قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت

رسم غبارروبی از سند دانشگاه اسلامی در سالروز وحدت حوزه و دانشگاه

رسم غبارروبی از سند دانشگاه اسلامی در سالروز وحدت حوزه و دانشگاه

قائم: حوزه علوم اسلامی دانشگاهیان در سالروز شهادت شهید دكتر محمد مفتح و روز وحدت حوزه و دانشگاه، یادداشت رسم غبارروبی از سند دانشگاه اسلامی در سالروز وحدت حوزه و دانشگاه را منتشر نمود.به گزارش قائم به نقل از مركز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها، حوزه علوم اسلامی دانشگاهیان در سالروز شهادت شهید دكتر محمد مفتح و روز وحدت حوزه و دانشگاه، یادداشت «رسم غبارروبی از سند دانشگاه اسلامی در سالروز وحدت حوزه و دانشگاه» را منتشر نمود. متن كامل این یادداشت به شرح زیر است:
بسم الله الرحمن الرحیم
روز وحدت حوزه و دانشگاه را باید روز «دانشگاه اسلامی» نامید؛ روز پاسخگویی از عملكرد خود برای تحقق دانشگاه اسلامی. این روز را می توان روز غبارروبی از سند دانشگاه اسلامی نام نهاد؛ به خصوص با تأملی باردیگر در راهبردها و اقدامات در رابطه با وحدت حوزه و دانشگاه.
مروری بر دو راهبرد در رابطه با وحدت حوزه و دانشگاه:
راهبرد ۸ (نظام فرهنگی تربیتی): «ارتقای تعامل حوزه و دانشگاه با تاكید بر حل مشكلات فرهنگی سیاسی و اجتماعی جامعه»
راهبردی كه همسو با كلام حكیمانه رهبر معظم انقلاب، وحدت حوزه و دانشگاه را به وحدت در هدف یعنی در تحقق جامعه اسلامی پیشرفته و جامعه امام تفسیر می كند.
حال جای این پرسش است كه حوزویان و دانشگاهیان برای هم افزایی حوزه و دانشگاه در حل مسائل جامعه چه تدبیری داشته اند؟ و در گام دوم انقلاب با چه تدبیری می توان جوانان حوزوی و دانشگاهی را پای حل مسائل جامعه آورد تا مشق نقش آفرینی تخصصی كنند؟
راهبرد ۱۰ (نظام آموزشی): «نهادینه سازی تعامل آموزشی بین حوزه و دانشگاه»
پرسش اصلی این است كه آیا حوزه علمیه با تمام سرمایه اسلام نابش كه انقلابی به عظمت انقلاب اسلامی ایران را رقم زد، به متن دانشگاه آمده است؟
آیا از ظرفیت دروس دانشگاه توانسته ایم در جهت تبیین رسالت الهی دانشجویان استفاده كنیم؟ سهم درس انقلاب در تبیین مراحل انقلاب اسلامی و نقش دانشجویان در تحقق دانشگاه اسلامی و جامعه اسلامی چیست؟
جای الگوی جهاد علمی دانشجویان در دروس دانشگاه و دروس معارف كجاست؟ و بسیاری پرسش و دغدغه دیگر كه اگر دغدغه مندان حوزوی و دانشگاهی هرساله با رویكرد حل مسأله و با سرمایه معارف اسلام ناب به آن اهتمام داشته باشند، تحقق اهداف دانشگاه اسلامی و جامعه اسلامی تسریع خواهد شد.

1398/09/27
15:12:01
5.0 / 5
4194
تگهای خبر: آموزش , اسلام , اسلامی , امام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴