قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت
وزارت علوم ابلاغ كرد:

نحوه برگزاری جشن ورودی نو دانشجویان سال تحصیلی جدید اعلام گردید

نحوه برگزاری جشن ورودی نو دانشجویان سال تحصیلی جدید اعلام گردید

به گزارش قائم دستورالعمل برگزاری جشن ورودی نودانشجویان سال تحصیلی ۹۹ - ۱۳۹۸ از جانب اداره كل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به دانشگاه های كشور ابلاغ گردید.به گزارش قائم به نقل از معاونت فرهنگی وزارت علوم، این دستورالعمل بر مبنای سه فاكتور اصلی آشنا ساختن، افق بخشیدن و راهی كردن برای نو دانشجویان به دانشگاه های كشور تهیه شده است.
آشنایی با امكانات فیزیكی و سخت افزاری، مكان ها و خدمات دانشگاه برای تحصیل، پژوهش و زندگی در محیط دانشگاه، همینطور آشنایی فكری و ذهنی نو دانشجویان با آنچه كه فرهنگ دانشگاهی دانسته می شود، اولین معیار اصلی برای برگزاری آیین ورودی نو دانشجویان است.
طبق تاكید معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، این دو سویه آشناسازی باید مكمل یكدیگر باشند تا رفتار دانشگاهی در نودانشجویان متناسب با ارزش های دانشگاه شكل بگیرد.
در بخش دیگری از این دستورالعمل آمده است: «افق بخشی، ترسیم چشم اندازی از زندگی است كه از منظر دانشگاه قابل تصور است. بی گمان بخش عمده ای از اندوخته سرمایه فرهنگی دانش آموختگان دانشگاه ها در زندگی اجتماعی، حاصل زندگی در دانشگاه و كسب معرفتی كه از این فرصت فراهم گشته است.
راهی كردن هم بازشناخت ظرفیتی است كه از نیروی جوانی كسانی كه آزمون ورودی دانشگاه را پشت سر گذاشته و مهیای رهسپاری به سمت آینده ای دیگر هستند.»
بایدهای آیین نودانشجویان در دانشگاه ها
در این آیین ضروری می باشد نمادهایی تولید و از آنها بهره برداری شود كه در آینده زیست دانشگاهی امكان بازتولیدشان وجود داشته باشد.
نمادهایی كه از خاستگاه، تاریخ و فرهنگ دانشگاهی برآمده و هویت اصیل و پویای دانشگاه را بازتاب می دهد.
پاسداشت دانشجویانی كه با تلاش، رتبه برتر كنكور را كسب كرده اند و اهدای بسته های حمایتی و تشویقی ویژه ای كه برای آنها تدارك شده است می تواند بخش جذابی از برنامه این آیین باشد.
در این آیین از لباس رسمی دانشگاهی استادان و دانشجویان كه عمدتاً در مراسم دانش آموختگی استفاده می شود رونمایی و بگونه ای استفاده گردد تا نو دانشجویان تصوری از پوشیدن این تن پوش در آینده داشته باشد.
در مراسم های ویژه برای دانشجویان ورودی جدید از سرودهای رسمی دانشگاه ها با معرفی ویژه آن برای ماندگارسازی شنیداری دانشگاه در ذهن نودانشجویان بهره برده شود.
از طریق برگزاری آیین نو دانشجویان فرآیند آشناسازی و مرتبط كردن نو دانشجویان با بخش های مختلف دانشگاه صورت گیرد و برای آنها مشخص شود كه دانشگاه چه قواعد و بایسته هایی دارد.
اهداف طرح برگزاری آیین ورودی نو دانشجویان محورهایی را مانند ایجاد روحیه نشاط و طراوت در اولین روز حضور نو دانشجویان در دانشگاه و ثبت خاطره ای ماندگار از آغاز تحصیل دانشگاهی دنبال می كند.
همچنین ایجاد انگیزه و رغبت برای جستجوی دانش و نیل به سمت جنبه های مثبت اخلاقی در آغازین روز دانشجویی، دغدغه مند كردن نو دانشجویان نسبت به رویه های كلان علمی، تبیین نقش و جایگاه آنان در نقشه علمی كشور هدف دیگر از برگزاری این مراسم است.
بر اساس پیشنهاد معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به دانشگاه ها، آیین ورود نو دانشجویان با ثبت نام از آنها شروع و در ادامه دانشجویان در گروه های ۱۰ نفری سازماندهی می شوند.
مسئولیت گروه ۱۰ نفره به عهده یكی از دانشجویان برتر سنوات بالاتر دانشگاه است كه بعنوان همیار مسئولیت هماهنگی برنامه ها را تا آخر مراسم بر عهده دارند.
بعد از تشكیل گروه ها، مسؤلان گروه تورهای دانشگاه گردی را آغاز می كنند كه پیشتر جزئیات آن مورد توافق مسؤلان دانشگاه ها قرار گرفته است.
برخی دانشگاه ها همچون علامه طباطبایی و الزهرا (س) سال تحصیلی را از ۲۳ شهریورماه و سایر دانشگاه ها از ۳۰ شهریورماه آغاز می كنند.

1398/06/13
15:05:36
5.0 / 5
4354
تگهای خبر: جشن , خدمات , فرهنگ , مراسم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴