قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت
ادبیات دیگران؛

نویسنده پورتوریکویی برنده جایزه قلم فاکنر ۲۰۲۴ شد

نویسنده پورتوریکویی برنده جایزه قلم فاکنر ۲۰۲۴ شد

قائم: کلر خیمنز جایزه قلم فاکنر 2024 را برای آن چه برای روتی رامیرز صورت گرفت دریافت کرد.به گزارش قائم به نقل از لیترری هاب، بنیاد فاکنر برای داستان برنده جایزه ۲۰۲۴ خودرا معرفی نمود و این جایزه را به کلر خیمنز برای «آنچه برای روتی رامیرز اتفاق افتاد» داد.
«آنچه برای روتی رامیرز اتفاق افتاد» توسط هیات داوران این جایزه متشکل از خوچیتل گونزالس، آلن مایکل پارکر و لین استگر استرانگ از بین ۴۴۵ رمان و مجموعه داستان کوتاه نوشته شده توسط نویسندگان آمریکایی و انتشار یافته در آمریکا در سال ۲۰۲۳ برگزیده شد.
هیات داوران گفته اند نویسنده بوسیله کاراکترهای حساس و دوست داشتنی، ریزه کاری دقیق روایت و به کارگیری زبان در قالبی نفیس که از نثر شاعرانه گرفته تا زبان روزمره طبقه کارگر را دربرمی گیرد، یک اثر هنری عمیق و پر از ظرافت، طنز و انسانیت خلق کرده است.
خیمنز هم گفت از یک دهه پیش آغاز به نوشتن این داستان کرده که داستانی عجیب درباره ی ناپدید شدن یک دختر پورتوریکویی از استاتن آیلند است و زنان خانواده اش که نمی توانند دست از جست وجوی او بردارند. وی ادامه داد: این رمان نه فقط درباره ی یک دختر گمشده بلکه داستان های گم شده هم هست.
کلر خیمنز یک نویسنده پورتوریکویی است که در بروکلین و استاتن آیلند نیویورک بزرگ شده است. وی نویسنده مجموعه داستان های کوتاه «استاتن آیلند استوریز» ۲۰۱۹ و «آنچه برای روتی رامیرز اتفاق افتاد» ۲۰۲۳ است. وی مدرک دکتری خودرا در زبان انگلیسی با تخصص در مطالعات قومی و علوم انسانی دیجیتال از دانشگاه نبراسکا-لینکلن دریافت کرده و سال ۲۰۱۹ پروژه ادبیات پورتوریکویی را تاسیس کرد که یک ‌بایگانی دیجیتال است که زندگی و آثار صدها نویسنده پورتوریکویی را در قرن گذشته مستند می کند. هم اکنون، او استادیار مطالعات انگلیسی و آفریقایی آمریکایی در دانشگاه کارولینای جنوبی است.
خیمنز برای این موفقیت جایزه ۱۵ هزار دلاری دریافت کرد. دیگر رقبای وی در لیست نهایی شامل جمل برینکلی برای «شاهد»، هنری هوک برای «گلو باز»، آلیس مک درموت برای «عفو» و کالین وینت برای «کاربران» نیز هر یک برای راه یافتن به لیست نهایی ۵۰۰۰ دلار دریافت نمودند.
این جایزه به یاد ویلیام فاکنر نویسنده آمریکایی برنده جایزه ادبی نوبل و خالق آثاری چون «خشم و هیاهو» و «گور به گور» اهدا می شود. او سال ۱۹۶۲ از دنیا رفت.

1403/02/25
12:58:39
5.0 / 5
132
تگهای خبر: دكتر , هنر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵