قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت

ضیافت كتابخوانی در فضای مجازی در دهمین جشنواره رضوی

ضیافت كتابخوانی در فضای مجازی در دهمین جشنواره رضوی

قائم: دهمین دوره جشنواره كتابخوانی رضوی با معرفی 12 عنوان كتاب، خانواده ها، دانش آموزان، دانشجویان و گروه های مختلف سنی را در فراغت ناخوانده این روزها به حضور مجازی در این ضیافت كتابخوانی دعوت كرد.



به گزارش خبرگزای خبرآنلاین، دهمین دوره جشنواره كتابخوانی رضوی توسط نهاد كتابخانه های عمومی كشور و با همكاری بنیاد فرهنگی هنری بین المللی امام رضا مقابل السلام و معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در امتداد اشاعه و ترویج فرهنگ منور رضوی، گسترش فرهنگ كتاب خوانی و مطالعه كتاب های در رابطه با سیره پاك ائمه معصومین علیهم السلام، خصوصاً حضرت امام رضا مقابل السلام و افزوده شدن منابع در رابطه با سیره حضرت امام هادی مقابل السلام بعنوان بخش ویژه دهمین دوره، همزمان با ایام فرخنده دهه كرامت، برگزار می گردد.
دهمین دوره جشنواره كتابخوانی رضوی با وجود تعطیلی كتابخانه های عمومی، اولین گام های خودرا با استفاده از ظرفیت های فضای مجازی برداشته و با عنایت به تعطیلی مراكز پیش دبستانی، مدارس و دانشگاه های سراسر كشور؛ امكان مشاركت در بخش های مختلف خودرا در این بستر فراهم نموده است. خانواده ها و علاقه مندان گروه های مختلف سنی می توانند در این ایام با حضور در این جشنواره كتابخوانی، ضمن پر كردن بهینه اوقات فراغت، از این فرصت بهترین استفاده را برای ارتقای سطح كیفی و كمی مطالعات مذهبی و آشنایی با سیره حضرت امام رضا(ع)، حضرت امام هادی(ع)، حضرت معصومه (س) و حضرت احمدبن موسی شاهچراغ(ع) ببرند. كتابخانه های عمومی كشور نیز به محض بازگشایی آماده پذیرایی به صورت حضوری برای معرفی و فراهم كردن شرایط حضور در این جشنواره خواهند بود.
بر طبق روال دوره های گذشته، منابع در رابطه با سیره یكی از معصومین(ع) به كتاب های هر دوره این جشنواره اضافه شده كه بر این اساس منابع در رابطه با حضرت معصومه سلام الله علیها در هفتمین دوره، منابع در رابطه با حضرت احمدبن موسی شاهچراغ مقابل السلام در هشتمین دوره، منابع در رابطه با حضرت ابن الرضا امام جواد مقابل السلام در نهمین دوره و كتاب هایی با موضوع حضرت امام هادی مقابل السلام بعنوان بخش ویژه دهمین دوره جشنواره كتابخوانی رضوی در نظر گرفته شده است. منابع معرفی شده در دهمین دوره جشنواره كتابخوانی رضوی
در فراخوان دهمین جشنواره كتابخوانی رضوی، ۱۲ كتاب در سه رده سنی «كودك»، «نوجوان» و «جوان و بزرگسال» معرفی شده كه بر این اساس در رده «كودك» (۴ تا ۱۲ سال) كتاب های «گنبد خورشید» نوشته معصومه مهری از انتشارات بنیاد امام رضا مقابل السلام، «زندگی حضرت معصومه سلام الله علیها» نوشته سید محمد مهاجرانی از انتشارات كتابك و همین طور در بخش ویژه این رده سنی، كتاب «ده قصه از امام هادی مقابل السلام برای بچه ها» نوشته جعفر ابراهیمی از انتشارات قدیانی برای این رده سنی معرفی شده است.
در رده سنی «نوجوان» (۱۳ تا ۱۷ سال) نیز آثاری با عناوین «ستاره من: چهل قصه از زندگی امام رضا مقابل السلام» نوشته ناصر نادری از انتشارات به نشر، «نشانه ها: قصه هایی از زندگی امام رضا مقابل السلام» نوشته ابراهیم حسن بیگی از انتشارات به نشر و همین طور در بخش ویژه این رده سنی كتاب «مژده گل: داستان هایی از زندگی امام هادی مقابل السلام» نوشته محمود پوروهاب از انتشارات كتاب جمكران بعنوان منابع جشنواره معرفی شده است.
همچنین در رده سنی «جوان و بزرگسال» (۱۸ سال به بالا) شش كتاب «امام رضا مقابل السلام (تاریخ و سیره)» نوشته محمد باقر پورامینی از انتشارات معارف، «امام رضا مقابل السلام و ایران» نوشته سید حسین حر از انتشارات معارف، «برمدار آفتاب: ترسیم زندگی بر مدار حیات رضوی» نوشته محمدحسین پورامینی از انتشارات معارف، «شاهچراغ مقابل السلام» نوشته جلیل عرفان منش ازدفتر پژوهش های فرهنگی و در بخش ویژه این رده سنی نیز كتاب های «خورشید رهنمای: پژوهشی در زندگانی و سیره امام هادی مقابل السلام» نوشته ابوالفضل هادی منش از انتشارات بهار دل ها و «حكمت های نقوی: ترجمه و توضیح چهل حدیث از امام هادی مقابل السلام» نوشته جواد محدثی از انتشارات به نشر معرفی شده است. بخش های دهمین جشنواره كتابخوانی رضوی
این جشنواره در سه بخش «فردی»، «گروهی»، «خانوادگی» و در دو بستر مكتوب و الكترونیك برگزار می گردد كه علاقه مندان می توانند با مطالعه منابع در رابطه با این بخش، به صورت فردی، گروهی یا خانوادگی، در دو شیوه مكتوب و الكترونیكی در جشنواره شركت نمایند. جهت شركت در بخش الكترونیك به سایت سامانه مسابقات الكترونیك كتابخوانی www.samakpl.ir و یا سایت جشنواره رضوی www.razavi.iranpl.ir بازگشت نمایید.
در بخش «فردی» افراد علاقه مند می توانند متناسب با رده سنی خود و مطالعه كتاب ها در رشته های مختلف جشنواره بوسیله یكی از دو شیوه مكتوب و یا الكترونیكی شركت نمایند. در بخش «گروهی» نیز افراد علاقه مند بایستی در هنگام مراجعه به سایت جشنواره، ضمن انتخاب بخش گروهی با انتخاب منابع معرفی شده و نوع فعالیت مورد نظر در مسابقه شركت كنند؛ شركت در این بخش فقط به صورت الكترونیكی است. همین طور اعضای خانواده ها می توانند با مراجعه به بخش خانوادگی سایت جشنواره، با انتخاب منابع معرفی شده در مسابقه شركت نمایند. شركت در این بخش نیز تنها به صورت الكترونیكی میسر است. مقررات شركت در دهمین جشنواره كتابخوانی رضوی
در بخش «شرایط و مقررات» این فراخوان آمده، شركت در این جشنواره برای عموم علاقه مندان در تمامی گروه های سنی میسر است و كاربران برای شركت در مسابقه باید یكی از قالب های فردی، گروهی و خانوادگی را انتخاب كنند. علاقه مندان می توانند هم در بخش فردی و هم گروهی البته با دو كتاب متفاوت در مسابقه شركت نمایند. ضمن اینكه شركت همزمان در بخش الكترونیك و مكتوب از یك كتاب امكانپذیر نمی باشد. همین طور شركت برای عموم كتابداران علاقه مند، تنها در بخش الكترونیك امكان پذیر است. راهنمای شركت در جشنواره برای بخش كودك (۴ تا ۱۲ سال/ متولدین ۱۳۸۶ تا ۱۳۹۴)
در این بخش كودكان عزیز می توانند در سه قالب نقاشی، فعالیت گروهی، پویش كتابخوان با عنایت به شرایط زیر شركت نمایند. كودكان عزیز جهت شركت در قالب «نقاشی» می توانند تصویر نقاشی خود در سایت جشنواره بارگذاری كنند و یا برگه های نقاشی را بوسیله مراجعه به یكی از كتابخانه های عمومی دریافت و بعد از تكمیل به كتابخانه تحویل دهند. مسابقه نقاشی در رده سنی كودك منوط به خواندن كتاب و ارائه تصویر متناسب با مفاهیم موجود در كتاب با ذكر صفحه مورد نظر است. همین طور كودكان در ترسیم نقاشی از تمامی ابزار نقاشی (مدادرنگی، آبرنگ، مداد شمعی و گواش) می توانند استفاده كنند.
قالب «فعالیت های گروهی» از این جشنواره، ویژه كودكان ۹ تا ۱۲سال (متولدین ۱۳۸۶تا ۱۳۸۹) است كه علاقه مندان به فعالیتهای گروهی شامل نمایش نامه خوانی(بازخوانی محتوای كتاب برمبنای شخصیت های داستان توسط افراد گروه)، جمع خوانی (خوانش گروهی كتاب)، اجرای نمایش (اجرای نمایش یا تئاتر برمبنای محتوای كتاب) و روزنامه كتاب (طراحی و ساخت روزنامه دیواری از محتوای كتاب) تنها می توانند به صورت الكترونیك و با ضبط و ارسال فیلم از فعالیت خود كه بیان كننده محتوای كار باشد، در مسابقه شركت نمایند. گروه های علاقه مند در بخش فعالیتهای گروهی باید بین ۲ تا ۵ نفر باشند و تصاویر ویدئویی حداكثر در ۷ دقیقه و حجم ۱۰۰ مگابایت، همراه با معرفی كامل اعضاء در سایت و درج نوع فعالیت ضبط و ارسال گردد. (تمامی موضوعات بخش گروهی باید در رابطه با موضوع جشنواره باشد.)
همچنین كودكان در بخش «پویش كتابخوان» نیز می توانند فیلم های معرفی، بازگوئی قصه یا خوانش بخش های جذاب كتاب را، در چارچوب پویش كتابخوان و بصورت فردی ارسال نمایند. شركت كنندگان باید توجه داشته باشند هنگام ضبط فایل های ویدئویی خودرا معرفی كرده و نام كتاب و داستان یا صفحه مربوطه را ذكر كنند و فیلم ها در این قالب ترجیحاً به صورت عمودی ضبط و حداكثر در ۵ دقیقه و حجم۷۰ مگابایت در سایت جشنواره بارگذاری و ارسال شود. راهنمای شركت در جشنواره برای بخش نوجوان (۱۳ تا ۱۷ سال / متولدین ۱۳۸۱ تا ۱۳۸۵)
علاقه مندان در بخش «نوجوان» نیز می توانند به چهار شیوه ترسیم «نقاشی»، «چهار گزینه ای»، «فعالیت های گروهی» و «پویش كتابخوان» در این جشنواره شركت نمایند. نوجوانان علاقمند به بخش «نقاشی» می توانند از تمامی وسایل نقاشی (مداد رنگی، آبرنگ، مداد شمعی و گواش) استفاده كنند. مسابقه نقاشی در رده نوجوان منوط به خواندن كتاب و ارائه تصویر متناسب با مفاهیم موجود در كتاب به همراه ذكر صفحه مورد نظر است. نوجوانان جهت شركت در این بخش می توانند یا تصویر نقاشی خودرا در سایت بارگذاری كنند و یا برگه های نقاشی را بوسیله مراجعه به یكی از كتابخانه های عمومی در سراسر كشور دریافت و بعد از ترسیم به كتابخانه تحویل دهند. لازم به ذكر است در انتخاب آثار برتر در این بخش اولویت با تصاویری است كه مشابه تصاویر كتاب نباشد.
در بخش «چهار گزینه ای» نیز نوجوانان عزیز می توانند با انتخاب یكی از منابع جشنواره در هریك از بخش های فردی یا خانوادگی مطابق ضوابط شركت نمایند. علاقه مندان جهت شركت در این بخش باید جهت دریافت پاسخنامه بصورت مكتوب به یكی از كتابخانه های عمومی سراسر كشور بازگشت و فرم مربوطه را دریافت و یا در صورت تمایل به شركت بصورت الكترونیك، به سایت جشنواره به آدرس www.razavi.iranpl.ir بازگشت كنند.
نوجوانان علاقه مندان به فعالیتهای گروهی شامل نمایش نامه خوانی(بازخوانی محتوای كتاب برمبنای شخصیت های داستان توسط افراد گروه)، جمع خوانی(خوانش گروهی كتاب)، اجرای نمایش (اجرای نمایش یا تئاتر برمبنای محتوای كتاب) و روزنامه كتاب(طراحی و ساخت روزنامه دیواری از محتوای كتاب) نیز می توانند در بخش «گروهی» و تنها به صورت الكترونیك و با ضبط فیلم از فعالیت خود در مسابقه شركت نمایند. در آماده سازی روزنامه دیواری از مطالبی مانند خلاصه و معرفی كتاب، نظر بزرگان در مورد كتاب، توضیحاتی از كتاب، معرفی نویسنده، مشخصات كتاب و... می توانید استفاده كنند. گروه های علاقه مند در بخش فعالیتهای گروهی باید بین ۲ تا ۵ نفر باشند و تصاویر ویدئویی حداكثر در ۷ دقیقه و حجم ۱۰۰ مگابایت، همراه با معرفی كامل اعضاء در سایت و درج نوع فعالیت ضبط و ارسال گردد (تمامی موضوعات بخش گروهی باید در رابطه با موضوع جشنواره باشد.)
بخش «پویش كتابخوان» نیز از دیگر بخش های پیش بینی شده برای رده سنی نوجوان است كه نوجوانان جهت شركت در این بخش می توانند معرفی كتاب را به دو صورت فردی و یا معرفی كتاب در چارچوب نشست كتاب خوان ترجیحاً به صورت افقی و در یك جمع (دوستانه، خانوادگی، همكاری و... ) حداكثر در ۵ دقیقه و حجم ۷۰ مگابایت در سایت جشنواره بارگذاری و ارسال نمایند. ارسال فیلم موبایلی فقط از منابع رده سنی نوجوان جشنواره مقدور و شركت كنندگان توجه داشته باشند كه هنگام ضبط فایل های ویدئویی خودرا معرفی كرده و نام كتاب و داستان یا صفحه مربوطه را ذكر كنند. راهنمای شركت در جشنواره برای بخش جوان و بزرگسال (بالای ۱۸ سال / متولدین ۱۳۸۰ به بالا)
بر اساس فراخوان انتشار یافته علاقه مندان به شركت در بخش «جوان و بزرگسال» می توانند از سه شیوه مختلف در دهمین جشنواره كتابخوانی رضوی شركت نمایند. علاقه مندان به شركت در چارچوب «چهار گزینه ای» می توانند با انتخاب یكی از منابع جشنواره در هریك از بخش های فردی یا خانوادگی مطابق ضوابط شركت نمایند. این افراد باید جهت دریافت پاسخنامه بصورت مكتوب به یكی از كتابخانه های عمومی سراسر كشور بازگشت و فرم مربوطه را دریافت نمایند و یا در صورت تمایل شركت بصورت الكترونیك به سایت جشنواره بازگشت كنند. تناسب اثر با محتوای كتاب، كیفیت رنگ آمیزی، هنر تصویرگری، خلاقیت و كپی نبودن از آثار كتاب، از موارد مهم در بالا بردن سطح كیفی آثار در این بخش است.
همچنین در چارچوب «پویش كتابخوان» علاقه مندان شركت باید فیلم های معرفی كتاب را در یك جمع (دوستانه، خانوادگی، همكاری و... ) ضبط و ارسال نمایند. فیلم های قالب پویش كتاب خوان ترجیحاً به صورت افقی ضبط و حداكثر ۵ دقیقه و حجم۷۰ مگابایت ضبط و در سایت جشنواره بارگذاری و ارسال شود. شركت كنندگان در این قالب توجه داشته باشند كه ارسال فیلم موبایلی فقط از منابع رده سنی جوان و بزرگسال جشنواره مقدور است و هنگام ضبط فایل های ویدئویی خودرا معرفی كنند. نحوه معرفی، خلاقیت، بیان و كیفیت تصویر و صدا از موارد مهم در بالا بردن سطح كیفی آثار در این قالب است.
«داستانك نویسی» قالب دیگری از شیوه شركت گروه سنی جوان و بزرگسال در این جشنواره است كه طی آن علاقه مندان باید با عنایت به منابع جشنواره (احادیث، آیات و سایر محتوای كتاب ها) به نگارش داستانی كوتاه (داستانك حداكثر تا ۵۰۰ كلمه) پرداخته و داستان خودرا در قسمت مربوط به این قالب وارد كنند. همین طور داستان های ارائه شده نباید الگوبرداری شده از منابع اینترنتی یا غیر اینترنتی باشد. زبان ساده و دور از اغراق، تاثیر گذار، جذاب و دارای یك اتفاق(طرح) از موارد مهم در بالا بردن سطح كیفی آثار در این قالب است. تقدیر از برگزیدگان در بخش ملی
برگزیدگان همین جشنواره كتابخوانی رضوی در دو سطح «ملی» و «شهرستانی» معرفی و با اهدای لوح تقدیر و هدایای نقدی از آنها تجلیل خواهد شد.
در این سطح ضمن تقبل هزینه ایاب و ذهاب و اسكان افراد برگزیده برای شركت در جلسه اختتامیه و دریافت لوح، از ۸ نفر برگزیده در هر رشته (جمعاً ۸۸ نفر) تقدیر می شود كه به ترتیب در رده سنی «كودك» ۸ برگزیده در بخش نقاشی و ۸ برگزیده در بخش پویش مجازی (با اهدای ۲.۵ میلیون ریال) و ۸ برگزیده در بخش گروهی (با اهدای ۶ میلیون ریال)، تجلیل می شوند. در رده سنی «نوجوان» ۸ برگزیده در بخش مكتوب (با اهدای ۲.۵ میلیون ریال)، ۸ برگزیده در بخش پویش كتابخوان (با اهدای ۲.۵ میلیون ریال)، ۸ برگزیده در بخش روزنامه كتاب (با اهدای ۳ میلیون ریال)، ۸ برگزیده در بخش نقاشی (با اهدای ۳ میلیون ریال) و ۸ برگزیده در بخش فعالیتهای گروهی (با اهدای ۷ میلیون ریال)، معرفی و تقدیر می شوند.
همچنین در رده سنی «جوان و بزرگسال» نیز ۸ برگزیده در بخش مكتوب و ۸ برگزیده در بخش پویش كتابخوان (با اهدای ۳ میلیون ریال)، و ۸ برگزیده در بخش داستانك (با اهدای ۳.۵ میلیون ریال)، تجلیل می شوند. لازم به ذكر است كه جوایز بخش گروهی به تعداد اعضای گروه ارتباطی ندارد.
همچنین در این جشنواره از هشت خانواده برتر با اهدای لوح سپاس و مبالغ نقدی تجلیل می شود كه بر این اساس از دو خانواده ۲نفره (با اهدای ۷ میلیون ریال)، دو خانواده ۳ نفره (با اهدای ۱۰ میلیون ریال)، دو خانواده ۴ نفره(با اهدای ۱۳ میلیون ریال) و دو خانواده ۵ نفر به بالا (با اهدای ۱۶ میلیون ریال) تجلیل خواهد شد. تقدیر از برگزیدگان در بخش شهرستانی
این جشنواره در سطح شهرستانی نیز از ۱۱ نفر برگزیده (به ازای هر رشته یك نفر) به تعداد كتابخانه های شهرستان با عنایت به میزان شركت كننده (به ازای هر ۱۰۰ شركت كننده دارای نمره بالای ۱۵ یك جایزه) تقدیر خواهدنمود كه بر این اساس در رده سنی «كودك» یك برگزیده در بخش نقاشی و یك برگزیده در بخش پویش مجازی (با اهدای ۵۰۰ هزار ریال) و یك برگزیده در بخش كار گروهی (با اهدای یك میلیون ریال) تقدیر می شوند. در رده سنی «نوجوان» یك برگزیده در بخش مكتوب و یك برگزیده در بخش پویش كتابخوان (با اهدای ۵۰۰ هزار ریال) و یك برگزیده در بخش نقاشی و یك برگزیده در بخش روزنامه كتاب (با اهدای ۷۵۰ هزار ریال) و یك برگزیده در بخش كار گروهی (با اهدای یك میلیون ریال) مورد تقدیر قرار می گیرند.
همچنین در رده سنی «جوان و بزرگسال» نیز یك برگزیده در بخش مكتوب (با اهدای یك میلیون ریال)، یك برگزیده در بخش داستانك (با اهدای ۲ میلیون ریال) و یك برگزیده در بخش پویش كتابخوان(با اهدای ۱.۵ میلیون ریال)، معرفی و تجلیل می شوند. لازم به ذكر است كه جوایز بخش گروهی به تعداد اعضای گروه ارتباطی ندارد.
همچنین در این بخش از ۲ خانواده برتر در هر شهرستان (فارغ از تعداد نفرات) با اهدای لوح سپاس، مبالغ نقدی تقدیر می شود كه بر این اساس، از دو خانواده ۲نفره (با اهدای ۲ میلیون ریال)، دو خانواده ۳ نفره (با اهدای ۳ میلیون ریال)، دو خانواده ۴ نفره(با اهدای ۴ میلیون ریال) و دو خانواده ۵ نفر به بالا (با اهدای ۵ میلیون ریال) تجلیل خواهد شد. مهلت شركت در جشنواره
علاقه مندان به شركت در دهمین جشنواره كتابخوانی رضوی تا ۹ خرداد ۱۳۹۹ فرصت دارند آثار خودرا به دبیرخانه جشنواره ارسال نمایند. علاقمندان می توانند با مراجعه به آدرس های www.samakpl.ir یا www.razavi.iranpl.ir برای دریافت فایل كتاب ها اقدام و یا جهت دریافت امانی كتاب های جشنواره به كتابخانه های عمومی سراسر كشور بازگشت كنند. از تمامی افراد و خانواده های برگزیده در سطح ملی جهت شركت در آیین پایانی جشنواره دعوت می شود.
۵۷۵۷


منبع:

1398/12/22
23:39:26
5.0 / 5
3743
تگهای خبر: ائمه , اسلام , اسلامی , امام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
لینک دوستان قائم