قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت
مدیركل تأمین منابع كتابخانه های عمومی كشور:

راه اندازی سامانه پیشنهاد کتاب

راه اندازی سامانه پیشنهاد کتاب

به گزارش قائم، مدیرکل تامین منابع کتابخانه های عمومی کشور با اشاره به راه اندازی سامانه پیشنهاد کتاب اظهار داشت: به کتابدارها دسترسی داده شده تا کتاب هایی را که در کتابخانه نیستند در سامانه پیشنهاد بدهند.به گزارش قائم به نقل از مهر، حامد عبدوس قبل از ظهر امروز یکشنبه در آئین نکوداشت روز «کتاب و کتابخوانی» اظهار نمود: نهاد کتابخانه ها دسترسی آسان، همه گیر و برقراری عدالت در حوزه منابع را با هدف این که کتابخانه ها یک محیط و پاتوق فرهنگی سالم برای مردم و خانواده ها باشند و همه اقشار بتوانند از این فضا استفاده کنند، بعنوان سیاست خود قرار داده است. یعنی بخش سالمندان، نابینایان و ناشنوایان، کودک و نوجوان همه با این هدف شکل گرفته است.
مدیرکل تأمین منابع کتابخانه های عمومی کشور بیان نمود: سیاست دبیرکل نهاد کتابخانه ها بر اینست که کتابخانه های جدیدی که بعنوان کتابخانه مرکزی افتتاح می شوند، شامل همه این بخش ها باشد و در این حوزه تدابیر لازم وجود داشته باشد.
وی اظهار داشت: پرسنل اداره کل تأمین منابع، وظیفه رصد کتاب های جدید را در حوزه بازار نشر برعهده دارند که ضمن کارشناسی و تهیه کتاب ها هم آنها را به کتابخانه های کل کشور ارسال می کنند. علاوه بر آن کتاب هایی که مقرر است افراد یا مؤسسات به کتابخانه ها اهدا کنند، این کار را نسبت به کارشناسی و اعلام نظر انجام می دهند.
مدیرکل تأمین منابع کتابخانه های عمومی کشور اظهار داشت: امسال طبق تفاهم نامه ای که با وزارت فرهنگ و ارشاد بسته شد، حدود ۱۴۰ نشریه با موضوعات مختلف سیاسی، اجتماعی، دینی، فرهنگی، سبک زندگی و کودک و نوجوان به کل کتابخانه های کشور ارسال شد که ارسال نشریات بسته به درجه کتابخانه ها، متفاوت بود.
عبدوس افزود: در سه ماه اخیر توانستیم با منابع جدیدی که از کانون پرورشی فکری تهیه شده بود، بخش نابینایان کتابخانه های کل کشور را مجدد تجهیز نماییم. همینطور مبحث کتاب بریل را به صورت متمرکز درحال پیگیری هستیم تا بتوانیم بخش نابینایان را به لحاظ منابع کتابخانه ها بهتر تجهیز نماییم.
وی، حوزه کودک و نوجوان را یکی از بخش های مهم سایت نهاد کتابخانه ها اعلام و اظهار داشت: در این عرصه کتاب هایی خریداری شده و امیدوار هستیم تا آخر سال با تجهیز کتابخانه ها به لحاظ تخصیص بودجه های جدید، اقدامات خوبی برای حوزه کودک و نوجوان صورت گیرد.
مدیرکل تأمین منابع کتابخانه های عمومی کشور اظهار داشت: از این نظر که حوزه کودک و نوجوان، بخش زیادی از اعضای فعال و ثابت کتابخانه ها را تشکیل می دهد، این حوزه از اهمیت برخوردار می باشد و تلاش شده که برای خرید کتاب در این بخش توجه ویژه شود و در اولویت قرار بگیرند.
عبدوس ضمن اشاره به راه اندازی سامانه «پیشنهاد کتاب» در ۲ ماه گذشته، اظهار نمود: در این سامانه به کتابدارها دسترسی داده شده تا کتاب هایی که در کتابخانه های خود موجود ندارند و احساس می کردند باید این کتاب ها برای کتابخانه های آنها تهیه شود در سامانه پیشنهاد بدهند. البته در اختصاص بودجه هم محدودیت هایی داشته ایم اما اطلاع از نیاز و ذائقه مخاطب به ما کمک می نماید که منابع و مواردی را که شامل بیشترین تکرار درخواست هستند حتما در کارشناسی، خریدهای متمرکز و خریدهایی که شاید استان ها بتوانند از منابع محلی خود انجام دهند، مورد توجه قرار دهیم.
وی اضافه کرد: در جذب منابع مردمی اتفاق های خوبی در چند استان کشور رخ داده و الان به همت مدیرکل کتابخانه های خوزستان در این استان این امر درحال کلید خوردن است؛ یکی از اتفاق های خوب در این حوزه اینست که ما بتوانیم از کتاب های مردم استفاده نماییم.
پویش «اهدای کتاب» نیازمند سامانه است
مدیرکل تأمین منابع کتابخانه های عمومی کشور با اشاره به اینکه در مورد پویش «اهدای کتاب» ساز و کار منسجمی وجود ندارد، خاطرنشان کرد: شاید برای این کار احتیاج به اطلاع رسانی و داشتن سامانه ای به صورت نظام مند باشد. البته چند استان پویش «اهدای کتاب» را به صورت سازماندهی شده انجام داده اند و استان فارس در روزهای هفته کتاب اختتامیه این طرح را برگزار کرد و آذربایجان شرقی هم این پویش را در حوزه دانشگاهی انجام دادند.
عبدوس افزود: خوزستان هم وارد این چرخه شد که انجام کار، انرژی مضاعفی از همه کتابدارها می طلبد چون که همه در قسمت های مختلف به نوبه خود تلاش می کنند تا منابع جذب و وارد مخزن کتابخانه ها شود.
وی ضمن اشاره به سیاست نهاد کتابخانه ها اظهار داشت: کتابخانه های سیار امسال تقریبا ۲ برابر شد به صورتی که تا آخر سال گذشته ۳۳ کتابخانه سیار وجود داشت و الان تعداد آن به ۵۱ کتابخانه رسیده است و طبیعتاً تا پایان سال جاری بر این تعداد افزوده خواهد شد.
عبدوس اظهار داشت: امیدواریم با عنایت به برنامه هایی که دبیرکل نهاد تا آخر سال در نظر گرفته اند، بتوانیم با جذب منابع بیشتر، کتاب های بیشتری را تهیه کرده و تا پایان سال جاری کتاب های بیشتری را میان کتابخانه های نهاد توزیع نماییم و اوضاع منابع جدید کتابخانه ها هم ارتقای بهتری پیدا کند.
به گزارش قائم به نقل از مهر، در این مراسم از فرماندار و رئیس انجمن کتابخانه های عمومی چند شهرستان، بانی های خیر برتر استان، پیشکسوت کتابداری خوزستان، کتابخوان های برتر رده سالمندان، جوان و بزرگسال، نوجوان، کودک و خردسال استان، خدمتگزارهای برتر استان، کتابخانه های نهادی برتر خوزستان، مسئول برتر، کتابدار نهادی برتر استان و کتابدار کتابخانه مشارکتی برتر خوزستان مورد تجلیل قرار گرفتند.


منبع:

1402/08/28
21:43:14
5.0 / 5
308
تگهای خبر: برنامه , دین , سازمان , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
لینک دوستان قائم