قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت
توسط انتشارات نیستان؛

بازی با نقطه ها و آمادگی برای نوشتن تجدید چاپ شدند

بازی با نقطه ها و آمادگی برای نوشتن تجدید چاپ شدند

قائم: قائم: دو کتاب بازی با نقطه ها و آمادگی برای نوشتن نوشته داریوش صادقی توسط انتشارات نیستان به چاپ پنجم و دهم رسید.به گزارش قائم به نقل از مهر، دو کتاب «بازی با نقطه ها» و «آمادگی برای نوشتن» نوشته داریوش صادقی بتازگی توسط انتشارات نیستان به چاپ پنجم و دهم رسیده اند.
کتاب «بازی با نقطه ها» یک کتاب سرگرمی و بازی نیست بلکه کتابی است که مهارت های ابتدایی ضروری برای نوشتن، تقویت دقت در ترسیم اشکال و کنترل بر مداد را آموزش می دهد.
برای پیش دبستانی ها که می خواهند به کلاس اول بروند، درست نوشتنِ شکل حروف و اعداد از اهمیت زیادی برخوردار می باشد. در کتاب بازی با نقطه ها کودکان بطور غیر محسوس شکل های ساده، نیم دایره، منحنی، زاویه دار، راست و مورب را تمرین می کنند. کودک اتصال دو نقطه نزدیک به هم را به آسانی انجام می دهد. از نقطه ای به نقطه دیگر حرکت می کند و در آخر یک شکل نیم دایره بزرگ یا قسمتی از یک خرس کوچولو را با منحنی های فراوان تکمیل می کند.
در هر شکل می توان الگویی از حروف الفبای فارسی و یا اعداد را پیدا کرد. در اصل، کودک در حین بازی و تکمیل این نقطه ها، به طور غیرمستقیم حالت یا قسمتی از حروف و اعداد را تمرین می کند. اگر کمی در اتصال نقطه ها به هم دقت نمائیم، متوجه می شویم که ارتباط دو نقطه به هم می تواند در حالت های چپ به راست، راست به چپ، بالا به پایین، پایین به بالا، مورب، منحنی و نیم دایره و … باشد. این نوع حرکت های کوتاه و بین نقطه ای، تمرین بسیار مناسبی جهت دست ورزی و تقویت کنترل مداد می باشد.
با اتصال تمامی نقاط به هم و تکمیل شکل ها کودک احساس می کند بخش های ناتمام را درست کرده و به موفقیت دست یافته است.
چاپ پنجم این کتاب با۶۰ صفحه و قیمت ۷۱ هزار تومان عرضه شده است.
کتاب «آمادگی برای نوشتن»، یک کتاب مقدماتی برای نوشتن حروف فارسی می باشد. این کتاب از سه بخش تشکیل شده است. در بخش نخست کتاب، تمرین هایی ابتدایی برای کشیدن خطوط ساده و نسبتاً بزرگ آورده شده است. کودک باید نقطه چین ها را با مداد تکمیل کند و اهتمام کند دقیقاً با مداد روی نقطه چین حرکت کند.
در ادامه، خطوط نقطه چین تا حدودی به شکل ها و حالت های ساده حروف الفبا نزدیک می شود، کودک علاوه بر تکمیل تصاویر و نقطه چین ها باید مطابق نمونه نوشته شده، روی خطوطِ پایین هر تصویر را رونویسی کند.
در قسمت آخر، شکل عمومی حروف الفبا بصورت کوچک و بزرگ آورده شده است، که لازم است کودک مانند نمونه ها رونویسی کرده و به تعداد کافی از روی شکل حروف بنویسد. لازم به ذکر است که در اینجا ما فقط با شکل حروف سروکار داریم و نباید از اسم و صدای حرفها سخنی به میان آورده شود. بدین سبب فقط کودک را راهنمایی کنید تا نقطه چین ها را تکمیل و شکل حروف را بازنویسی کند.
در نوشتن شکل حروف، نقطه شروع هر شکل مهم می باشد. در ابتدا به کودکان نشان دهید که طریقه درست نوشتن هر شکل به چه صورت است و از کجا باید آغاز به نوشتن کند. اگر ملاحظه کردید که نقطه شروع هر حرف را درست انجام نمی دهد او را راهنمایی کنید تا به نقطه‌ی شروع توجه کند و به فلش های راهنما دقت نماید. بطورمثال برای نوشتن حرف «ل» باید از بالا به سمت پایین حرکت کند نه برعکس.
در کتاب آمادگی برای نوشتن هدف، آموزش و آشنایی با شکل کلی حروف و حرکت صحیح نوشتن آنها می باشد. به طور معمول کودکان ابتدا بر عضلات بزرگ دست خود مسلط می شوند و می توانند در کشیدن و رسم شکل ها ی بزرگ مهارت پیدا کنند و کم کم عضلات دستان و انگشتان آنها تقویت شده و توانایی کشیدن شکل های ظریف و کوچک را پیدا می کنند. تمرین های کتابهای بازی با نقطه ها، بازی های مارپیچ، پیش نیاز ضروری برای کودکانی است که هنوز نتوانسته اند مهارت کافی بر عضلات کوچک دست خودرا پیدا نمایند.
چاپ دهم این کتاب هم در ۶۰ صفحه و قیمت ۷۱ هزار تومان عرضه شده است.


منبع:

1402/09/01
15:01:38
5.0 / 5
224
تگهای خبر: آموزش , بازی , دین
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
لینک دوستان قائم