قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت
معاون آموزشی وزیر علوم خبر داد

احتمال آغاز ترم آینده از بهمن

احتمال آغاز ترم آینده از بهمن

قائم: معاون آموزشی وزیر علوم درباره آغاز ترم آینده اینكه با تاخیر خواهد بود یا خیر توضیح داد و اظهار داشت: برگزاری ترم آینده برای دانشجویان جدیدالورود از بهمن ماه یك گزینه است.به گزارش قائم به نقل از مهر، علی خاکی صدیق بامداد امروز سه شنبه در نشست خبری ویدئو کنفرانس با خبرنگاران آموزش عالی اظهار داشت: ستاد ملی مقابله با کرونا شرایط حضور دانشجویان در دانشگاه ها را فراهم نموده است و دانشگاه هایی که این شرایط را دارند، می توانند از ۱۷ خرداد پذیرای دانشجویان باشند.
وی اضافه کرد: اولویت با دانشجویان کارشناسی ارشد برای اتمام پژوهش ها و پروژه های عملی است؛ الان درصد قابل توجهی از دانشگاه ها با آموزش های غیرحضوری درس ها را پیش می برند و در حال آخر مباحث درسی هستند.
معاون آموزشی وزارت علوم افزود: استمرار آموزش الکترونیکی سفارش اول به دانشگاه ها است اما بخش عمده ای از کار دانشجویان کارشناسی ارشد پژوهش است و احتیاج به حضور در آزمایشگاه و کارگاه های عملی دارند که با عنایت به رعایت پروتکل های بهداشتی وزارت بهداشت، این امر امکان پذیر خواهد بود.
دانشجویان شهرهای قرمز نمی توانند در دانشگاه ها حضور یابند
خاکی صدیق درباره دانشجویانی که در مناطق قرمز حضور دارند، اضافه کرد: دانشجویانی که در شهرهای وضعیت قرمز حضور دارند، نمی توانند در دانشگاه حضور یابند و بخشی از آموزش که به صورت راه دور است، برای آنها ادامه می یابد و بخش های عملی و کارگاهی باید بماند تا ستاد کرونا برای آن تصمیم گیری کند.
خاکی صدیق درباره دانشجویانی که تحصیل شان در این ترم ادامه می یابد، اظهار داشت: هر دانشجویی که نتواند دروس را به پایان برساند، باید ترم را برای آنها افزایش دهیم و طول ترم بدون احتساب در سنوات انجام می شود تا صدمه ای به دانشجو وارد نشود.
معاون آموزشی وزارت علوم با اشاره به ترم تابستانی اضافه کرد: دانشگاه ها بخصوص آن دانشگاه هایی که دانشجویان ترم آخر دارند، می توانند ترم تابستانی را برگزار کنند.
وی افزود: همینطور آن دسته از دانشجویانی که یک یا دو درس آنها باقی مانده تا فارغ التحصیل شوند، ما این تعداد درس را به چهار درس افزایش داده ایم تا مشکلی برای آنها به وجود نیاید.
معاون آموزشی وزارت علوم درباره ترم آینده اظهار داشت: پیشبینی دقیق برای ترم آینده و شرایط آن هم اکنون برای هیچکس امکانپذیر نیست. طبق رصدهایی که از آموزش عالی دنیا داشته ایم، سایر کشورها هم به صورت قطعی نمی دانند که چه اتفاقی در ترم های دیگر خواهد افتاد.
وی افزود: هم اکنون دانشگاه های خوب دنیا اعلام نموده اند همه آموزش های الکترونیکی را برگزار کرده و بسته به شرایط تصمیم گیری خواهند کرد. هم اکنون زیرساخت ها فراهم گشته است. اگر شرایط بیماری همچنان ادامه یابد و ما نتوانیم حضور دانشجویان را داشته باشیم با این تجربه ای که در این ترم داشته ایم، امکان دارد آموزش ها به صورت الکترونیکی ادامه یابد، البته نمی توان اظهار داشت که ترم آینده صددرصد به صورت حضوری یا به صورت الکترونیکی خواهد بود.
۸۶ درصد دانشجویان تحت پوشش آموزش مجازی قرار گرفتند
وی درباره اینکه دانشگاه ها تا چه اندازه از آموزش های الکترونیکی بهره برده اند، اظهار داشت: ۸۶ درصد دانشجویان تحت پوشش آموزش های مجازی قرار گرفته اند.
خاکی صدیق افزود: برای ترم مهرماه آمادگی داریم و اگر لزوم پیدا کرد، دانشگاه ها به شیوه الکترونیکی ادامه دهند. البته تمام اینها به شرایطی که خواهیم داشت، بر می گردد. امیدواریم برای ترم آینده شرایط حضور دانشجویان را داشته باشیم.
وی اضافه کرد: بر مبنای تحلیل متخصصان فن آموزش، آموزش بعد از کرونا اساسا در ایران و خارج از کشور متفاوت خواهد بود.
معاون آموزشی وزیر علوم در مورد حذف ترم و سختگیری هایی که دانشگاه ها در این خصوص دارند، اظهار داشت: ما به دانشگاه ها سفارش کرده ایم که با دانشجویان همراهی کنند. اگر دانشجویی مشکل داشته باشد و امکانات آموزش حضوری را نداشته باشد این حق را دارد که ترم را بدون احتساب سنوات حذف کند.
زمان شروع ترم آینده
وی درباره زمان شروع ترم آینده و اینکه آیا با تأخیر خواهد بود اظهار داشت: تمام تلاش دانشگاه ها این است که برای دانشجویان جدیدالورود ترم را در زمان خود آغاز کنند. البته این بستگی به این خواهد داشت که زمان اعلام نتایج کنکور و امکانات دانشگاه ها برای پذیرش دانشجویان به چه صورت خواهد بود.
معاون آموزشی وزیر علوم افزود: دانش آموختگی بعضی از دانشجویان با تأخیر روبرو شده است و این مشکل است، چون اغلب آنها خوابگاهی هستند، از طرفی دانشجویان جدیدالورود هم به خوابگاه نیاز دارند و این یک مساله جدی برای دانشگاه ها است و امکان دارد نتوانند شرایط را مدیریت کنند و این یک گزینه است که ترم آینده دانشجویان جدیدالورود از بهمن ماه باشد. البته این به پارامترهای دیگر مانند زمان اعلام نتایج کنکور هم بستگی دارد.
خاکی صدیق اشاره کرد: ما باید این دستاورد آموزش عالی را که در طول سه ماه گذشته با جدیت خانواده آموزش عالی به دست آمده است قدردان باشیم و بتوانیم از این تجربیات در پساکرونا استفاده نمائیم و آموزش خویش را ارتقای کیفی دهیم.
۹۰ درصد دانشگاه ها اینترنت مجانی دارند
وی در مورد اینکه چند درصد دانشگاه ها از اینترنت مجانی استفاده می نمایند، اظهار داشت: تا جایی که اطلاع دارم ۹۰ درصد دانشگاه ها دارای اینترنت مجانی هستند.

1399/02/30
13:50:28
5.0 / 5
2772
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲