قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت
توسط انتشارات سلمان آزاده؛

تفسیر ساختاری سوره آل عمران منتشر گردید

تفسیر ساختاری سوره آل عمران منتشر گردید

قائم: کتاب تفسیر ساختاری سوره آل عمران تألیف سید سلمان صفوی توسط انتشارات سلمان آزاده منتشر و راهی بازار نشر شد.به گزارش قائم به نقل از مهر، کتاب «تفسیر ساختاری سوره آل عمران»، تألیف سید سلمان صفوی، قرآن پژوه معاصر بتازگی توسط انتشارات سلمان آزاده منتشر و روانه بازار نشر شده است. این کتاب با روش ساختار شناسی و نگاهی نو، انسجام، همبستگی و محتوای معنایی آیات سوره آل عمران تفسیر شده است. با این رویکرد و روش نو مشخص شده است که این سوره باوجود پراکندگی ظاهری آیات و موضوعات، دارای وحدت مفهومی، پیوستگی، انسجام و نظم درونی است که از راه رویکرد کل نگر و روش ساختارشناسی قابل کشف است. از راه این رویکرد و روش، خواننده علاوه بر توجه به اجزا، پیام سوره و هویت کلی سوره را هم در می یابد.
سید سلمان صفوی نویسنده این کتاب می گوید برای فهم ساختار درونی و معنایی سوره آل عمران ابتدا آیات برمبنای شأن نزول، سیاق و وحدت موضوعی فراز بندی و بخش بندی شده اند. سپس روابط بخش ها با توجه به غرض سوره، سیاق آیات و مفاهیم کلیدی بیان شده است. با ترسیم ساختار درونی سوره، فهرست منظم و منطقی مباحث سوره مشخص می شود. رابطه ساختار با آیات، رابطه جز و کل است. از راه برقراری تعامل و تناسب هر آیه با مفاد کلی سوره و هدف و غرض سوره؛ روابط آیات و انسجام معنایی سوره کشف می شود. بدین ترتیب با روش تفسیر قرآن به قرآن و سیکل هرمنیوتیکی؛ انسجام و ساختار معنایی سوره تبیین می شود. از جهت ساختاری؛ بین اسماءالحسنی در سوره آل عمران با محتوای آیات پارالل مفهومی وجود دارد و قرابط معنایی بین آنها به چند صورت ظهور یافته است.
سید سلمان صفوی که رویکرد فلسفی و عرفانی دارد، برخی خصوصیات سیر و سلوک الی الله تعالی را در سوره آل عمران و تبدیل صفات بشری به صفات الهی را بصورت موضوعی تبیین کرده است. وی قرآن پژوهان معاصر است که قبلاً «دانشنامه معاصر قرآن کریم» را سرپرستی علمی نموده است و در عرصه قرآن شناسی، کتاب های «تفسیر ساختاری سوره حمد»، «تفسیر ساختاری سوره بقره»، «موسی در قرآن»، «نهضت انبیا در قرآن»، «زندگی پس از مرگ»، «توحید الهی در قرآن»، «صراط مستقیم در قرآن»، «دیدار محبوب: نماز در قرآن» را منتشر نموده است.
صفوی کاشف ساختار معنایی مثنوی مولانا، برنده جایزه جهانی کتاب سال ایران (ساختار معنایی مثنوی معنوی) و سردبیر مجله علمی «ترانسندنت فیلوسوفی» (لندن) از سال ۲۰۰۰ میلادی تا کنون است. برخی کتب فلسفی، عرفانی و تفسیری او به زبان های روسی، عربی، آلبانیایی، ترکی و اندوزیایی ترجمه و منتشر شده است.
این کتاب شامل پنج فصل با عناوینی از جمله: رویکرد کلی به سوره آل عمران، بخش ها و فرازهای اصلی تعلیمی و حکایتی سوره آل عمران، ساختار سوره آل عمران، تفسیر روایی سوره آل عمران، مفاهیم کلیدی سوره آل عمران همچون تقسیم بندی اسماً الهی، أسماء الله الحسنی، توحید و وحدت وجود، وحدت استعلایی ادیان، سیر و سلوک الی الله، معنای استغفار حقیقی می شود.
کتاب «تفسیر ساختاری سوره آل عمران» در ادامه کتاب های «تفسیر ساختاری سوره حمد» (قم، ۱۳۹۷) و «تفسیر ساختاری سوره بقره» (تهران، ۱۳۹۹) تدوین شده است.
این کتاب با ۴۸۰ صفحه با همکاری «آکادمی مطالعات ایرانی لندن» عرضه شده است.
 

1402/09/08
14:58:59
5.0 / 5
226
تگهای خبر: ادیان , دین , قرآن , نماز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
لینک دوستان قائم