قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت

ساماندهی مجامع انتخاباتی و بازگشت به ریل ورزش در دولت تدبیر

ساماندهی مجامع انتخاباتی و بازگشت به ریل ورزش در دولت تدبیر

وزارت ورزش و جوانان دولت تدبیروامید با برگزاری ۸۱ مجمع انتخاباتی در محیطی سالم طی سال های ۹۲ تابحال به وعده خود در ساماندهی مجامع كه بین ۸ تا ۲۶ ماه به حالت سرپرستی اداره می شدند، تحقق بخشید.وزارت ورزش وجوانان در ابتدای فعالیت دولت یازدهم و در دوران سرپرستی ۷۳ روزه «سید رضا صالحی امیری» طی ۲۶ مرداد تا ۶ آبان ماه ۹۲ کوشش کرد تا با اصلاح ساختاری ورزش کشور و انتخاب مدیران جدید گامی در پیشبرد برنامه های دولت تدبیروامید در حوزه ورزش و جوانان بردارد و یکی از مهمترین برنامه، ساماندهی مجامع انتخاباتی فدراسیون های ورزشی بود که بیشتر از ۲ سال به حالت سرپرستی اداره می شد.

اداره ۱۴ فدراسیون با سرپرست و تعلیق چند فدراسیون ورزشی که یکی از مهمترین مشکلات ورزش ایران بود، راه را برای برگزاری مجامع انتخابات می بست.

در همین رهگذر تعویق بیشتر از یک ساله انتخابات کمیته ملی المپیک از دیگر مسائل مهم ورزش ایران بشمار می رفت که با حضور صالحی امیری در وزارت ورزش و تعامل او با مسئولان کمیته ملی المپیک سرانجام ۲۵ آذر بعنوان زمان برگزاری این انتخابات تعیین شد. موضوعی که به یک چالش تبدیل گشته بود.

از طرفی ورزش کشور در دوران فعالیت چهار ماهه نخست دولت یازدهم دوران بی وزیر خویش را دنبال می کرد. رئیس جمهوری که در آغاز فعالیت دولت خود مسعود سلطانی فر را بعنوان وزیر ورزش به مجلس نهم معرفی نمود، نتوانست رای اعتماد بگیرد و بلافاصله صالحی امیری سرپرست شد و به علت رضایت اهالی ورزش از عملکردش بعنوان دومین گزینه برای حوزه ورزش و جوانان توسط روحانی به مجلس معرفی شده بود اما رای اعتماد نگرفت تا اینکه «محمد شریعتمداری» معاون اجرایی رئیس جمهوری دولت یازدهم ۶ آبان ماه را با حفظ سمت سرپرست جدید وزارت ورزش و جوانان انتخاب شد.

در همین حال رئیس جمهوری بعد از چند روز «سیدنصرالله سجادی» معاون ورزش حرفه ای و قهرمانی وزارتخانه در دوران سرپرستی صالحی امیری بعنوان سومین گزینه پیشنهادی دولت به مجلس معرفی نمود. فردی از اهالی ورزش بود و سال ها سابقه فعالیت علمی و اجرایی در رده های مختلف ورزش کشور را در کارنامه دارد، نتوانست رای اعتماد نمایندگان مجلس را کسب کند. سرانجام رئیس جمهوری در چهارمین گام، «محمود گودرزی» را برای تصدی وزارت ورزش و جوانان به مجلس معرفی نمود که رای نمایندگان را گرفت.

اما در این دوران بی وزیری امورات حوزه ورزش هم بر زمین نماند و در ۶ ماهه دوم سال ۹۲ مجامع انتخاباتی ۱۶ فدراسیون ورزشی اسکیت، شنا، چوگان، سه گانه، کوهنوردی، هاکی، نابینایان، پهلوانی و زورخانه ای، تکواندو، کشتی، کبدی، کونگ فو و هنرهای رزمی، پرورش اندام و بدنسازی، قایقرانی، جانبازان و معلولان و اتومبیلرانی و موتورسورای برگزارشد.پس از آن معاونت توسعه ورزش قهرمانی در سال ۹۳ توانست انتخابات ۱۵ فدراسیون بوکس، شمشیربازی، سوارکاری، بدمینتون، قایقرانی، بولینگ، اسکواش، انجمن های ورزشی، تنیس، تیراندازی، شطرنج، اسکی، هندبال، ووشو و همگانی را برگزار کند که بی سابقه بوده است.

این معاونت در سال ۹۴ مجامع انتخاباتی ۹ فدراسیون بیماران خاص و پیوند اعضاء، بسکتبال، ورزش های رزمی، وزنه برداری، ورزش های کارگری، گلف و دوومیدانی را برگزار کرد که برخی دوره چهار ساله آنها به پایان رسید و وزارت ورزش بلافاصله انتخابات را برگزار کرد که ملاک آنها طی این سال انتخابات سالم و شفاف است.

بر این اساس وزارت ورزش و جوانان توانست در دولت یازدهم ۵۳ مجمع انتخاباتی برگزار کند که رکودی بی سابقه در برگزاری مجامع در عرصه ورزش کشور بود.

اما وزارت ورزش و جوانان در دولت دوازدهم تابحال کوشش کرد ضمن برگزاری بموقع مجامع آئین نامه جدید انتخابات فدراسیون های ورزشی را در ۱۸ ماده و ۱۷ تبصره تدوین و تصویب کند که این آئین نامه نگاه تخصصی به مبحث روسای فدراسیون ها دارد. بدین منظور مجامع انتخاباتی فدراسیون ها در دولت دوازدهم رویکرد تخصصی تر به خود گرفت و از سال ۹۶ تابحال ۲۸ مجمع انتخاباتی در چارچوب آئین نامه جدید برگزار شده است.

البته مهدی علی نژاد در دوره فعالیت چندماهه فعلی خود در معاونت توسعه ورزش قهرمانی که به برگزاری مجامع انتخاباتی بموقع و تداوم ثبات و آرامش در فدراسیون ها تاکید دارد، توانست سه مجمع انتخاباتی و ۲ مجمع عمومی سالیانه را در دوران شیوع گسترش ویروس کرونا و با رعایت پروتکل بهداشتی برگزار کند.در مجموع طی سال های ۹۲ تابحال ۳۳۱ مجمع عمومی سالیانه فدراسیون های ورزشی برگزار شده است.

بر این اساس یکی از مسئولیت های مهم وزارت ورزش و جوانان که برگزاری بموقع تمامی مجامع انتخاباتی فدراسیون های ورزشی است تابحال با موفقیت به انجام رسید و معاونت توسعه ورزش قهرمانی و حرفه ای به یکی از مهمترین اولویت این وزارتخانه جامه عمل پوشاند.
منبع:

1399/04/15
12:23:01
5.0 / 5
2789
تگهای خبر: بهداشت , دین , هنر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵