قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت

نظر 7 تن از مراجع تقلید درباره مبلغ زكات فطره سال 1399

نظر 7 تن از مراجع تقلید درباره مبلغ زكات فطره سال 1399

به گزارش قائم هفت تن از مراجع معظم تقلید، میزان زكات فطره، كفاره روزه غیر عمد و كفاره عمد ماه مبارك رمضان ۱۴۴1 را اعلام نمودند.


خبرگزاری حوزه نوشت: با نزدیک شدن به عید سعید فطر، دفاتر مراجع عظام تقلید میزان زکات فطره سال ۱۳۹۹ را اعلام نمودند که تقدیم نگاه شما عزیزان خواهد شد.
- آیت الله العظمی خامنه ای
سؤال: مبلغ و مقدار فطریه برای هر نفر چه مقدار است و چه چیزی باید بعنوان فطریه پرداخت شود؟
جواب: مکلف باید برای خودش و کسانی که نان خور او هستند، هر نفری یک صاع (تقریباً سه کیلو) گندم یا جو یا خرما یا کشمش یا برنج یا ذرت و مانند این ها به مستحق بدهد و اگر پول یکی از این ها را هم بدهد کافی است.
(مبلغ زکات فطره برای سال ۱۳۹۹ شمسی مطابق سال ۱۴۴۱ قمری، بر اساس قیمت گندم، مبلغ ده هزار تومان می باشد).
- آیت الله العظمی سیستانی
بنا بر اعلام دفتر حضرت آیت الله سیستانی در شهر مقدس قم، هر فرد مکلف در ایران برای مبلغ زکات فطره در سال ۱۳۹۹ می تواند بدل از سه کیلو آرد معادل ۱۰ هزار تومان پرداخت کند.
مقدار فطره چقدر است؟
ـ برای زکات فطره کافی است برای هر نفر سه کیلوگرم از غذاهای معمول شهرش مانند گندم یا برنج یا جو یا خرما یا کشمش یا ذرت یا مبلغ معادل یکی از آنها را به مستحق بدهد.
احکام فطریه میهمان چیست و بر عهده کیست؟
بر میزبان واجب است فطریه مهمانی که قبل از غروب شب عید فطر وارد بر او شده و نان خور وی – هرچند موقّتاً – شمرده می شود را بپردازد.
مثلا: مهمانی که پیش از غروب آفتاب وارد منزل میزبان شده و شب هم در منزل او می ماند و میزبان هم امکانات رفاهی لازم را برایش فراهم نموده و عهده دار مخارج او شده است هرچند میهمان چیزی نخورد یا با غذای خودش افطار نماید، بر میزبان واجب است زکات فطره او را بپردازد.
ولی اگر میهمان پس از غروب شب عید فطر وارد بر میزبان شده و نان خور وی – هرچند موقّتاً – محسوب شود، بنابر احتیاط واجب هم میزیان و هم میهمان فطریه میهمان را بپردازند، البته اگر یکی از آنها از دیگری برای پرداخت فطریه وکالت بگیرد، از هر دو کفایت می کند.
و مهمانی که تنها برای افطاری دعوت شده و شب نمی ماند، نان خور صدق نمی کند و زکات فطره اش بر عهده میزبان نیست.
- آیت الله العظمی مکارم شیرازی
دفتر حضرت آیت الله مکارم شیرازی مبلغ زکات فطره برای سال ۱۳۹۹ را اعلام نمود که بر مبنای نظر معظم له، زکات فطره سال جاری بر اساس قوت غالب گندم، مبلغ ده هزار تومان (۱۰۰۰۰ تومان) و بر اساس قوت غالب برنج، مبلغ سی هزار تومان (۳۰۰۰۰ تومان) اعلام شده است. مؤمنین در انتخاب هر یک از این موارد مخیر هستند.
لازم به ذکر است که برپایه مسأله ۱۶۹۲ رساله توضیح المسائل آیت الله العظمی مکارم شیرازی، زکات فطره بر تمام کسانی که پیش از غروب شب عید فطر بالغ و عاقل و غنی باشند واجب است، یعنی باید برای خودش و کسانی که نان خور او هستند، هر نفر به اندازه یک صاع (تقریباً سه کیلو) از آنچه غذای نوع مردم آن محل است، شامل گندم و جو یا خرما یا برنج یا ذرّت و مانند اینها به مستحق بدهد و اگر پول یکی از اینها را بدهد کافی است.
در ضمن بنابر فتوای معظّم له اگر کسی فقط در افطار شب عید فطر میهمان دیگری باشد فطریه او به عهده خودش است.
- آیت الله العظمی وحید خراسانی
بسمه تعالی
در پی سؤالات مکرر از مبلغ فطریه برای هر نفر، به اطلاع می رساند: میزان زکات فطره برای هر نفر، سه کیلوگرم گندم است که مکلّف می تواند پول آنرا طبق قیمت گندم محل خودش محاسبه و به فقیر بپردازد.
در بعضی شهرها مبلغ هر کیلوگرم گندم ۴۰۰۰ تومان است؛ بنابراین این دفتر میزان زکات فطره را به احتساب سه کیلوگرم گندم۱۲۰۰۰ تومان قبول می کند.
در مسأله۲۰۳۱ توضیح المسائل در مورد مصرف زکات فطره چنین بیان شده است: مشهور فرموده اند: مصرف زکات فطره، مصرف زکات مال (مسأله ۱۹۴۲) است، ولی احتیاط واجب آن است که به فقرا داده شود، و باید این فقیر شیعه دوازده امامی باشد، مگر این که مؤمنی پیدا نشود، در این صورت به غیر ناصبی هم می شود داد.
- آیت الله العظمی شبیری زنجانی
دفتر حضرت آیت الله شبیری زنجانی مبلغ زکات فطره و کفاره عذری سال ۱۳۹۹ را اعلام نمود که بدین شرح است:
۱. شخصی که پرداخت زکات فطره بر او واجب است باید برای خودش و کسانی که نانخور او هستند، هر نفری یک صاع (تقریبا ۳کیلو و ۶۰۰گرم) از خوراکی های رایج در منطقه خود (مانند گندم، برنج و...) یا مبلغ آنرا بعنوان فطریه بپردازد.
دفتر آیت الله العظمی شبیری زنجانی، مبلغ ۱۲هزارتومان را بابت فطریه هر نفر به حساب قیمت گندم تعیین کرده است.
۲. با توجه به این که قیمت گندم و برنج در شهرهای مختلف، امکان دارد اندکی متفاوت باشد، بنابراین مؤمنین می توانند معادل مقادیر مذکور را بر طبق قیمت محل زندگی خود، محاسبه و پرداخت نمایند.
۳. کفاره افطار غیر عمدی برای هر روز، یک مد طعام (حدود ۹۰۰گرم به حساب گندم) است که در صورت اطمینان می توان قیمت آنرا به مسکین داد تا به وکالت از مکلف، برای خودش این مقدار طعام بخرد. بر این اساس، دفتر آیت الله العظمی شبیری زنجانی، مبلغ ۳۰۰۰ تومان را برای کفاره افطار غیر عمدی و مبلغ ۱۸۰هزار تومان را برای افطار عمدی هر روز تعیین کرده است که به مصرف آن می رساند.
۴. موارد مصرف زکات فطره با موارد مصرف زکات مال تفاوتی ندارد؛ هر چند احتیاط مستحب آن است که فقط به فقرای شیعه بلکه فقط به مساکین (یعنی فقرای به شدت نیازمند) پرداخت گردد.
۵. کسی که نماز عید فطر می خواند باید فطریه را قبل از نماز عید پرداخت کند و یا به این نیت کنار بگذارد ولی اگر نماز عید نمی خواند باید تا غروب روز عید فطر، زکات فطره را پرداخت کند یا کنار بگذارد.
- آیت الله العظمی صافی گلپایگانی
دفتر حضرت آیت الله صافی گلپایگانی در اطلاعیه ای، میزان زکات فطره و کفاره روزه را اعلام نمود که بدین شرح است:
بسمه تعالی
با آرزوی قبولی طاعات و عبادات روزه داران گرامی، نظر مرجع عالیقدر آیت الله العظمی صافی گلپایگانی، پیرامون میزان زکات فطره و کفاره روزه به شرح ذیل می باشد:
مؤمنان مبلغ معادل یک صاع (۳ کیلوگرم) گندم یا برنج را بعنوان قوت غالب جهت زکات فطره بپردازند.
کفاره روزه غیرعمدی، برای هر روز، یک مد (حدود ۷۵۰ گرم) طعام مثل گندم است.
کفاره عمدی، برای هر روز افطار عمدی، تغذیه شصت مسکین؛ هرکدام یک مد (حدود ۷۵۰ گرم) طعام، مثل گندم پرداخت گردد.
- آیت الله العظمی نوری همدانی
دفتر حضرت آیت الله نوری همدانی مبلغ زکات فطره برای سال ۱۳۹۹ را اعلام نمود که تقدیم حضور علاقمندان می گردد.
بسم اللّه الرحمن الرحیم
میزان زکات فطره طبق نظرمرجع عالیقدر حضرت آیت اللّه نوری همدانی به شرح ذیل می باشد.
معظم له قوت غالب را ملاک ندانسته و پرداخت سه کیلوگرم هر کدام از خوراکی های که در رساله عملیه به عنوان زکات فطره ذکرشده است؛ همانند برنج یا گندم و یا قیمت آنرا برای هر فرد کافی می دانند.
طبق تحقیقات انجام شده میانگین قیمت گندم برای هر فرد ۱۰۰۰۰ (ده هزار تومان) و قیمت برنج برای هر فرد حدود ۵۰۰۰۰ (پنجاه هزار تومان) می باشد.
لازم بذکر است که مقلدین محترم باید طبق قیمت منطقه ای خود محاسبه نمایند و اگر در برخی از مناطق قیمت کمتر یا بیشتر بوده به همان عمل کنند.
/6262

1399/03/03
14:34:44
5.0 / 5
3098
تگهای خبر: امام , دین , زكات , مقدس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لینک دوستان قائم