قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت
معاون آموزشی وزارت علوم:

حذف نیمسال تحصیلی دانشجویان منوط به تشخیص دانشگاه است

حذف نیمسال تحصیلی دانشجویان منوط به تشخیص دانشگاه است

به گزارش قائم معاون آموزشی وزارت علوم اشاره كرد: بررسی و تصمیم گیری حذف نیمسال تحصیلی دانشجویان منوط به تشخیص دانشگاه است.


به گزارش قائم به نقل از وزارت علوم، علی خاكی صدیق در پاسخ به برخی ابهام های پیش آمده درباب یكی از بندهای سند ارسال شده به دانشگاهها و موسسات آموزش عالی گفت: درباب بند مجاز بودن دانشجویان در حذف نیمسال تحصیلی ۹۹ - ۹۸ بدون احتساب در سنوات باید اشاره كرد كه این بند برای آن دسته از دانشجویانی است كه دانشگاه آنان قادر به ارائه دروس به صورت الكترونیكی یا روش های نوین آموزشی نبوده است.
وی افزود: برهمین اساس این دانشجویان می توانند درخواست حذف این نیمسال را از سنوات تحصیلی شان به دانشگاه ارائه نمایند تا این درخواست به تشخیص معاون آموزشی و رئیس دانشگاه بررسی و تصمیم گیری شود.
در چه مواقعی نیاز به حذف نیمسال نیست
معاون آموزشی وزارت علوم با تشریح جزئیات سند ۲۰ بندی ابلاغ گردیده به روسای دانشگاه ها گفت: اگر شرایط به شكلی باشد كه آموزش حضوری از سر گرفته شود و آموزش های الكترونیك هم بطور مطلوب برگزار شده باشد نیازی به استفاده از این بند نیست، اما اگر دانشگاهی نتوانسته باشد این خدمات آموزشی را عرضه نماید و با تصمیم شورای مقابله با كرونا شرایط تعطیلی دانشگاه ها ادامه پیدا كند، دانشجویان می توانند از این بند استفاده كنند.
وی اضافه كرد: استفاده از بندهای این سند به تشخیص دانشگاه هاست.
معاون آموزشی وزارت علوم بار دیگر اشاره كرد: هرگونه تصمیم گیری و سیاستگذاری كلان درباب تعطیلی یا از سرگیری آموزش های حضوری در موسسات آموزش عالی و دانشگاه های كشور از عهده ما خارج و در حوزه اختیارات ستاد ملی مدیریت و مقابله با بیماری كروناست.
خاكی صدیق اشاره كرد: ابلاغ این سند به مدلول گردنگیر به اجرای تمام ۲۰ بند آن نیست؛ راهكارهای كلانی در این سند ارائه شده كه دانشگاه ها بر حسب موقعیت و شرایط خودشان می توانند با تشخیص روسا و معاونان آموزشی خود بندهایی از این راهكارها را برای حل مشكلاتی كه دانشجویان و نظام آموزشی در این مدت با آن مواجه بوده اند، استفاده كنند.
به گفته وی، در این سند اجازه داده شده كه دانشگاه ها بتوانند حتی تا حدود ۸۰ - ۹۰ درصد یك درس را به صورت الكترونیكی ارائه نمایند.
وی اضافه كرد: باتوجه به بروز مشكلات مالی در اقتصاد خانوارها در بند ۱۳ این سند مقرر شده موارد مشمول جریمه دانشجویانی كه در شرایط متعارف تحصیلی از مقررات آموزشی تخطی كنند در این ترم با مجوز هیئت امناء معاف شوند كه البته این بند نیز مجوز هیئت امناء را لازم دارد و سفارش مان این است كه دانشگاه ها همكاری كنند تا اگر دانشجویی در این شرایط مشمول جریمه شده در صورت امكان معاف شود.
تعداد غیبت مجاز می تواند افزایش یابد
معاون آموزشی وزارت علوم گفت: طبق بند ۹ این سند تعداد غیبت مجاز دانشجویان برای حضور در كلاس های «برخط» با تصویب شورای عالی دانشگاه ها می تواند افزایش پیدا كند.
وی همین طور درباب دفاع از پایان نامه دانشجویان كارشناسی ارشد و دكتری نیز اظهار داشت: طبق مقررات، دفاع باید حضوری صورت گیرد و هیئت داوران در جلسه دفاع حضور داشته باشند، اما بند ۲۰ این سند مقرر داشته است كه جلسه دفاع می تواند به صورت الكترونیكی یا نیمه حضوری برگزار شود؛ البته با رعایت سایر شرایط و ضوابط برگزاری جلسات دفاع.


منبع:

1399/01/14
14:14:53
5.0 / 5
3037
تگهای خبر: آموزش , بیماری , خدمات , دكتر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵