قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت
یك مقام مسئول ؛

برنامه وزارت علوم برای افزایش جذب و استخدام پژوهشگر پسادكتری

برنامه وزارت علوم برای افزایش جذب و استخدام پژوهشگر پسادكتری

قائم: مدیركل برنامه ریزی امور پژوهشی وزارت علوم از برنامه این وزارتخانه برای تكمیل كادر پژوهشی دانشگاه ها و جذب پژوهشگران ایرانی و غیرایرانی پسادكتری آگاهی داد.محسن شریفی در گفتگو با خبرنگار مهر، در تشریح طرح جدید این وزارتخانه برای تکمیل کادر پژوهشی و جذب پژوهشگران پسادکتری اظهار داشت: بمنظور تامین کادر نیروی انسانی لازم برای پژوهش های مورد نیاز و عمیق کشور از یک طرف و از جانب دیگر برای رفع نیازهای جامعه در حوزه علوم انسانی، علوم تجربی و فنی مستلزم داشتن نیروی متخصص و کادر پژوهشی مؤثر در کشور هستیم.
مدیر کل دفتر سیاستگذاری و برنامه ریزی امور پژوهشی وزارت علوم اضافه کرد: قسمتی از نیروی پژوهشی کشور را اعضای هیأت علمی ما می سازند و بخش دیگر را دانشجویان تحصیلات تکمیلی. علاوه بر این پژوهشگران پسا دکتری، دستیاران پژوهشی و همین طور کارشناسان پژوهشی دیگر اجزای انجام پژوهش مؤثر و موفق در کشور می باشند.
وی اضافه کرد: ما در کشور در زمینه افزایش تعداد اعضای هیأت علمی و همین طور دانشجویان تحصیلات تکمیلی در دهه های گذشته خوب عمل کرده ایم و در هم اکنون نیاز است علاوه بر این افراد، پژوهشگران با تجربه که دوره دکتری خودرا گذرانده اند، تحت عنوان پسادکتری در امر پژوهش در کنار اعضای هیأت علمی و دانشگاه ها حضور یابند.
شریفی بر لزوم توسعه دوره های پسادکتری و حضور دستیاران پژوهشی در مؤسسات پژوهشی و نیز در دانشگاه ها اصرار کرد و اظهار داشت: با توجه به این که فرد متقاضی دوره های پسادکتری، دوره دکتری خودرا گذرانده و تجربه خوبی در انجام ایده ها دارند، می توانند بطور مؤثر به امر پژوهش کمک نماید. در همین راستا بخشنامه ای در حال تدوین است و انشاالله در هفته های آتی از طرف وزارت علوم به مؤسسات پژوهشی ابلاغ خواهد گردید.
مدیر کل دفتر سیاستگذاری و برنامه ریزی امور پژوهشی وزارت علوم هدف کلی این بخشنامه را توسعه دوره های پسادکتری عنوان نمود و اظهار داشت: دوره پسادکتری اختیاری است و اگر فرد در زمان گذراندن این دوره، کارنامه درخشان و دستاورهای خوبی داشته باشد و از سویی دانشگاه هم به او نیاز داشته باشد، امکان استخدام این فرد در دانشگاه وجود دارد.
وی اضافه کرد: اتفاقاً دانشگاه های ما باید به این مساله توجه ویژه ای داشته باشند و آنرا در اولویت قرار دهند گرچه الزام و تعهدی برای دانشگاه وجود ندارد که حتما این افراد را استخدام کنند ولی ورود این افراد به دانشگاه می تواند مقدمه ای برای استخدام فرد در همان مؤسسه و یا مؤسسه دیگری باشد.
شریفی افزود: اگر فردی چه ایرانی و چه غیرایرانی در خارج از کشور فارغ التحصیل شده باشد و می خواهد دوره پسادکتری خودرا در ایران بگذراند در صورتیکه با مقررات عمومی کشور در تضاد نباشد این افراد در دانشگاه ها به کار گرفته می شوند.
مدیر کل دفتر سیاستگذاری و برنامه ریزی امور پژوهشی وزارت علوم درباره شرایط جذب این افراد نیز اظهار داشت: استاد مربوطه باید طرح پژوهشی و برنامه پژوهشی مشخصی داشته باشد و استاد در صورت تأیید دانشگاه، برای انجام برنامه پژوهشی خود می تواند بعنوان پژوهشگر پسادکتری جذب شود. جذب این افراد متناسب با اعتبار و گرنتی است که در اختیار دانشگاه و استاد است. بعد از ابلاغ بخشنامه مربوطه، دانشگاه ها فراخوان خواهند داد.


منبع:

1399/09/06
16:04:45
5.0 / 5
907
تگهای خبر: دكتر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲