قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت
ادبیات در جهان؛

معرفی برنده های جایزه ملی کتاب آمریکا محفل اعتراض به اسراییل شد

معرفی برنده های جایزه ملی کتاب آمریکا محفل اعتراض به اسراییل شد

به گزارش قائم، در مراسم اهدای جوایز ملی کتاب ۲۰۲۳ آمریکا به برندگان، همه فینالیست ها روی صحنه آمدند و درخواست آتش بس اسراییل و حماس و پشتیبانی از مردم غزه کردند.به گزارش قائم به نقل از گاردین، بعد از اعلام نام برندگان جوایز جایزه ملی کتاب آمریکا ۲۰۲۳، بیست نفر از ۲۵ نویسنده فینالیست روی صحنه آمدند و با دادن اطلاعیه ای جمعی، مراسم را به مراسمی ضد رژیم صهیونیستی بدل کردند.
بیشتر فینالیست های سال جاری جوایز ملی کتاب، در مراسم روز پنجشنبه در نیویورک حضور داشتند و در بین طوفانی که پشت صحنه در جریان بود، در حالیکه حامیان مالی عقب نشینی می کردند، اطلاعیه ای دسته جمعی دادند و خواهان آتش بس در جنگ اسرائیل و غزه شدند.
پس از اعلام نام جاستین تورس بعنوان برنده بخش داستانی، وی از همه فینالیست ها دعوت کرد تا روی صحنه بیایند و ۲۰ نفر از ۲۵ نامزد نهایی ۵ بخش شامل آثار داستانی، غیرداستانی، شعر، ادبیات کودک و ادبیات ترجمه، در حالی روی صحنه رفتند که عالیه بلال نویسنده، نامزد بخش داستان برای رمانش «مردم معبد» به نمایندگی از جانب دیگران بیانیه آماده شده را خواند.
بلال اظهار داشت: از سوی فینالیست ها می گویم؛ ما با بمباران مداوم غزه مخالفیم و خواهان یک آتش بس بشردوستانه برای رفع نیازهای فوری غیرنظامیان فلسطینی، بخصوص کودکان هستیم.
وی در ادامه اظهار داشت: ما با یهودستیزی، احساسات ضدفلسطینی و اسلام هراسی به صورت یکسان مخالفیم و کرامت انسانی همه طرف ها را می پذیریم و می دانیم که خونریزی بیشتر هیچ کمکی به صلح پایدار در منطقه نمی نماید.
دیروز چهارشنبه روشن شد که یک حامی بعد از آنکه متوجه شده مقرر است در این رویداد چنین اطلاعیه ای خوانده شود، از حضور در مراسم انصراف داد. زیبی اوونز، مدیر عامل شرکت زیبی میدیا، اظهار داشت که به او اطلاع داده شده بود که نامزدها دور هم جمع می شوند و تصمیم گرفته اند از پلت فرم خود در هنگام برنده شدن برای ترویج یک دستور کار طرفدار فلسطین و ضد اسرائیل استفاده نمایند. حامی دیگر هم خدمات اشتراک کتاب «کتاب ماه» بود که به نیویورک تایمز گفت در مراسم شرکت نخواهد کرد، اما از این رویداد حمایت می کند.
ند بلک هاوک، مورخ در سخنرانی دریافت جایزه خود گفت عمیقاً از روحیه سخاوت و بخشش قدردانی می کند و حمایت مشترک و همبستگی واقعاً شدیدی که همه فینالیست ها در دو روز گذشته نشان داده اند، به یادماندنی است.
برندگان جوایز سال جاری عبارت هستند از:
بخش ادبیات داستانی: جاستین تورس برای «خاموشی ها» در رابطه با گفتگوی دو دوست در بستر مرگ که در گاردین بعنوان رمانی «عجیب و باشکوه» از آن یاد شد.
بخش غیرداستانی: ند بلک هاوک، مورخ برای کتاب «کشف باردیگر آمریکا: مردم بومی و شکست تاریخ ایالات متحده»
بخش ادبیات جوانان: نویسنده و تصویرگر دن سانتات برای کتاب کمیک خاطراتش «اولین بار برای همه چیز» که در رابطه با سفر دوران کودکی به اروپا است که زندگی اش را تغییر داد.
بخش شعر: کریگ سانتوس پرز، شاعری از قبیله چامورو گوام، برای مجموعه شعر خود «از قلمروی نامشخص»
بخش ترجمه: استنیو گاردل، نویسنده برزیلی کتاب «کلماتی که باقی می مانند» و برونا دانتاس لوباتو مترجم از زبان پرتغالی
جوایز ملی کتاب سال جاری هفتاد و چهارمین سال خویش را بعنوان یکی از معتبرترین جوایز ادبی در آمریکا پشت سر گذاشت. برندگان سال جاری از میان ۱۹۳۱ عنوان کتاب انتخاب شدند.


منبع:

1402/08/26
19:57:38
5.0 / 5
286
تگهای خبر: اسلام , جشن , خدمات , دین
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵