قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت
توسط انتشارات راه یار منتشر شد؛

سالهای شیدایی در کتابفروشی ها

سالهای شیدایی در کتابفروشی ها

قائم: قائم: کتاب سالهای شیدایی نوشته نرگس لقمانیان توسط انتشارات راه یار منتشر و راهی بازار نشر شد.به گزارش قائم به نقل از مهر، کتاب «سال های شیدایی» نوشته نرگس لقمانیان بتازگی توسط انتشارات راه یار منتشر و روانه بازار نشر شده است. این کتاب خاطرات شفاهی محسن خسروی از هنرمندان تئاتر است.
محسن خسروی از سال ۱۳۴۹ تا حالا یکی از صحنه گردانان اصلی تئاتر کاشان بوده است. او از نخستین نوشته ها و اجراهایش در دبیرستان پهلوی سابق و مسجد میانچال کاشان گرفته تا دوران دانشجویی و سپس در دوران پختگی و اوج هنری با بیان و فرمی تازه از فکر دینی، آئینی و عرفانی نقش ها را به صحنه می آورده است. بطوریکه با وجود تنوع ژانرها و موضوعات و ایده های نمایشی او می توان نگاه دینی و عرفانی را به عنوان زمینه ثابت کارهای او شناخت.
خسروی عضو شورای نظارت و ارزشیابی نمایش کاشان، نقش مؤثر و بهادار ای در تئاتر کاشان در بخش های مختلف بازیگری، تدریس، نویسندگی و کارگردانی داشته و چند دوره داور و عضو ستاد برگزاری جشنواره سراسری تئاتر مهر کاشان بوده است و تا حالا بیش از ۶۰ نمایشنامه به رشته تحریر در آورده است.
آثار و کوشش های خسروی بعد از پیروزی انقلاب کم کم پای تئاتر کاشان و هنرمندان این حوزه را به جشنواره ها و همایش های هنری ملی باز کرد. «اسب سفید» و «آن قوم به حج رفته»، «پیر چنگی» و «هفت پیکر» همچون این آثار هستند.
در بخش پیوست های این کتاب، نصرالله قادری، کارگردان، منتقد، نویسنده، مدرس سینما و تئاتر و علی منتظری، پژوهشگر برجسته تئاتر کشور در یادداشت هایی به تبیین شخصیت محسن خسروی پرداخته اند.
نصرالله قادری در قسمتی از یادداشت خود درباره ی این کتاب و محسن خسروی اینطور نوشته است:
«سال های شیدایی» در هفت بخش از بدایت تا نهایت عاشقی کرده است. پنج پرده، گفتارهای تنهایی مردی که عاشقانه دویده است و یک پیشگفتار و در نهایت یک پیوست. و چه رازی در این هفتِ مقدس هست. باید پابه پای او دوید تا آنرا یافت؛ آنرا که در پرده است، آنرا که در لابه لای سطور گفته آمده، ناگفته مانده است، رنج و عشقی که در پس کلمات در حجاب مانده است. او از آخر کوچه ای که در آن زاده شد، شروع می کند و پا در مسافرت می گذارد تا باز به کاشان برگردد و «بدین سان مسافرت به انتها می رسد». و کنش در ذهن مخاطب تازه شروع می ‎شود که حاصل این همه دویدن، رنج بردن، نادیده شدن، گاه دیده شدن، شادی و شور و تلخی برای چه بود؟ و پاسخ در ذهن مخاطب است و نه در مکتوب.
و چقدر خرسند شدم در زمانه ای که یک هنرمند خوب خداباور، هنرمندی است که مرده باشد، قبل از سفر بی بازگشتش یادش کردند. او از قبیله مستأجران خانه دایی یوسف نیست. پُز روشن فکرنمایی ندارد. اهل جاروجنجال و شُو کردن و دیده شدن نیست. فقط عاشق است. همین.
اهل کاشان است. مهربان و دوست داشتنی است. قلم به دستی تواناست. نخبه ای خردورز و دردمند است و «سال های شیدایی» حکایت سفر اوست در این گیتی که چگونه زیسته، چگونه عمل کرده، چگونه دیده و چه آرزوهایی که دارد. حکایت رنج ها و درمان ها، شادی و موفقیت ها و گریز از «بودن» به «شدن» است…»
همچنین در قسمتی از این کتاب می خوانیم:
«یک ساعت گذشته بود. هوا رو به تاریکی می رفت. رسیده بود به حیاط اصلی کاخ پاپ. در حیاط کلیسا، با داربست های فلزی، جایگاهی ساخته بودند برای تماشاچی ها. نشست روی یکی از سکوها. جوان سه زنگ نواخت و نمایش آغاز شد. بازیگرها یکی یکی به میدان آمدند.
حالا، درست یک روز پس از عاشورا، نشسته بود گوشه ای از فرانسه و تعزیه می دید…»
این کتاب در ۴۵۶ صفحه، شمارگان هزار جلد و قیمت ۲۳۰ هزار تومان عرضه شده است.


منبع:

1402/09/04
15:08:55
5.0 / 5
304
تگهای خبر: بازی , جشن , جشنواره , دین
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
لینک دوستان قائم