلی با تورق روزشمار جنگ ایران و عراق، کتاب چهارم، هجوم سراسری که توسط مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گردآوری شده، به رد پیشنهاد ترک مخاصمه مسکو از جانب ایران و پیشروی دشمن در جبهه خرمشهر پرداختیم که مشروح آن در ادامه این گزارش می آید؛
شانزدهمین روز از شروع جنگ تحمیلی در حالی شروع شد که رزمندگان اسلام شبیخون موفقیت آمیزی را مقابل مقر فرماندهی نیروهای دشمن در پل نو (خرمشهر) پشت سر گذاشتند. از جانب دیگر، عراقی ها در سپیده دم طی عملیاتی پیشروی کرده، ساختمان اداره بندر را تصرف کردند که با تلاش نیروهای خودی پیشروی آنها متوقف گردید. در طول روز نیروهای دشمن از دو محور دیگر خرمشهر آغاز به تهاجم کردند، ولی کاری از پیش نبردند. امروز اجرای آتش و بمباران روی آبادان و اهواز خساراتی به بار آورد. در محور کرخه کور، دشمن ضمن تقویت نیروهای خود، کوشش برای حرکت به سمت اهواز را آغار کرده است. در محورهای دهلران، گیلان غرب، سرپل ذهاب و قصرشیرین نبردهایی بین نیروهایی خودی و دشمن صورت گرفت که برخی با موفقیت همراه بود. در این روز هواپیماهای دشمن علاوه بر پشتیبانی یگان های زمینی به بالای ده شهر تجاوز کردند و نقاط مسکونی، تأسیسات صنعتی، نفتی و مخابراتی را بمباران کردند. در جریان این تجاوزات چند هواپیمای دشمن سرنگون شد. از طرفی، هواپیماهای ارتش جمهوری اسلامی با هدف قرار دادن یک ستون زرهی دشمن، پادگان نظامی و تأسیسات صنعتی و مخابراتی، ضرباتی به دشمن وارد کردند.
با سپری شدن دو هفته از جنگ، همچنان اختلاف نظر بر سر نحوه ادامه جنگ و به کارگیری نیروها ادامه دارد. بنی صدر استفاده از ارتش و ادوات زرهی را تنها چاره می داند در صورتیکه جناح مقابل تکیه بر تکنیک صرف را کافی ندانسته، معتقد به جنگ مردمی است. از نظر سیاسی، جمهوری اسلامی ضمن رد پیشنهاد مسکو برای خاتمه‌ی جنگ از آن کشور به خاطر کمک های نظامی به عراق انتقاد نمود. کوشش های شوروی برای تجدید اعتبار از دست رفته خود در کشورهای اسلامی به علت آثار ناشی از اشغال افغانستان، همچنان ناموفق است. در این شرایط آمریکا با استفاده از خلاء قدرت منطقه و هراس دولتهای عرب از انقلاب اسلامی، به تثبیت موقعیت خود در میان کشورهای منطقه مشغول می باشد. همین طور کشورهای مرتجع عرب بصورت سرسام آوری به تقویت سیاسی و نظامی عراق مبادرت ورزیده اند.
حملات و درگیری های زمینی
جبهه جنوبی
به گزارش سپاه خوزستان: «ساعت ۲۴ الی ۱ بامدادان امروز، نیرویی متشکل از سپاه و ارتش به مقر فرماندهی ارتش عراق در پل نو خرمشهر، شبیخون زدند که عملیات با موفقیت کامل انجام شد. امروز بامداد نیز هلیکوپترهای خودی ضربات مؤثری به نیروهای عراقی وارد کردند.»
در سپیده دم روز پانزدهم مهر، نیروهای عراقی آغاز به پیشروی کردند و توانستند ساختمان اداره بندر را تصرف کنند، امّا نیروهای خودی با وجود تعداد کم مانع پیشروی آنها شدند. یکی از فرماندهان نیروی ویژه عراق می گوید: «نیروهای اسلامی موجود در منطقه بندر در مقایسه با نیروهای ما خیلی کم بودند، با این همه بعد از نبردی سنگین، توانستند ده ها تن از نیروهای ما را کشته یا مجروح سازند و سپس با یک نبرد قهقرایی توانستند جلوی ساختمان بندر، پیشروی ما را سد کنند».
امروز از محور پلیس راه و ساختمان های پیش ساخته، دشمن حمله کرد که موفقیتی نداشت و بعد از تحمل خسارت های سنگین به مواضع خود برگشت. ضمناً امروز بنی صدر برای چند لحظه وارد خرمشهر شد و با استقرار در فرمانداری و حضور در بین مردم و استماع شعارها و نظاره چشمان منتظر و چهره ملتهب آنها شهر را ترک کرد.
صبح امروز ۲ میگ عراقی به آبادان حمله ور شدند و یکی از تانکرهای بزرگ پالایشگاه را منهدم کردند. این دو میگ در اثر آتش ضدهوایی ارتش سقوط کردند. آبادان همچنان زیر آتش توپخانه دشمن قرار دارد، ولی در دو روز گذشته آتش کاتیوشای خودی بسیار کارساز بوده است. امروز خمپاره های دشمن در اهواز تعدادی شهید و مجروح بجای گذاشت و خساراتی به بار آورد. همین طور در یک کیلومتری جنگل نورد، تعدادی تانک و نیروی عراقی مشاهده شده اند.
از سوی دیگر به گزارش سپاه خوزستان: «نیروهای عراقی از جانب کرخه کور تقویت شده، درحال پیشروی به سمت اهواز هستند.» در آخر جبهه جنوبی «موسیان به تصرف نیروهای خودی درآمده است. این اقدام توسط برادران داوطلب از ایلام و نجف آباد با پشتیبانی ارتش صورت گرفت. رزمندگان از موسیان به طرف نهر عنبر در حرکت اند، ولی به خاطر عدم پشتیبانی زرهی، موقعیت نیروهای داوطلب در موسیان در خطر است.»
جبهه میانی
به گزارش اداره مرکزی اطلاعات سپاه: «رزمندگان اسلام در منطقه ایلام مبادرت به حمله ای مقابل دشمن کردند که با واکنش عراقی ها مواجه گشتند. نیروهای داوطلب متحمل ۳۵ شهید و اسیر شدند.»
بنا به اظهار معاون استانداری ایلام: «امروز در منطقه دهلران طی یک نبرد تعدادی بعثی به هلاکت رسیدند و ۵ نفرشان اسیر شدند». به گزارش اطلاعات سپاه: «طی حمله هلیکوپترهای هوانیروز به مواضع نیروهای عراقی در منطقه ۸ مهران، ۲۱ تانک و تعدادی خودروی حامل مهمات منهدم و ۸۰ نفر از دشمن کشته شدند».
به گزارش خبرگزاری پارس: «امروز در جبهه گیلان غرب، نیروهای رزمنده و عشایر با نیروهای دشمن به نبرد شدیدی برخاستند. بر اثر آتش توپخانه دشمن در این شهر ۴ نفر شهید و ۱۲ نفر مجروح شدند.»
تیمسار فلاحی در مصاحبه ای اعلام نمود: «منطقه عمومی سر پل ذهاب از روز گذشته زیر سنگین ترین فشارهای زمینی و هوایی دشمن قرار داشته است. عراق دیشب ۳ گردان کماندویی به این منطقه وارد کرد تا بتواند در گیلان غرب نفوذ کند که با دفاع مردم شهر و همکاری نیروهای نظامی، ۱۰ نیروهای عراقی متلاشی شدند.»
همچنین خبرگزاری پارس گزارش داد: «امروز در جبهه سرپل ذهاب، نیروهای عراقی کوشش کردند از محور سراب گرمبه پشت جبهه نیروهای جمهوری اسلامی رخنه کنند. امّا از زمین و هوا مورد حمله قرار گرفته، متحمل تلفات سنگینی شدند و ۱۰ نفر از نیروهای دشمن به اسارت درآمدند.»
سپاه کرمانشاه اعلام کردند: «در سرپل ذهاب طی درگیری بین نیروهای خودی و متجاوزین عراقی در حدفاصل کوره موش و قراویز، ۴۰ نفر از دشمن کشته و ۸ نفر اسیر شدند. در منطقه کامیاران در یک درگیری در محل الک (غرب کامیاران)، ۴۰ نفر از مهاجمین کشته و از نیروهای خودی ۳ نفر شهید و ۱۲ مجروح شدند.»
حملات و درگیری های هوایی
تهران: هواپیماهای عراقی بعدازظهر امروز به تهران حمله کردند که طی آن به قسمتی از صنایع هلیکوپترسازی خسارات وارد شد. در جریان این حمله، یکی از میگ های دشمن سرنگون شد و در جنوب کهریزک سقوط کرد.
آبادان: بامداد امروز دو میگ عراقی با تجاوز به حریم آبادان، یکی از مخازن بزرگ پالایشگاه را هدف قرار دادند و بخشهایی از پالایشگاه را بمباران کردند، دو میگ مزبور توسط آتش بارها هدف قرار گرفتند و سقوط کردند.
اندیمشک: بامداد امروز ۲ میگ عراقی شهر اندیمشک را بمباران کردند که در اثر آن ۲۱ واحد ۱۵ مسکونی ویران، ۶ نفر شهید و ۳۰ نفر مجروح شدند.
دزفول: هواپیماهای دشمن امروز ایستگاه اصلی برق دزفول را منهدم کردند که در پی آن آب ۱۶ شهر نیز قطع شد.
ایلام: شهر ایلام امروز چند نوبت هدف حمله‌ی میگ ها قرار گرفت. یک میگ در کوه های ایلام سقوط کرد. همین طور در حمله جنگنده های عراقی به توابع دهلران، یک میگ عراقی سقوط کرد.
کوهدشت: یک میگ عراقی امروز به مقر بسیج و سپاه کوهدشت لرستان حمله کرد.
کرمانشاه: در ساعت ۱۹/۳۰، هواپیماهای دشمن به مدت ۱۰ دقیقه کرمانشاه را مورد تجاوز قرار دادند که با مقابله آتشبارها متواری شدند.
همدان: هواپیماهای عراقی امروز ۳ بار اسد آباد همدان را مورد حمله قرار دادند و اطراف ایستگاه ۲۰ ماهواره و سیلورا بمباران کردند که خساراتی درپی نداشت.
ارومیه: امروز میگ های عراقی قصد بمباران فرودگاه ارومیه را داشتند که موفقیتی کسب نکردند و بدنبال آن فرودگاه را به مسلسل بستند.
خلاصه اطلاعیه های ستاد مشترک ارتش
اطلاعیه ۱۴۴
ساعت ۱۰ بامدادان امروز میگ های عراقی به آبادان حمله کردند که دلاوران ارتش با آتشبارهای ضد هوایی دو میگ را سرنگون ساختند.
اطلاعیه ۱۴۶
در حملات سنگین روز ۵۹/۷/۱۵، رزمندگان دلیر ایران در مناطق سرپل ذهاب و نوار مرزی ایران تلفات سنگینی به نیروهای دشمن وارد کردند و ۹۰ نفر از نیروهای عراقی با سلاح و تجهیزات خود به ارتش اسلام پیوستند. در منطقه خرمشهر نیروهای مسلح ارتش و سپاه با کمک مردم و برادران مسلح محلی بر اوضاع مسلط شدند و تجاوزات مزدوران عراقی را به شدت سرکوب کردند.
اطلاعیه ۱۴۷
در ساعت ۶ بامدادان امروز، یگان های ارتش و ژاندارمری در منطقه غرب کشور با یگان های پیاده و مکانیزه دشمن به نبرد پرداختند و ضرباتی بر مزدوران عراقی وارد ساختند. در این درگیری ها بیش از ۲۰ قبضه کلاشینکف و مقدار قابل توجهی از مهمات دشمن به غنیمت درآمد و ۹ نفر از نیروهای دشمن ۲۴ اسیر شدند.
قسمتی از اطلاعیه ۱۷۰
فعالیت های نیروی هوایی در روز ۵۹/۷/۱۵:
۱_ انهدام یک ستون زرهی و دو دستگاه رادار و آنتن ماکروویو
۲_ انهدام دکل رادیو تلویزیون عماره و یک کارخانه نظامی و بمباران پادگان سیدصادق
۳_ انهدام تلمبه خانه و ژنراتور و تأسیسات نفتی کمال غرب
خلاصه بیانیه نظامی عراق
بیانیه ۶۳
هواپیماهای عراق بامدادان امروز ایستگاه مخابراتی ماهوار و اسدآباد همدان را بمباران کردند. فرودگاه دزفول، منطقه صنعتی اندیمشک و ایستگاه تلویزیون آبادان نیز بمباران شده است. هواپیماهای ایران سحرگاه امروز هدف های غیرنظامی و اقتصادی کرکوک و بخش سلیمانیه را بمباران کردند. در اثر این حملات دو غیرنظامی کشته و چند خانه در سلیمانیه ویران شد.
بازتاب حملات و درگیری ها
رادیو لندن: در طول شب عراقی ها به تقویت موقعیت خود در اطراف بندر خرمشهر ادامه داده اند. خرمشهر بااینکه در محاصره است، ولی به گفته‌ی فرماندهان عراقی هنوز تعداد کمی از ایرانیان از شهر دفاع می کنند. مطلب مهم این است که در فاصله ۳ روز گذشته کمکی از جانب نیروی هوایی ایران به نیروی زمینی که فوق العاده در فشار هستند، نشده است. حمل تجهیزات، ساخت پل و حمل و نقل در شب گذشته بمنظور عبور خودرو های زره پوش، نشانه‌ی یک حمله برنامه ریزی شده از راه آبی شط العرب به ایران است. کوشش های عراقی ها برای تصرف یک پل مهم بر روی کارون واقع در جاده اصلی آبادان، با ناکامی روبرو شده است.
رادیو لندن: بعد از گذشت ۲ هفته از جنگ بالاخره عراقی ها کنترل بندرگاه خرمشهر را در دست گرفتند، امّا مقاومت نیروهای ایرانی در شهر خرمشهر ادامه دارد. خبرنگاران عربی که روز گذشته به بندرگاه خرمشهر رفتند، می گویند نیروهای عراقی به غارت کالاهای موجود در بارانداز پرداختند. در حقیقت نیروهای عراق هنوز مقاومت را در شهر بطورکامل درهم نشکسته اند و بعد از دو هفته بمباران های سنگین و جنگ زمینی، هنوز با مشکلات روبه رو هستند.
رادیو آمریکا: مقاومت نیروهای ایران برای کارشناسان نظامی اعجاب انگیز است. این کارشناسان ادعاهای دولت عراق را در خصوص سقوط خرمشهر باور ندارند. به اعتقاد این منابع به رغم تلفات و خسارات فراوان، نیروهای عراقی تا حالا نتوانسته اند خرمشهر را تصرف کنند. نیروهای عراقی که واحدهای هلیکوپتر خودرا نیز به پشتیبانی نیروی زمینی وارد کارزار کرده اند، به سمت مرکز استان ایلام درحال پیشروی هستند. نبرد در نواحی مرکزی همچنان جریان دارد و نیروهای عراق که درصدد گذر از رود کرخه و رسیدن به شهر دزفول هستند، تا حالا دو بار مجبور به عقب نشینی شده اند.
خبرگزاری یونایتدپرس: امروز ایران و عراق نیروهای کمکی خودرا به سمت خرمشهر برای جنگ سنگینی که مقرر است در آبادان روی دهد، اعزام داشتند. عراق نیروها و تانک های خودرا برای ساختن پل های موقت نظامی در منطقه خرمشهر گسیل داشته است.
خبرگزاری فرانسه: روزنامه کویتی السیاسه به نقل از یک مقام عراقی ادعا کرد: نیروهای عراقی طی دو هفته اول جنگ با ایران حدود چهار هزار نفر از نیروهای ایرانی را به اسارت درآورده اند. نتایج ادعای حضور نیروهای لیبیایی و سوری در بین زندانیان به زودی منتشر می شود. واحدهای کماندویی هوابرد ایران در پشت نیروهای عراقی پیاده شده اند. به گزارش متخصصان نظامی، از شروع جنگ ایران و عراق این نخستین باری است که ایران از نیروهای هوابرد استفاده می نماید. متخصصان نظامی معتقدند در این حمله واحدهای هوابرد از هلیکوپتر بهره برده اند.
رادیو آمریکا: کارشناسان آمریکایی می گویند نبردهای هوایی ایران و عراق استراتژی نظامی خاصی ندارد و تنها هدف از حمله های هوایی، نابودی تأسیسات مهم و صنعتی، خصوصاً تأسیسات نفتی دو کشور است.
رادیو اسرائیل: تهران که شهری بطورکامل بی دفاع است و در مقابل حمله هوایی کمترین امکاناتی ندارد، دو روز است مرتب مورد حمله هواپیماهای عراقی قرار می گیرد. عراقی ها ابتدا از بمباران شهرها خودداری می کردند، ولی حالا به تلافی بمباران ایرانی ها، شهرها را نیز منهدم خواهند کرد.
رادیو لندن: بنا به گفته‌ی منابع اطلاعاتی آمریکا، ایران هواپیماهای جنگی خودرا از دست داده است. در جنگ های هوایی هر دو طرف قادر بودند بوسیله حملات هوایی خسارات زیادی به تأسیسات مهم نفتی یکدیگر وارد کنند، ولی هیچ یک از طرفین حمایت کافی هوایی از نیروهای زمینی خود نکرده است. ایران تعداد زیادی از فانتوم ها و جنگنده های اف ۵ خودرا در جنگ به کار گرفته، ولی هواپیماهای پیشرفته اف ۱۴ تا حالا در جنگ شرکت نداشته اند.
خبرگزاری رویتر: مقامات سوریه گفتند: حمل نفت خام از خط لوله سوریه به دلیل بمباران های هواپیماهای ایرانی متوقف گردیده است. این خط لوله در منطقه جنوب غربی کرکوک لطمه پذیر است.
رادیو لندن: خبرنگار روزنامه تایمز می نویسد: با وجود کلیه مطالبی که درباره ی درگیری یک جنگ تمام عیار زمینی، هوایی و دریایی گفته می شود، نیروی دریایی کوچک عراق هنوز یک تیر هم شلیک نکرده است و حتی یک تن از ۲ هزار نفر افراد نیروی دریایی عراق هنوز یک کشتی جنگی ایران را به چشم ندیده است. نیروی دریایی ایران به ندرت وارد درگیری شده و تنها عملیات مهمی که نیروی دریایی ایران در آن شرکت داشته، بیش از یک هفته قبل هنگامی روی داد که کشتی های ایران دو ترمینال نفت در سواحل الامیه و البکر را مورد حمله قرار دادند.
رادیو کلن: سر فرماندهی ارتش عراق اعلام نمود که تابحال نیروهای عراق موفق به غرق ۱۰ کشتی جنگی ایران در منطقه شط العرب شده اند. این مساله هنوز مورد تائید مقامات ایرانی قرار نگرفته و بعید به نظر می آید حقیقت داشته باشد.
رادیو آمریکا: یک افسر عالی رتبه عراقی اظهار داشت: کشتی های عراقی یک هفته تمام کشتی های ایرانی را در پایگاه هایش تحت محاصره قرار داده اند و مانع شرکت آنها در جنگ شده اند. در سومین روز نبرد همین که دو کشتی ایرانی مورد حمله قایق های توپ دار عراق قرار گرفتند، قایق های ایرانی به تنگه هرمز عقب نشینی کردند.
جمهوری اسلامی ایران (اوضاع داخلی، مواضع و…)
رئیس جمهور (بنی صدر): صدام گمان می کرد که انقلاب پشت دیوار سربازخانه ها مانده است و به درون نیامده و میان مردم انقلابی و ارتش ما تضاد آشتی ناپذیر وجود دارد و بمحض حضور دشمن در مرزها، ارتش مجال پیدا می کند که رو در روی مردم بایستد صدام گمان می کرد که انقلاب پشت دیوار سربازخانه ها مانده است و به درون نیامده و میان مردم انقلابی و ارتش ما تضاد آشتی ناپذیر وجود دارد و بمحض حضور دشمن در مرزها، ارتش مجال پیدا می کند که رو در روی مردم بایستد.
رئیس مجلس شورای اسلامی (آقای هاشمی رفسنجانی) در دیدار با سفیر شوروی: اگر این مسأله که در جهان دیوانه ها موجب خسارت و اذیت می شوند، مورد قبول شماست، پس اجازه ندهید دیوانه ای مثل صدام که موذیانه داعیه جنگ و کشور گشائی دارد، از امکانات شما استفاده نماید و به شما پشت گرمی داشته باشد.
رئیس مجلس شورای اسلامی در مصاحبه با خبرنگاران: من مجموعاً فکر می کنم این جنگ اگرچه بر ما تحمیل شده، مفید می باشد. خبرهایی که از داخل عراق رسیده، حاکیست که پایه های صدام را سست تر کرده و تضادهایی که صدام در کشور داشته، رو به رشد است و زبان انتقاد باز شده یا اینکه درحال جنگند، قدرت فشار از قدرت صدام درحال گرفته شدن است. در مجموع حرکت در داخل عراق به طرف تضعیف قدرت صدام است و درست نقطه مقابل آن در ایران است، یعنی در راستای تحکیم موقعیت انقلاب پیش می رویم. سیاست ما این بود که جنگ را یک مقدار بیش از آن چه که الان بر تکنیک متکی است، به نیروهای مردم منتقل نماییم که این عمل تضمین نهایی کشور و شکست ناپذیر است.
عراق
وزیر امور خارجه عراق: عراق آماده است در صورت گسترش جنگ ایران و عراق به کشورهای کویت و بحرین یا هر کشور دیگر حوزه خلیج فارس، به کمک این کشورها بشتابد.
مواضع و اقدامات کشورها
رئیس جمهور آمریکا: به نظر می آید اتحاد جماهیر شوروی قصد ندارد جنگ در منطقه خلیج فارس بطور کامل انجام گیرد. بزرگترین تهدید برای امنیت آمریکا دخالت شوروی یا هر کشور دیگر خلیج است.
وزیر دفاع آمریکا: ایالات متحده علاوه بر چهار هواپیمای آواکس که به عربستان فرستاده، رادارهای زمینی نیز به آن کشور خواهد داد و تعداد پرسنل نظامی آمریکا به عربستان به پانصد نفر افزایش خواهد یافت.
سخنگوی وزارت دفاع آمریکا: آمریکا هم اکنون به همت خود در تجهیز عربستان در مقابل هر حمله ای ناشی از جنگ ایران و عراق ادامه می دهد. آمریکا به اردن گفته که از سلاح های آمریکایی جز در حالات دفاع از خود استفاده نمی گردد، و این به این مفهوم است که واشنگتن به اردن فهمانده که نمی تواند سلاح های ساخت آمریکا را که در اختیار دارد، در اختیار عراق بگذارد.
روزنامه الرای: ایالات متحده تصمیم گرفته، یک کمک نظامی در اختیار اقلیت کرد خاورمیانه قرار دهد. این تصمیم در جریان ملاقاتی که میان ۲۰ تن از شخصیت های کرد و مقامات رسمی آمریکا در پنتاگون صورت گرفت، اتخاذ شده است.
سفیر شوروی در دیدار با آقای هاشمی رفسنجانی: ما به آن مدلول ابرقدرت نیستیم. ما صدمات فراوانی در جنگ جهانی دیده ایم و با جنگ مخالفیم و ترجیح می دهیم مشکلات و مسائل خودرا با سیاست حل نماییم و اصولاً جنگ را دیوانه ها شروع می کنند. منابع نظامی انگلیس فاش ساختند که عراق قصد داشت یکی دو ساعت بعد از وقوع جنگ سه جزیره راهبردی تنب بزرگ و کوچک و ابوموسی را با حمایت عمان اشغال کند. انگلیس از عمان خواست این کار را انجام ندهد و در نتیجه عراقی ها از انجام این کار منصرف شدند.
شاه اردن: ایران سال ها به تسلط خود بر خلیج (فارس) ادامه داد و حال نوبت آن رسیده که حدود حقیقی خودرا درک کند. عراق نمی خواهد و نباید بخواهد که ایران را قسمت کند. این عقیده که خلیج فارس به یک محافظ احتیاج دارد، عقیده بدی است.
روزنامه کویتی القبس: اردن نیروی ۴۰۰۰۰ نفری مجهزی را در مرز خود با عراق مستقر کرده تا در صورت لزوم مقابل ایران وارد جنگ کند. به دستور نخست وزیر اردن، کلیه کامیون های بخش خصوصی برای حمل کالا به عراق در اختیار دولت اردن قرار گرفتند.
جبهه اسلامی آزادی بخش بحرین: از آغار جنگ عراق با ایران، کلیه وسایل ارتباط جمعی بحرین که تحت کنترل دولت آل خلیفه است، فقط اخباری که از طرف دولت بعث منعکس می شود، پخش می کنند.
ت حلیل ها و تفسیرها
خبرگزاری یوناپتدپرس به نقل از روزنامه واشنگتن پست: جنگ ایران و عراق سبب تغییر آرام ولی مهم در سیاست خارجی آمریکا شده است که با عربستان سعودی و دیگر کشورهای تولیدکننده نفت در خلیج فارس ارتباط دارد. کارتر قبول کرده که نه فقط از این کشورها در مقابل تجاوز خارجی دفاع کند، بلکه چنانچه بحران اخیر نشان داده، از این کشورها در مقابل خطرات فزاینده داخل منطقه نیز دفاع خواهدنمود.
رادیو باکو: آمریکا حضور نظامی خودرا در خاور نزدیک و خاورمیانه توسعه می بخشد. منطقه خاورمیانه و خاور نزدیک در حلقه پایگاه های نظامی آمریکا قرار گرفته اند. در عمان، سومالی و مصر برای ناوگان دریایی و هوایی آمریکا تکیه گاه های ایجاد می شود و در مدخل خلیج فارس ارتشی از ناوهای جنگی آمریکا گردآمده است. آمریکا می خواهد به بهانه دفاع از منابع نفت و راه های حمل آن، نظارت خودرا بر منطقه برقرار سازد. فعالیتهای نظامی آمریکا بر اثر جنگ ایران و عراق توسعه یافته است.
رادیو اسرائیل: هم اکنون نوعی نتیجه مساوی در جنگ ایران و عراق به دست آمده و ظاهراً توانایی هیچ یک از ارتش های درگیر برای تعیین موقعیتی آشکار و قاطع کافی نیست.
هفدهمین روز از جنگ تحمیلی با تهاجم شدید نیروهای دشمن به خرمشهر شروع شد و مهاجمین توانستند در چند محور پیشروی کنند. امروز همچون روزهای گذشته، اجرای آتش روی آبادان و اهواز ادامه یافت. از جانب دیگر، توپخانه ارتش مواضعی از نیروهای دشمن را در منطقه فاو منهدم کرد. رزمندگان در محور اهواز دشمن را از منطقه ملیحان عقب راندند. در پی آزادی بستان در ایام گذشته، امروز این شهر زیر آتش شدید دشمن قرار گرفت و در نقاط مرزی استان ایلام و استان کرمانشاه بین نیروهای خودی و دشمن درگیری ادامه یافت. در این روز نیروهای دشمن نقاطی از دزفول و لرستان را بمباران کردند و پیش از نیمه شب با شلیک چهار فروند موشک زمین به زمین، شهر دزفول را به خاک و خون کشیدند. هواپیماهای ارتش جمهوری اسلامی ایران، امروز طی ۳ عملیات، تأسیسات اقتصادی و صنعتی دشمن را هدف قرار دادند.
با گذشت ۱۷ روز از شروع جنگ، نیروهای مکانیزه و زرهی عراق بدنبال حملات چریکی پاسداران انقلاب اسلامی و مقاومت نیروهای مردمی، زمین گیر شده، از پیشروی در داخل خاک ایران باز مانده اند. ناکامی اقدامات نظامی به همراه پافشاری تهران در عدم پذیرش هیأت های صلحی که با شکست اهداف اصلی عراق به تلاش افتاده اند، حکام بغداد را به شدت مستأصل کرده است. در صورتیکه جمهوری اسلامی خودرا برای یک جنگ طولانی آماده می کند، عراق در پی خلاص شدن از جنگی است که توان ادامه آنرا در خود نمی بیند. از طرفی، شوروی در مقابل تقویت پایگاه های آمریکا در منطقه و سرازیر شدن تجهیزات و تسلیحات و ناوهای آمریکا به این منطقه، تهدید به واکنش کرده است. اسرائیل آمریکا را تشویق به دخالت مستقیم برای کنترل خلیج فارس و حوزه های نفتی خاورمیانه می کند.
حملات و درگیری های زمینی
جبهه جنوبی
آمادگی دشمن برای یک تهاجم همه جانبه خرمشهر را مورد تهدید اساسی قرار داده است، مخصوصاً که با گذشت شانزده روز از شروع جنگ و خستگی طاقت فرسای ناشی از پیکارها و مقاومت ها، بر روح و جان رزمندگان جراح تهایی وارد ساخته است. علاوه بر آن، شهادت و جراحت تدریجی نیروها و عدم جایگزینی نیرو، محورهای گوناگون هجوم دشمن را با کمبود نیروی مدافع مواجه ساخته است. به هر تقدیر، از سپیده دم هفدهمین روز نبرد، هجوم دشمن از محورهای مختلف به سمت خرمشهر شروع شد و شهر زیر حجم سنگینی از آتش قرار گرفت.
آمادگی دشمن برای یک تهاجم همه جانبه خرمشهر را مورد تهدید اساسی قرار داده است، مخصوصاً که با گذشت شانزده روز از شروع جنگ و خستگی طاقت فرسای ناشی از پیکارها و مقاومت ها، بر روح و جان رزمندگان جراحتهایی وارد ساخته است. علاوه بر آن، شهادت و جراحت تدریجی نیروها و عدم جایگزینی نیرو، محورهای گوناگون هجوم دشمن را با کمبود نیروی مدافع مواجه ساخته است
پیکار و مقاومت سرسختانه نیروهای خودی در بندر بگونه ای بود که حتی یگان های دشمن را گرفتار شگفتی کرد، بنا به اعتراف فرماندهان یگان های مأمور در خرمشهر، «فوق العاده قهرمانانه بود»، ولی با عنایت به مشکلاتی که گوشه ای از آن ذکر شد، نیروهای دشمن در بیشتر محورهای هجوم، توانستند پیشروی کنند.
شهربانی خرمشهر نیز طی گزارشی اعلام نمود: «نیروهای دشمن در اطراف محوله گمرک و پل نو با نیروهای خودی درگیر بودند که این درگیری اکنون (ساعت ۱۹) نیز ادامه دارد.»
در محور آبادان، شب گذشته دشمن با شلیک «خمسه خمسه»، علاوه بر ایجاد خرابی، چند نفر از مردم را شهید و مجروح کرد. از طرفی، امروز توپخانه ارتش مواضع دشمن را در اسکله فاو در هم کوبید که نتایج خوبی در پی داشت.
طبق گزارش ستاد لشکر ۹۲ زرهی اهواز، هوانیروز و نتایج شناسایی منطقه را چنین اعلام نموده است: «در مثلثی که رئوس آنرا ایستگاه دارخوین، حسینیه و شریعه تشکیل می دهد، با عنایت به گسترش عمده قوای عراقی که مشاهده گردیده، تصور می رود دشمن از دو محور، یکی از دارخوین به سمت آبادان و دیگری پس از عبور از رودخانه، از شریعه به سمت اهواز پیشروی نمایند.»
به گزارش سپاه خوزستان: «در محور اهواز، نیروهای دشمن بر اثر حمله نیروهای خودی، از پشت ملیحان عقب نشینی کرده، به پشت جاده خرمشهر یعنی به طرف غرب رفته اند.»
طبق اعلام ستاد مشترک ارتش: «واحدهایی از لشکر عراق در مناطق شوش، چنانه و فکه مستقر بوده و نقل و انتقال نیروهای خودی را تحت نظر دارند.»
جبهه میانی
بنا به اظهار معاون استانداری ایلام: «برادران هوانیروز در منطقه مهران، تعدادی تانک و کامیون مهمات دشمن را منهدم کردند و قریب ۲۰ نفر از نیروهای دشمن را به هلاکت رساندند.»
به گزارش ژاندارمری ایلام: «پاسگاه شور شیرین (منطقه صالح آباد)، از ساعت ۸ روز جاری زیر آتش شدید دشمن قرار گرفته است.»
در جبهه های استان کرمانشاه نیز نبرد ادامه دارد. به گزارش خبرنگار یکی از روزنامه های بامداد از این منطقه: «یک کامیون مهمات عراقی به دست نیروهای خودی افتاد. مقر دیده بانی دشمن توسط هوانیروز منهدم شد و عده ای از نیروهای دشمن به اسارت درآمدند.» همین طور با وجود حملات شدید توپ خانه به نقاط مسکونی گیلان غرب، نیروهای خودی موفق شدند ضمن وارد آوردن تلفاتی به دشمن، آنها را عقب برانند.
جبهه شمالی
به گزارش سپاه پاسداران باینگان: «در روز جاری حدود ۵۰۰ مزدور عراقی با سلاح سنگین و سبک باینگان (ابتدای جبهه شمالی و نزدیک پاوه) را زیر آتش گرفتند که برادران پاسدار با پشتیبانی توپخانه ارتش طی ده ساعت درگیری، با وارد کردن تلفات، آنها را مجبور به عقب نشینی کردند.»
حملات هوایی و موشکی دزفول
دزفول: در ساعت ۸/۱۵، میگ های عراقی به دزفول حمله کردند که خسارات زیادی به بار آمد و یک میگ دشمن نیز سرنگون شد.
دزفول: در ساعت ۲۲/۳۰، دشمن با پرتاب ۴ موشک زمین به زمین شهر دزفول را مورد حمله قرار داد که سبب خرابی ده ها خانه مسکونی و فروشگاه گردید. شهربانی دزفول تلفات انسانی این موشک باران را ۹۴ شهید و ۱۸۰ مجروح اعلام نموده است.
لرستان: بامداد امروز ۲ میگ به شرکت نفت تنگ فنی در پل دختر یورش بردند و در قله کوه بی سیم شرکت نفت را منهدم کردند.
حملات هوایی خودی طبق اعلام ستاد مشترک ارتش: «جنگنده های نیروی هوایی در ساعت ۷/۵۰ به منطقه کرکوک، در ساعت ۹ به منطقه عماره و در ساعت ۱۱/۳۰ به منطقه بازیان حمله کرده و به مؤسسات اقتصادی و ۱۶ صنعتی و … مناطق مذکور خساراتی وارد کردند.»
خلاصه اطلاعیه های ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران
اطلاعیه ۱۴۸
مزدوران عراقی در ساعت ۸/۳۰ امروز (۱۶ مهر)، به شوشتر و در ساعت ۹/۰۶ به اطراف ۱۷ پایگاه دزفول حمله کردند.
اطلاعیه ۱۵۰
در ساعت ۸/۵۵ دو میگ در دزفول و یکی نیز در ساعت ۱۱/۳۰ در حمیدیه اهواز توسط نیروی هوایی سرنگون شد.
اطلاعیه ۱۵۲
رزمندگان هوانیروز روز گذشته در منطقه اهواز تانک، یک قبضه توپ ضدهوایی و قسمتی از توپخانه دشمن را منهدم کردند. همین طور امروز در همین منطقه نیروهای مسلح با انهدام بخش دیگر از توپخانه نیروهای عراقی، دشمن را ملزم به عقب نشینی کردند.
اطلاعیه ۱۵۳
رادیو بی بی سی در برنامه خبری دیشب خود باز هم خبری مغرضانه در خصوص انهدام ده فروند هیل کوتپر ارتش جمهوری اسلامی ایران پخش کرد. ستاد مشترک ارتش خبر مزبور را تکذیب می کند.
اطلاعیه ۱۵۴
در عملیات روزهای ۱۳، ۱۴، ۱۵، ۱۶ مهر، دلاوران هوانیروز در منطقه ایلام جمعاً ۳۵ تانک، ۶۰ خودروی نظامی، مهمات و سوخت، یک بولدوزر، ۳ موضع توپخانه و ۱۰۳ نفر از نیروهای دشمن را منهدم ساختند.
اطلاعیه ۱۵۷
در ساعت ۲۳ شب گذشته (۵۹/۷/۱۶)، چهار موشک به پایگاه و شهر دزفول پرتاب شد که بر اثر آن چندین خانه خراب و تعداد زیادی از مردم شهر دزفول مجروح یا شهید شدند که آمار آن تا حالا ۶۰ شهید و ۲۰۰ مجروح است. مشخصات موشک ها عبارتند از: ۹ متر طول، ۵۵ سانتیمتر قطر، ۲۲ ۲۰۰۰ کیلوگرم وزن و ۶۰ کیلومتر برد. احیانا این موشک ها از مرز عراق پرتاب می گردد.
خلاصه بیانیه های نظامی عراق
بیانیه ۶۴
فرماندهی نیروهای عراق امروز در اطلاعیه شماره ۶۴ خود اعلام داشت که دو نیروگاه برق در مسجد سلیمان و یک مخزن نفت را در آبادان منهدم ساخته است. همین طور یک نفت کش را هدف قرار داده که آتش گرفته و ۴ هواپیما و یک هلیکوپتر ایرانی را در حمله به فرودگاه رضائیه منهدم کرده است. اطلاعیه ادامه می دهد که امروز ۵ تن از نیروهای ایرانی کشته و ۱۲ نفر زخمی شده اند، در صورتیکه در اثر حمله به شهر سید صادق در استان سلیمانیه عراق، ۳۷ غیرنظامی عراقی کشته و ۳۷ نفر مجروح شده اند.
بیانیه ۶۵
نیروهای مسلح ما بامدادان امروز ضربه های سنگینی به اهداف نظامی و اقتصادی دشمن وارد ساختند. خسارات دشمن: ۴۰ کشته و ۵ اسیر، انهدام ۹ تانک و ۷ خودرو، سرنگونی ۱۰ هلیکوپتر با نیروهای آن، نابودی ۱۰ خودرو حامل پاسداران و سربازان، خسارات ما: ۵ کشته و ۲۳ زخمی، نابودی ۳ تانک و ۲ خودرو. اقدامات هوایی دشمن: ساعت ۹، هواپیماهای دشمن به اهداف غیرنظامی شهر عماره حمله کردند. در ساعت ۱۱/۳۰، هواپیمای دشمن به منطقه بازیان حمله کردند که هدفشان تلمبه های آب و تأسیسات غیرنظامی بود. خسارات وارده براثر حمله هوایی دشمن: ۲ کشته و ۶ زخمی در کرکوک، خسارات به منازل و اتومبیل ها. اقدامات هوایی ما: بمباران انبارهای مهمات در شمال غرب دزفول، بمباران پادگانی در جنوب رضائیه، بمباران و انهدام یک پل آهنی در راه دزفول ملاوی، بمباران نیروهای شکست خورده دشمن در دهلران. هواپیماهای ما جز دو هواپیما سلامت بازگشتند.
بازتاب حملات و درگیری ها
رادیو آمریکا: گزارش های رسیده از خرمشهر حاکیست که چند واحد از نیروهای ایرانی هنوز قسمت های شرقی خرمشهر را در اختیار دارند. ایران ادعا کرد خسارات سنگینی در نزدیکی شهر سرپل ذهاب به نیروهای عراقی وارد آورده است.
رادیو دهلی: امروز در امتداد شط العرب که مرز ایران و عراق است، نبرد شدید بود. گزارش شده که عراقی ها تجهیزات پل سازی را می آورند تا با راهیابی به مجتمع حیاتی نفت ایران در آبادان، حمله دامنه داری را اجرا نمایند. نیروهای عراقی بعد از اشغال بندر خرمشهر، حالا مقاومت مردم را از بین می برند.
رادیو اسرائیل: یونایتدپرس خبرداد که ارتش عراق به تقویت نیروهای خود در حوالی خرمشهر ادامه می دهد و می کوشد علاوه بر تصرف این شهر به آبادان نیز حمله کند.
آسوشیتدپرس طی گزارشی از بصره تاکید کرد که آتش بار عراق بر خرمشهر و تأسیسات نفت آبادان ادامه دارد و تانک های عراقی بر نواحی بندری خرمشهر مسلط هستند، ولی نواحی شمال خرمشهر و قسمت اعظم محله های جنوبی آن هنوز در تصرف نیروهای ایرانی است. خبرنگاران غربی که اینک در خوزستان به سر می برند، امروز ادعای ایران را در خصوص این که هنوز در خرمشهر با عراقی ها می جنگند، مورد تأیید قرار دادند. عراقی ها هنوز نتوانسته اند مرکز شهر را به تصرف درآورند.
به گزارش خبرنگاران انگلیسی عراقی ها نتوانسته اند بر پل کارون که خرمشهر را به آبادان متصل می کند، مسلط شوند.
رادیو لندن: ایران می گوید که هواپیماهای عراقی امروز شوشتر و نواحی اطراف پایگاه هوایی دزفول را در استان خوزستان بمباران کردند. مقامات ایرانی می گویند دو میگ برفراز دزفول و یک هواپیما برفراز امیدیه سرنگون گردیدند.
به گزارش خبرنگار بی بی سی، در اهواز حدود ۳۰۰ هزار نفر از اهالی فرار کرده اند. قسمت اعظم حومه غربی شهر به ویرانی کشیده شده است. در وسط اهواز یک طرف میدانی که دکان و بازار دارد، هفته گذشته توسط میگ ها با خاک یکسان گردید. ظاهراً این هواپیماها قصد داشته اند پل اصلی روی رودخانه کارون و یک مرکز تلفن را در آن حوالی قرار دهند، ولی در عوض این میدان را که ۱۵۰ متر با آن جا فاصله داشت، هدف قرار دادند. هدف عراقی ها در دو کوهه ۱۲۰ کیلومتری شمال خوزستان، یک قطار باری بود. قطار به کلی خرد شد و بار آن که اکثراً گاز بود، در آن واحد منفجر گردید. مردانی که جسدها را از زیر آوار بیرون می کشیدند، گفتند که میگ های عراقی بر گشتند و از ارتفاع کم دهکده را به مسلسل بستند و حدود ۲۸ ۳۰ تا ۴۰ نفر را کشتند در اهواز حدود ۳۰۰ هزار نفر از اهالی فرار کرده اند. قسمت اعظم حومه غربی شهر به ویرانی کشیده شده است. در وسط اهواز یک طرف میدانی که دکان و بازار دارد، هفته گذشته توسط میگ ها با خاک یکسان گردید. ظاهراً این هواپیماها قصد داشته اند پل اصلی روی رودخانه کارون و یک مرکز تلفن را در آن حوالی قرار دهند، ولی در عوض این میدان را که ۱۵۰ متر با آن جا فاصله داشت، هدف قرار دادند. هدف عراقی ها در دو کوهه ۱۲۰ کیلومتری شمال خوزستان، یک قطار باری بود. قطار به کلی خرد شد و بار آن که اکثراً گاز بود، در آن واحد منفجر گردید. مردانی که جسدها را از زیر آوار بیرون می کشیدند، گفتند که میگ های عراقی بر گشتند و از ارتفاع کم دهکده را به مسلسل بستند و حدود ۲۸ ۳۰ تا ۴۰ نفر را کشتند.
رادیو مونت کارلو: یکی از روزنامه های اسپانیا نوشت: ایران از امروز آغاز به استفاده از هواپیماهای اف ۱۴ در حمله مقابل عراق نموده است. ایران ۷۷ فروند از این هواپیماهای جنگی بسیار مدرن دارد.
جمهوری اسلامی (اوضاع داخلی، مواضع و…)
مواضع مسئولین
رئیس جمهور (بنی صدر) در مصاحبه با لوموند: جنگ ایران و عراق تا دو هفته دیگر ادامه خواهد یافت و بعد از آن ایران خودرا برای یکی حمله بزرگ آماده خواهدنمود.
رئیس جمهور: ایران در جنگ با عراق از نظر سیاسی و چه از نظر دید جهانی در انزوای کامل قرار گرفته است و این نخستین بار در تاریخ جهان است که کشوری مورد حمله قرار می گیرد و هیچکس از او حمایت نمی نماید.
شمس اردکانی، سفیر ویژه ایران در سازمان ملل: عراق باید اختلافات مرزی خودرا با ایران در دادگاه بین المللی لاهه مطرح می کرد همچنان که مسأله در قرارداد ۱۹۷۵ بین دو کشور پیش بینی شده است.
شمس اردکانی، سفیر ویژه ایران در سازمان ملل: ایران مقداری زیادی اسلحه آمریکایی و وسایل یدکی آنها را در اختیار دارد. وی در اطلاعیه ای صریح خط مشی های ایران را روشن کرد و گناه شروع جنگ را از جانب عراق دانست و آنها را فاشیست خواند و رهبر آنها را به هیتلر تشبیه کرد. او تقاضای ترک مخاصمه عراق را تزویر خواند و گفت تا عراقی ها در خاک ایران به سر می برند، اعلام آتشبس نخواهیم کرد. این جنگ احمقانه ترین جنگهاست.
مواضع گروه ها و ضدانقلاب
جنبش مسلمان مبارز: این جنگ قطعا ماهیت امپریالیستی دارد و رهبران بعث عراق به علت ماهیت ضد خلقی و قدرت طلبی با بهانه قراردادن قومیت افراطی عرب، طبیعی بود که از ابتدا در ضدیت با انقلاب ایران قرار گیرند. هر نیرو یا جریانی که با اتخاذ مواضع منفی از شرکت فعال مردم در پیکار جلوگیری نماید و نیروهای مبارز را منفعل نگه دارد یا با شرکت مؤثر نهادها و نیروهای مردمی در جنگ مخالفت ورزد، عملاً در خط آمریکا عمل می کند. استراتژی جنگ با دشمن باید روی مقاومت توده ها استوار شود. باید بین روستاییان اسلحه تقسیم شود تا از سرزمین خود دفاع کنند و در مقابل هجوم دشمن ناچار از ترک آبادی یا تسلیم نظریات آنان نگردند.
کیانوری (دبیرکل حزب توده)، در جلسه پرسش و پاسخ: ما خاتمه جنگ را به این شرط خواستاریم که عراق برگردد به سرحدات اولیه خودش و اگر با حرف برنگردد، او را با یک توسری محکم به سرحدات اولیه خودش برمی گردانیم و سپس برای حل بقیه مسائل مورد اختلاف مذاکره می شود. آن چه که برای تمام مبارزان ضد امپریالیست، خلقی، مردمی و هواداران سوسیالیزم علمی در ایران مطرح است، همکاری در یک جبهه متحد با مبارزان دیگر برای درهم شکستن تجاوز عراق به عنوان قسمتی از نقشه تجاوزکارانه امپریالیسم آمریکاست.
سازمان چریک های فدایی خلق (اکثریت): رژیم عراق در ستیز با انقلاب ایران و تهاجم به میهن ما نیز از حمایت ارتجاع وابسته به امپر یالیسم، فرماندهان فراری رژیم شاه، دار و دسته بختیار خائن و خانه ای یاغی و شیخ های خود فروخته بهره مند است. حکومت ارتجاعی عراق در ستیز با انقلاب ایران و تهاجم به میهن ما به درستی از حمایت مجموع نیروهای ارتجاعی و ضدانقلابی که مجری توطئه ها و دسیسه های امپریالیسم جهان خوار آمریکاست، بهره می گیرد.
مواضع و اقدامات کشورها
وزیر خارجه عراق در مصاحبه با روزنامه القبس: ایران بعدها به دلیل فشار، ترک مخاصمه را خواهد پذیرفت، امّا مشکل بتوان با رژیم فعلی ایران به نتیجه رسید. عراق قصد ندارد نقش رژیم قبلی ایران را به عنوان ژاندارمر منطقه بازی کند.
کارتر: چنانچه جنگ ایران و عراق توسعه یابد و میانجیگری های فعلی تأثیری نداشته باشد، کشورهای متحد آمریکا در خلیج فارس باید جانب عراق را گرفته، از کمک مادی و معنوی به آن دریغ نکنند.
سایروس ونس، وزیر امور خارجه پیشین آمریکا: چنانچه ایران تصمیم بگیرد مسیل هرمز را ببندد یا عراق به سه جزیره مورد ادعای خود در خلیج فارس حمله کند، وضع بسیار بحرانی پیش خواهدآمد.
وارن کریستوفر، معاون وزارت خارجه آمریکا: آمریکا نمی تواند در قبال آن چه در خاورمیانه می گذرد، ساکت بنشیند. بی طرفی آمریکا به مفهوم بی تفاوتی آن کشور نیست.
هارولد براون، وزیر دفاع آمریکا: وزارت دفاع آمریکا در نظر دارد ساز و برگ جنگی و تجهیزات نظامی بیشتری به عربستان ارسال دارد. آمریکا در قسمت شمال اقیانوس هند خلیج فارس یک مجموعه نظامی پرقدرت را متمرکز ساخته که قادر می باشد به تمام کشورهای منطقه و نیروهای مسلح آنها کمک نماید.
رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا برای ارزیابی امکانات آمریکا و نیروهای واکنش سریع آن در منطقه، به جزیره المصیر سفر کرده است.
معاون وزیر خارجه آمریکا: تلاش عراق برای اشغال خوزستان، جنگ دو کشور را وخیم تر می کند. بحران مزبور با این وضع تغییر مسیر خواهد داد. یک گروه ۲۰ نفری از کارشناسان نظامی آمریکا به عربستان رفته اند تا راه های تکمیل سیستم دفاعی آن کشور را بررسی نمایند. این آخرین کمک آمریکا برای تکمیل سیستم دفاعی عربستان است.
برژنف (صدر هیأت رئیسه اتحاد شوروی): شوروی در مقابل تلاش دیگران جهت استفاده از هریک از طرفین متخاصم (ایران و عراق)، در راستای اهداف خودشان واکنش شدید نشان خواهد داد. امنیت کشورها و ملت های عرب را کسانی که می کوشند همکاری فریبکارانه و تجاوزکارانه را بر آنها تحمیل کنند و با ناوهای جنگی خود باج می طلبند، به خطر انداخته اند. آخرین نمونه تحریکات خطرناک امپریالیست ها در جنگ ایران و عراق روی می دهد. ما قصد مداخله در جنگ ایران و عراق نداریم. ما خواهان حل سیاسی هرچه سریع ترآن هستیم و قاطعانه به دیگران می گوئیم خودرا از این وقایع کنار بکشند.
سخنگوی وزارت خارجه شوروی گزارش رادیو تهران را در خصوص پیشنهاد کمک تسلیحاتی مسکو به تهران تکذیب نمود و آنرا دروغ خواند.
لرد کارینگتون، وزیر امور خارجه انگلیس: بااینکه شواهدی که حاکی از گسترش جنگ ایران و عراق باشد، وجود ندارد، ولی هرچقدر این وضع بیشتر بطول بیانجامد، خطرناک تر خواهد شد.
نخست وزیر چین با انتشار اعلامیه ای دخالت یک نیروی سوم در جنگ ایران و عراق را اقدامی خطرناک خواند. وزیر خارجه چین از ایران و عراق خواست فوراً دست از جنگ بردارند و به مذاکره بنشینند وی آمادگی چین را برای میانجیگری میان بغداد و تهران اعلام نمود.
زکی یمانی، وزیر نفت عربستان: عربستان سعودی در پی توقف صدور نفت عراق، برای تامین نیاز نفتی بازارهای جهانی، تصمیم به افزایش تولید نفت گرفته است.. میزان تولید فعلی نفت عربستان ۵۲ ۹/۵ میلیون بشکه است.
وزیر خزانه داری آمریکا: اعضای مهم اوپک جز لیبی اعلام نمودند که اجرای طرح ۱۰ درصد کاهش تولید نفت را به دلیل جنگ عراق با ایران با تعویق انداخته اند. اردن ۴۰۰۰۰ سرباز مسلح به تانک های سنگین و موشک های زمین به هوا را در مرز عراق، آماده جنگ با ایران، مستقر کرده است. این اقدام در پی فرمان بسیج عمومی شاه حسین صورت گرفته است.
ملک حسین: اعراب باید در مقابل ایران ایستادگی کنند و به ایران بفهمانند که حدود خودرا تشخیص بدهد. کشورش از روی احساسات یا تعصب جانب عراق را نمی گیرد، بلکه به خاطر تشخیص حقانیت این کشور در جنگ است. پیروزی عراق شروع پیروزی فلسطین است.
نخست وزیر اسرائیل: اردن با استفاده از بندر عقبه برای حمل کمک های نظامی به عراق، عملاً در جنگ عراق و ایران وارد شده است. شاه حسین و عبداالله صالح، رییس جمهوری یمن شمالی در یک مکالمه تلفنی حمایت خودرا از تلاش دولت عراق مقابل ایران برای باز پس گرفتن اراضی و آب های قانونی شأن اعلام نمودند. قطر و امارات عربی متحده استفاده از جنگ ایران و عراق را به عنوان بهانه ای جهت مداخله خارجی در خلیج فارس خطرناک دانستند.
وزیر خارجه سوریه: از شروع جنگ ایران و عراق ما اهتمام کرده ایم حملات تبلیغی عراق را نادیده بگیریم ولی تهاجمات تبلیغاتی عراق متوقف نشد و این کشور همچنان مدعی است که نیروهای سوری و لیبیایی دوشادوش سربازان ایران مقابل عراق می جنگند. بیشتر کشورهای افریقایی از رهبران کشورهای ایران و عراق خواسته اند که دست از دشمنی بردارند و به پیروی از خواسته های سازمان ملل یا کنفرانس اسلامی و نهضت بین المللی کشورهای غیرمتعهد، ختلافات خودرا بوسیله مذاکره حل کنند.
تحلیل ها و تفسیرها
خبرگزاری فرانسه: خبرگزاری تاس: هدف آمریکا آن طور که ادعا می کند، پاسداری از راه های نفتی این منطقه نیست، بلکه به دست گرفتن چاه های نفت خاورمیانه و خاور نزدیک است و برای همین تصمیم گرفته سیل سلاح های جنگی خودرا به سمت عربستان سعودی سرازیر کند. بی گمان این امر منجر به استقرار صدها هزار سرباز آمریکایی در نزدیکی منطقه نبرد خواهد شد.
رادیو مسکو: تمام مطبوعات واقع بین جهان غرب و نیز محافل سیاسی فلسطین بر این عقیده اند که آمریکا اهتمام در شعله ورتر کردن آتش جنگ دارد تا از آب گل آلود ماهی بگیرد. آمریکا فرصت مناسب به دست آورده تا عربستان را بصورت زرادخانه خود در آورد و پاره ای از کشورهای عربی منطقه را پایگاه خویش کند.
روزنامه فرانکفورتر الگمانیه: پیشنهاد شوروی به ایران دایر بر ارسال تجهیزات نظامی به آن کشور، ثابت می کند که شوروی این قابلیت را دارد که هر موقع اراده کند، اسب های بارکش خودرا عوض کند.
رادیو لندن به نقل از روزنامه فاینشنال تایمز: استقبال از شهادت، آمادگی برای کشته شدن در راه انقلاب، عاملی اصلی توانایی و پایداری ایرانیان در مقابل حملات عراق بوده است. گروههای مسلح محلی و پاسداران که رشادت خودرا در جنگ ثابت کرده اند، قبل از نیروهای ارتش اعتبار کسب کرده اند و نفوذ سیاسی خودرا افزایش داده اند استقبال از شهادت، آمادگی برای کشته شدن در راه انقلاب، عاملی اصلی توانایی و پایداری ایرانیان در مقابل حملات عراق بوده است. گروههای مسلح محلی و پاسداران که رشادت خودرا در جنگ ثابت کرده اند، قبل از نیروهای ارتش اعتبار کسب کرده اند و نفوذ سیاسی خودرا افزایش داده اند. عراق در بسیج نیروهای خود برای حمله به شهرهای اصلی خوزستان اشتباه کرده و تعداد نیروهای اعزامی آن بسیار کمتر از حد لازم است. در نتیجه عراقی ها در دستیابی به یک پیروزی سریع، الزاماً باید به جنگ دامنه داری با هزاران نفر از پاسداران و گروههای محلی که برای دفاع از یکایک خانه ها و خیابان های شهر می جنگند، ادامه دهند.
رادیو اسرائیل: در رژیم پیشین ایران، ارتش و نیروی دریایی و هوایی ایران عملاً مأمور کنترل خلیج فارس و حفظ حوزه های نفتی خاورمیانه بودند. با تغییر رژیم و با عنایت به اینکه رژیم جدید نتوانست یک کشور کوچک مثل عراق را دفع کند، و با در نظر گرفتن عامل دیگری که عراق نتوانست در ایران پیشروی شایان توجهی داشته باشد و حدودا متوقف شده و هر دو کشور در جبهه محدود درحال در جا زدن هستند و نمی توانند حمله قاطعی را انجام دهند، نشان داده است که نیروهای این دو کشور چه جداگانه چه با هم قادر به کنترل خلیج فارس در مواقع ضروری نیستند، و واشنگتن چاره ای ندارد جز اینکه کنترل خلیج فارس و حوزه های نفتی خاورمیانه را راساً برعهده بگیرد.
رادیو اسرائیل: ایران از شمال با شوروی همسایه است و عراق نیز از شوروی اسلحه دریافت می کند و حافظ اسد نیز با سفر به شوروی ممکنست با آن کشور پیمان دوستی امضا کند. این موارد موجب می شود ایران بوسیله نیروهای شوروی یا اقمار شوروی احاطه شود. علاوه بر اینها، فعالیت نیروهای چپ گرا را در داخل ایران که منتظر رسیدن میوه هستند، نباید فراموش کرد. می شود ایران را کشوری منزوی به حساب آورد، برای اینکه با آمریکا ارتباطی ندارد. هیچ کمکی حتی لفظاً از جانب کشورهای اسلامی و کشورهای جهان سوم و کشورهای عربی نسبت به ایران ابراز نشده است.
ادامه دارد…


منبع:

1402/07/16
17:45:36
5.0 / 5
271
تگهای خبر: اسلام , اسلامی , امنیت , بازی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳