قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت

اربعین پیوند مردم ایران و عراق را ایجاد كرد

اربعین پیوند مردم ایران و عراق را ایجاد كرد

به گزارش قائم امروزه تمامی ادیان به دنبال این هستند كه با آیین ها و نمایش نامه های مربوط به خود، دین شان را بروز اجتماعی دهند. ادیان مختلف تلاش می كنند كه بعد آیینی مسلك خویش را برجسته كنند. بعد و جنبه آیینی درواقع دعوت كننده و تبلیغ كننده ادیان است و یكی از كاركردهای آن می تواند این باشد كه نگاه های بد نسبت به دین را از بین می برد. برای دین اسلام مراسم حج و در تشیع مراسم اربعین را می توان ازجمله این آیین دانست اما در سال های اخیر اربعین توانسته بعنوان آیینی بزرگ در مقیاسی وسیع و گسترده موردتوجه قرار بگیرد.برجستگی اربعین نشان داده است كه شیعه در نوزایی آیین های خود ظرفیت برجسته ای دارد. اربعین بدعتی نو و تازه نیست و از سویی دیگر این ظرفیت را در روایت های خود داشته و به این زیارت تاكید شده است. از سویی در دوره جدید بافت اجتماعی و محیطی منطقه سبب شده كه این آیین گستردگی پیدا كند و به وسیله آن خاصیت های تشیع را به دنیا انتقال دهد. شیعه ظرفیت بسیار بالایی در مراسم آیینی خود در سطح جهانی دارد و این ظرفیت كه در اربعین نمود پیدا كرده است می تواند به جذابیت شیعه در دنیا منجر شود و همین طور موجب منع شیعه هراسی شود. ولی دین های دیگر از این ظرفیت برخوردار نیستند و بجای نوسازی یا بازسازی ظرفیت هایشان مجبور هستند از خودشان آیینی بسازند كه برای آن ظرفیتی وجود ندارد.
نكته دوم این است كه ما حالا در قسمتی از دنیا در حال زیست هستیم كه ناامنی در اوج قرار دارد؛ اما در همین شرایط جمعیتی چندمیلیونی حتی تا ۳۰ میلیون نفر به دور هم جمع می شوند. در اربعین انسان ها كنار هم جمع می شوند و همه درباره بحث حریت، صلح، امام حسین، عبودیت انسان در مقابل حقیقت صحبت می كنند. مواردی كه امروزه بشر بیشتر از هرزمانی دیگر به آنها نیازمند است و خلأ و نیستی آنرا حس می كند. اربعین توانسته است در كاهش شیعه هراسی و زدودن شیعه هراسی نقش جدی و اساسی داشته باشد؛ همین طور در افزایش توجهات به شیعه توانسته نقطه عطفی باشد.
اربعین آیینی مردمی است و توانسته سوظن هایی كه بین دو ملت عراق و ایران وجود داشته است را از بین ببرد. به سبب وجود حكومت غیردینی صدام این دو ملت ۸ سال در مقابل هم قرار داشتند ولی اربعین پس ازاین قصه عجیب جنگ كاری می كند كه ایرانیان و عراقی ها از یكدیگر استقبال می كنند و میهمان یكدیگر می شوند. این شرایط فعلی نشان داده است كه اربعین كار بزرگی را میان دو ملت ایران و عراق انجام می دهد. رابطه ای با این عمق، بین مردم عراق و ایران كه سه دهه پیش با یكدیگر جنگ داشتند تنها از دستاوردهای اربعین است. هنوز كشورهای بسیاری هستند كه پس از جنگ نتوانسته اند رابطه خوبی میان مردم خود ایجاد كنند مانند كره شمالی و جنوبی كه هنوز هم دولت ها و مردم آنها با یكدیگر رابطه خوبی ندارند. پیوند فرهنگی بین مسلمان و مردم ایران و عراق در دیگر ادیان و كشورها دیده نمی گردد و اربعین نشان داد كه این ظرفیت را به وجود آورده است تا این یك رنگی و نزدیكی بین مردم ایران و عراق شكل بگیرد.
۲۵۸۲۴۳

1398/07/19
22:55:34
5.0 / 5
4637
تگهای خبر: ادیان , اربعین , اسلام , امام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱