قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت
همزمان با سی و یكمین دوره؛

برنامه های کتابخانه ملی برای هفته کتاب اعلام شدند

برنامه های کتابخانه ملی برای هفته کتاب اعلام شدند

به گزارش قائم، معاونان سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، همزمان با سی و یکمین دوره هفته کتاب، برنامه های این سازمان را برای هفته کتاب اعلام نمودند.



به گزارش قائم به نقل از مهر، معاونان سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، همزمان با سی و یکمین دوره هفته کتاب، برنامه های این سازمان را برای هفته کتاب اعلام نمودند.
اولین نشست از سلسله نشست های «صد کتاب ماندگار» که به بررسی و معرفی صد کتاب مؤثر و مهم تألیفی یک قرن اخیر طی سالهای ۱۳۰۰ تا ۱۴۰۰ شمسی می پردازد، همزمان با هفته کتاب برگزار می شود. در این جلسه ها، دو کتاب «تاریخ پیامبر اسلام»، اثر محمدابراهیم آیتی و «نثر طوبی؛ دایره المعارف لغات قرآن کریم» اثر علامه ابوالحسن شعرانی با حضور اساتید و پژوهشگران معرفی و بررسی می شود.
اکران فیلم اقتباسی دفترچه خاطرات (the note book) به کارگردانی نیک کاساوتیس که از روی رمانی به همین نام نوشته نیکلاس اسپارکس ساخته شده است، به همراه نقد و بررسی این فیلم از دیگر برنامه های سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران در هفته کتاب خواهد بود.
فاطمه صدر، معاون پژوهش و منابع دیجیتال سازمان هم در تشریح برنامه های این معاونت اظهار داشت: با مکانیزه شدن امور مختلف و کنارگذاشتن کاغذ و تبدیل آنها به فایل های دیجیتال، احتیاج به نرم افزارهای هوشمندی که هم متون تصویری را بدون دخالت انسان به فایل متنی تبدیل کنند و هم امکان جستجو در اسناد تصویری را برای کاربران کتابخانه تسهیل نمایند، ضروری به نظر می رسید. بدین منظور سامانه نرم افزاری پردازش تصویر به متن یا (OCR) برای این خدمت در این سازمان، تهیه و مراحل آزمایشی آن انجام شد که در هفته کتاب از این توانایی فناورانه، رونمایی شده و در دسترسی کاربران کتابخانه ملّی ایران قرار می گیرد.
وی در ادامه از برگزاری برنامه رونمایی از کتاب «راهنمای توصیف و لیست نویسی نسخ خطی بر مبنای استانداردهای محتوایی بین المللی و لیست نسخ خطّی موجود در ایران» و دو نشست معرفی و نقد کتاب های «عمارت معمور: خاطرات منوچهر بهنام اولین سفیر ایران در امارات عربی متحده» و «semantic web for the working Ontologist» اطلاع داد.
عصمت مؤمنی، معاون کتابخانه ملّی سازمان هم از برگزاری برنامه های مختلف در این معاونت اطلاع داد و اظهار داشت: سومین نشست بلاغ در زمینه نسخه شناسی و نسخه پژوهی با عنوان «تأثیر قرآن بر آثار مولوی» همراه با معرفی نسخه خطی مثنوی معنوی به کتابت حسین بن مظفر محمود بن جلال الدین سمنانی معروف به خاتون آبادی از خوشنویسان عصر صفویه در روزهای هفته کتاب برگزار می شود.
وی همینطور از برگزاری نشست «بررسی آخرین دستاوردهای نشر قرآن کریم به خط بریل» همراه با رونمایی قرآن کامل جلدی و نهج البلاغه ۱۷ جلدی به خط بریل اطلاع داد.
مؤمنی اضافه کرد: در هفته کتا طرح دوستی با کتاب با همکاری دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم اجرا می شود. این طرح ویژه کودکان و نوجوان است. همینطور اهدا کتاب به کتابخانه های کم برخوردار، امضای تفاهمنامه با کتابخانه مؤسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر و هم برگزاری نمایشگاه مجازی کتب چاپی خارج از کشور در حوزه ایرانشناسی و اسلام شناسی و نشریات ویژه کودکان و نوجوان از دیگر برنامه های هفته کتاب خواهد بود.
سید هادی موسوی سرپرست معاونت اسناد ملّی سازمان هم از برگزاری کارگاه های آموزش نگهداری کتاب، مرمت و صحافی ویژه کودکان، بازدید فعالان عرصه کتاب از سازمان، و برگزاری نمایشگاه اسناد با مبحث کتاب، کتابخوانی و کتابدار اطلاع داد.
موسوی در رابطه با برگزاری نمایشگاه اسناد خاطرنشان کرد: در آرشیو ملّی ایران اسناد ارزشمندی در حوزه چاپ کتاب و رجال فرهنگی کشور نگهداری می شود که آگاهی و آشنایی مردم با این گنجینه ملی و هویتی، عزت آفرین است و روحیه امید و عزت ملی را در جامعه تزریق می کند. اسناد دست اول و جالبی در آرشیو ملی ایران با موضوعات در ارتباط با کتاب و رجال فرهنگی موجود است که می خواهیم در هفته کتاب بعضی از این اسناد را در معرض دید عموم قرار دهیم.


منبع:

1402/08/07
09:11:42
5.0 / 5
385
تگهای خبر: آموزش , اسلام , اسلامی , برنامه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
لینک دوستان قائم